Okula gitmeyi kim uydurmuş?

Evet Lise'ye kadar herhangi bir meselek öğretilmiyor (Meslek lisesi haricinde). Fakat bu tarz yerlerde İnsanın bilmesi gereken temel bilgiler öğretiliyor. Amaç bu sonuçta. Bu sırada tabi ki para kazandıracak işler yapabilirsin. Ben yeri geldi Amazon üzerinden takı getirip burada yüksek kazanç ile sattım. Sosyal medya işinden de kazandım. Sizin dediğiniz insanlar evet İlkokul terkler, Üniversite terkler ama Çabalamış, çabalayan insanlar. Google'n kuruluş zamanlarında çok fazla sıkıntı yaşamış insanlar. Amazon'un kurucusu birçok işyerinden reddedilmiş durumda. UPS'n kurucusu da aynı şekilde. Fark şu ki onlar vazgeçmiyor. Şans ile tutturuyorlar.

Devam devam. Okul çok güzel bir şey. Semer çok zaten. 4 duvar arasında 2 kuruşluk memurluk için 16 sene hapsolacağıma gider 5-6 dolandırıcı, hırsız, tecavüzcü veya terorist öldürürüm. 20-30 sene esarete mahkum kalırım. En azından dünyaya ve ülkeme hizmet etmiş olurum. Sonuçda içerdede yemek veriyorlar. Okul müdürleri ve öğretmenleri sırf okulu bırakim diye tüm sistemi bana öğrettiler. Ya köle ol topluma karış ya da hiç dediler. En azından hiçlik sonsuzdur. Sokaktaki insanlar veya dünyayı gezen seyyahlar hepimizden özgür. Kendi işini yapan kişiler gerçek özgürler. Kesin bunada ceza atacaklar silin komple beni isterseniz. Düşüncelere kelepçe vuramazsınız. Başkada bir şey demiyorum hadi eyvallah.

Öldürdüğün hırsız ya ileride aklanırsa ve yanlış anlaşılma yüzünden öldürmüş olursan? Senin mantığına göre en iyi düzen düzensizliktire geliyor ve düzensizlik bir düzen değildir. Okulda 16 sene hapsolmuyor sun bu arada o zaman çalışırken de para kazanmaya hapsolmuş oluyorsun senin mantığına göre.
Neden yaşıyorsun çocuk yaşta iş hayatında atılıp ömür boyu çalışıp para kazanmak için mi?
Öldürdüğün hırsız ya ileride aklanırsa ve yanlış anlaşılma yüzünden öldürmüş olursan? Senin mantığına göre en iyi düzen düzensizliktire geliyor ve düzensizlik bir düzen değildir. Okulda 16 sene hapsolmuyor sun bu arada o zaman çalışırken de para kazanmaya hapsolmuş oluyorsun senin mantığına göre.
Neden yaşıyorsun çocuk yaşta iş hayatında atılıp ömür boyu çalışıp para kazanmak için mi?

Herkesin yarası vardır bazıları yaraya cesurca bakarak tedavi ederler bazıları ise gözlerini kapatır ve ben iyiyim diyerek kendini avutur ama her zaman son bellidir.

İlkokul terk olup zengin olan sayısı 100'den fazla değildir. Onlarda da ya ticari zeka ya da miras mevcuttur. Saçma saçma konuşarak algı yaratmayın.

"İlim Çin'de bile olsa gidip alınız."
"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir."
Okul ve eğitimi karıştırmayın. Ben Harvard'a gitmedim ama benim için çalışanlar gitti.

-Elon Musk

Zaten 9-5 Çalışmak kolaylıktır. Siz halihazırda böyle bir işte çalışırken işini kuranlar uzun süre Gece gündüz çalışıyorlar. Kimisi Sabah 6'da başlıyor çalışmaya, akşam 10-11'e kadar. Evet iyi kazanılıyor ama değiyor mu bir başka. Çoğunlukla bu tarz kişiler Ailesi yerine işini tercih etmiş oluyor. Düzenli bir hayatı yok ve olası bir durumda Şirketlerinin batma durumu olası. Sonuçta 10 yıl önce Piyasanın kralı olanların bugün esamesi okunmayabiliyor. Sürekli bir yenilik peşinde olmak lazım. Stres işi.

Zaten 9-5 Çalışmak kolaylıktır. Siz halihazırda böyle bir işte çalışırken işini kuranlar uzun süre Gece gündüz çalışıyorlar. Kimisi Sabah 6'da başlıyor çalışmaya, akşam 10-11'e kadar. Evet iyi kazanılıyor ama değiyor mu bir başka. Çoğunlukla bu tarz kişiler Ailesi yerine işini tercih etmiş oluyor. Düzenli bir hayatı yok ve olası bir durumda Şirketlerinin batma durumu olası. Sonuçta 10 yıl önce Piyasanın kralı olanların bugün esamesi okunmayabiliyor. Sürekli bir yenilik peşinde olmak lazım. Stres işi.
Tabi herkes memur olsun diye bir şey yok (siz öyle söylüyorsunuz demedim yanlış anlaşılmasın). Bazılarının o dediğiniz risklere kafası basar ve dipten zirveye daha sonra dibe, daha sonra tekrar zirveye çıkar. Bu o insanın kanında vardır. Trump da batabilecek konumdayken zirveye çıkmış vs. Ülkenin yatırımcıya da ihtiyacı var, memura da çöpçüye de. Zaten 80 milyon insanın yaşadığı ülkede hiç tercih edilmeyen bir meslek veya sektör olması imkansız.

Bu konu sahibi arkadaş belki kafası o sizin dediklerinize basıyordur belki de eğitime belki de fiziki güç gerektiren meslek istiyordur. Okul okumak istediğini pek zannetmiyorum çünkü öyle olsaydı şartlara aldırmazdı bence. Kendisine önerim yazılımla uğraşabilir, internetten herhangi bir meslek dalı seçebilir kendisine kalmış artık orası. Okul okumamakta karar kılmışsa bu tür sektörlere ya da mesleklere yönelirse güzel bir gelecek hazırlayıp iyi bir kariyer yapabilir.

@SuiCast Canım kardeşim; kimse zaten eğitim sisteminin iyi olduğunu söylemiyor, söyleyemez de zaten.
Neyin tartışmasını yapmaya çalışıyorsun anlamıyorum.
Önceki sayfadaki mesajında "kesin buna da ban atarlar" gibi bir şey yazmışsın, atarlar tabi. Sen git bütün konu boyunca fütursuzca yaptığın yazım yanlışlarını bir daha tekrar et, sonra da beni banladılar de.
Okula gitme, kendini geliştirip kendi işini kur diyeceğim ama daha ana dilin olan Türkçeyi defalarca atılan uyarılara rağmen öğrenemiyorsun. Bilemedim şimdi bak.
Fikirleri susturamazlar elbette, ama senin bir fikrin de yok gibi gözüküyor. Sadece hepimizin zaten kötü olduğunu bildiği eğitim sistemine laf yetiştiriyorsun...

Bak. Güzel kardeşim. Sen her şeyi ayağına istiyorsun. Eğitim sistemi iyi olsa bile sen ders çalışmadıktan sonra ne yapacaksın? Daha Türkçe'yi düzgün konuşamıyorsun. Ben tek başıma gelişeceğim diyorsun. Yok öyle bir dünya. Ben bugün 18 yaşıma girdim. Ve hayatta hamallık da yaptım, okula da gittim, ders de çalıştım, aşkı da yaşadım sizin kötü dediğiniz sistemde. Sizin gibiler; sadece kendileri yapamadıkları için, eksik olan yanları eleştiren kişilersiniz. Hadi seni koyalım eğitim sisteminin başına. Eleştirmeyi biliyorsan, eleştirdiğin konunun çözümünü de bileceksin. Sorunu başkasında değil, kendinde arayacaksın. Hayatta ve okulda eksiklerin olabilir ama o eksikleri kapatabilecek zekaya ve iradeye sahipsin. Çabalamak istemiyorsun. Umarım bu cevaptan sonra yargın değişir. Ama benim sana söyleyebileceğim tek söz: " Kırk alimi bir delil ile yendim ama kırk delil ile bir cahili yenemedim."

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı