Okula gitmeyi kim uydurmuş?

Vallahi hayatımda o kadar çok küfür ettim ki hala da etmeye devam ediyorum bunların yüzde 75'i okuladır bu bizim ülkemizdeki sözde var denilen eğitim sistemi insanları tek birey üzerine kuruyor aferdesiniz öğrencileri süründürüp köle ediyor strese sokuyor bu eğitimi sistemini de kim bulmuşsa hakkımıda helal etmiyorum kesinlikle. Ben meslek lisesi okudum soydular soğana çevirdiler bizi bir de eğitim parasız diyorlar hadi oradan yaptığım harcama bir araba parası kadardır. Geldi çattı üniversite sınavı ne matematik dersi verdiler ne fizik ne kimya altyapı yok 4 yıllık kazanmak gerçekten zor bu halle bir de staj var okul 10 saat sınavda çıkacak hiçbir ders yok saat 8'de iş ve okul başlıyor haftanın 3 günü iş 2 gün okul aksi gibi son sene sanki bunları bilerek yapıyorlar. Allahsızlar bizde insanız şu yaşımızda çektiğimiz çileye bak Allah'tan ek puan ve 2 yıllıkların puanı düşük ben öyle kurtardım ama 2 yıllığıda adam yerine koymuyorlar ne biçim bir ülkeyiz anlamıyorum hele 4 yıl okuyup işsiz kalanlarda artık artmaya başladı. DGS sınavıda zor maalesef ki ayrıca kontenjanları da az tutuyor ve 3 yıl daha üniversite okumaya devam ediyorsun üniversitede ayrıca kültür dersleri devam ediyor sövmemek için kendimi zor tuttum ben tekniker olacağım arkadaş makinenin vidalarını sökerken namık Kemal'in hayatını mı düşüneceğim ya da vida kaç derece açı ile çıkıyor bunu mu hesaplayacağım kabloları bağlarken osmanlının yaptığı savaşları mı kullanacağım burada yazılımcı bir abime soracağım siz yazılım yaparken oğuz atayın çıkardığı eserler ne işinize yarıyor?
Hayır koskoca bir hayır.

İşe girerken patron bize merhabalar eray bey integral türev nedir bunu bize anlatabilir misiniz mi diyecek yoksa işle alakalı bir soru mu soracak?

Kusura bakmayın bu dersler öğrencinin zamanını çalmaktan başka bir şey değil bari bu her dersten geçme zorunluluğu kalksa resmen bilgisayardaki virüs gibisin yök!

Bizim ülkemzide eğitim 4 duvar arasına öğrencileri doldurup belirli dersleri öğrencilere sınav geçme kalma korkusuyla zorla öğrettirmektir.

Böyle olunca milyonlarca işsiz oluyor Türkiye ekonomisi yüzünden değil eğitim sistemi yüzünden çökecek buraya yazıyorum eğer eğitim sistemimiz düzelirse o ekonominin başına geçecek kişide ülkeyi bu bataklıktan kurtarır.

Matematiği seven biri varsada gerçek matematiği bir de Ali nesine sorun o size söyler okullarda öğretilen matematik mi sorusunun cevabınıda vermiş.

Not: Kocaeli üniversitesinde 2 yıllık mekatronik okuyorum meslek çıkışlıyım lisedede bu bölümü bitirdim Allah izin verirse ileride bu meslek ile uğraşmayı düşünüyorum.

Son düzenleme:
Neden okul okuyoruz? Direkt eğitim alıp 2-3 sene işe başlasak olmuyor mu? Neden 16 yılımızı heba ediyoruz ki? Zaten okul bitince bir şey de olamıyoruz. Zengin insanlar hep ilkokul terk. Hayatımızın hiçbir yerinde işimize yaramayacak bilgileri neden öğreniyoruz ki yani? Neden abi? Anlamıyorum... Biri açıklasın gözünüzü seveyim. Bir de tıraş oluyoruz, saçma okul kıyafetleri giyiyoruz, öğle arası dahi hapsoluyoruz. Gençliğimiz, çocukluğumuz pis kokan sıralarda çürüyor.
Okul bitince bir şey olamama kısmı için kendi adınıza konuşun. Önü açık güzel bir bölüm seçmeyip, hiç çalışmayıp saçma sapan puanlarla gidip sanat tarihi okursanız tabii bir şey olamazsınız. Sonra "ben sanat tarihi okudum ama boştayım." demeyin.

Burada sorun okula gitmek değil, istediğimiz şekilde gidememek. Ben dil alanında geliştirmek istiyorum kendimi ama zorunlu tarih dersim var. Zaten TYT'de matematik, fizik var en çok zorlandığım dersler onlar, öğrenmek istemediğim halde öğrenmek zorundayım.
Fen lisesinde okuyorum tarih, edebiyat ve felsefe görüyorum ve bu 3 dersin sadece ikisi benim TYT'de karşıma çıkacak.

Okul bitince bir şey olamama kısmı için kendi adınıza konuşun. Önü açık güzel bir bölüm seçmeyip, hiç çalışmayıp saçma sapan puanlarla gidip sanat tarihi okursanız tabii bir şey olamazsınız. Sonra "ben sanat tarihi okudum ama boştayım." demeyin.
Atanamayan öğretmen ve doktor da aynı değil mi?

Peki o kadar sınava giren kişiden kaçı hakediyor sence. Bir ara öğretmenliğin sıralamasını düşürdüler. Önüne gelen öğretmen oldu. Onlarda çocuklarımızı yetiştiriyor. Onlara emanet ediyoruz. Bu ülkede adam akıllı üniversiteyi okuyup iş yapacak emin ol o kadar fazla değil. Kalite önemli. Herkes atansa kalite diye birşey ortada kalmaz. Kalkıp boş bir üniversitede ki mühendisle, kaliteli bir üniversitedeki mühendisi atamak adaletsizlik olur. İşi ehil olanlar yapması lazım.
Bunun sebebi de Türkiye'de 200 küsür üniversite olması. Önceden üniversite sayısı 100'den az iken okumanın bir değeri vardı artık pek kalmadı çünkü herkes okuyor.
Yurtdışındaki sistem emin olun daha acımasız. Mesela benim burs ya da davet kazanıp, üniversite yoluyla transfer olan dostlarım var. Ve emin olun daha çok çalışıyorlar.

Ama orada ne var, sistem acımazsız olsa da fırsatlar ve seçenekler bize göre daha bol. Bunda ekonomik durumun da etkisi büyük.
Hocam çünkü bizim yönetenlerimiz 200 küsür üniversite açıp sonrasında "Her mezun iş bulacak diye bir şey yok." diyorlar.

Haklısınız ama şimdi ki nesil Z kuşağı dediğimiz kuşak. Çoğu oturduğum yerden zengin olayım, para kazanayım diyor. Para kazanamayınca işsizim diye sisteme laf atıyor. Çabalamak lazım. Adam kendini geliştirme noktasını düşünmüyor. Mezun oldum iş ayağıma gelsin. Öyle bir dünya yok. Çabalayacaksın. Çoğu gençler bu düşüncede.

Eee... Böyle demişsin de. Şöyle bir şey var, bir işi kolay yoldan yapmaya çalışan kişi zeki kişidir. Kim 12 saat hamallık yapıp 2000 TL kazanmak isterki? Her zeki insan işini kolaylıkla yapmaya çalışır. Zaten birçok icatta bu şekilde çıktı. El arabası olayını anlatayım sana. Bir gün bir işte çalışıyordum 11 yaşımda falandım ilk işimdi. 30-40 kiloluk yükleri tek tek elimle taşıyıp diziyordum. Üstümdeki kalfam gelip bana bir el arabası verdi kolaylıkla tek tek alamadığım yükleri çifter çifter alıp dizmiştim. Şimdi benim halfem kolay yoldan işini yapmaya çalıştı. O "Z" kuşağımı oluyor, bence o çok zekice bir hareket yaptı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Neden okul okuyoruz? Direkt eğitim alıp 2-3 sene işe başlasak olmuyor mu? Neden 16 yılımızı heba ediyoruz ki? Zaten okul bitince bir şey de olamıyoruz. Zengin insanlar hep ilkokul terk. Hayatımızın hiçbir yerinde işimize yaramayacak bilgileri neden öğreniyoruz ki yani? Neden abi? Anlamıyorum... Biri açıklasın gözünüzü seveyim. Bir de tıraş oluyoruz, saçma okul kıyafetleri giyiyoruz, öğle arası dahi hapsoluyoruz. Gençliğimiz, çocukluğumuz pis kokan sıralarda çürüyor.
Çok haklısın.

Biraz yanlış anlaşılmış galiba. Ben örnek verdim, kime dedim Yusuf Kayaalp izleyerek bilgi birikimi yaptım diye? Ben dedim ki siz dayatma bilgiler öğrenirken ben keyfime baktım demek istedim. Sonuçta bir yere başvursak lise mezunu bir arkadaşla eşitiz, ben sadece açıktan bitirdim. Saçma geliyor cidden saçma. Tek eğitim değil, 50 yıl çalış emekli ol diyor devlet. Biri bana gelip sana 10 lira vereceğim dese sağ ol derim sonra bana 16 yıl çalışacaksın ama bedavaya dese hadi oradan derim. Bu uğraş sizce de boş değil mi, anamıza babamıza yazık.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı