Okulda göçmen olduğumuz için sürekli Bulgarsın denilmesi

O tarihten yoksun kişilere senin de bir Türk olduğunu sadece Bulgaristan da yasarken bir olaydan sonra buraya goç ettiginizi anlat tabii anlarlarsa.

Ben de Gürcüyüm diyorum sorun değil, sen inat ettikçe onların hoşuna gider. Dedelerim Batum'lu, Batum ayrı kalınca bazı akrabamız orada kaldı kimimiz Türk sınırlarında biz kaldık. Yeter ki hepimiz iyi, akıllı ve anlayışlı insan olalım gerisi benim için önemli değil.

Günümüzde Balkan coğrafyasında, gerek Batı Trakya gerek Rumeli gerek Makedonya gerek Kosova'da yaşayan Türk'ler, Orhan Gazi döneminden itibaren 1352 yılında Çimpe Kalesi'nin alınmasından itibaren Anadolu civarında kalbi Gaza ve Cihat için çarpan alplerin Orhan Gazi'nin liderliğinde akınlara çıkmasından itibaren ve özellikle I. Murad döneminde balkan fetihlerinin hızlanmasıyla beraber İskan politikası ile Anadolu'dan göç ettirilen Türklerin bölgeye yerleşmesi ile beraber Balkanlarda Türk nüfusu artmış ve Türk kültürü yayılmıştır. Ve yaklaşık 550 yıllık bir zaman diliminde Balkanların bazı kesimleri tamamen Türk yurdu haline gelmiştir.
Fakat Fransız İhtilali'nin doğurduğu milliyetçilik akımı Balkan coğrafyasını da etkisi altına almıştır, ve bunun sonucunda Balkanlarda büyük bir karışıklık meydana gelmiş, ve uzun süren savaşlar sonucunda Osmanlı İmparatorluğu'nun zayıflamasını fırsat bilen azınlıklar isyan edip çeşitli bölgelerdeki Türk köylerini, kasabalarını yağmalamış, Türk kültürüne dair ne varsa yakıp yıkmaya çalışmışlar ve büyük çapta katliamlar yapmışlardır. Ve en son 1912 yılında patlayan Balkan Savaşları ile beraber Osmanlı İmparatorluğu balkanlardan tamamen çekilmiştir. (Edirne'ye kadar.)
Bunun sonucunda kaybedilen düşman topraklarından yurda büyük çapta göçler olmuştur. 20.yüzyılın başlarına doğru Balkanlardaki Türk nüfusunun büyük çoğunluğu Anadolu'ya göç etmiştir. Fakat bazı bölgelerde memleketinden ve kültüründen kopmak istemeyip yurda dönemeyen Türkler de olmuştur. Ki günümüzde Balkanlarda yaşayan Türkler bu ailelerden gelmektedir, ve I. Dünya Savaşı'ndan sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla beraber savaşlar sona ermiş ve çeşitli ülkeler ile nüfus mübadeleleri yapılmıştır. Ve büyük bir çoğunluk daha yurdumuza dönmüştür.
Ayrıca Osmanlı İmparatorluğu döneminde Balkanların çoğu bölgesinde nüfus sayımı yapılmış ve bölgelerin etnik yapısı incelenmiştir. Bunun haritalı kaynağına baktığımda memleketinizin Türk öz be öz Türk yurdu olduğundan şüpheniz olmasın. Sizin benim gibi Anadolu'da doğup büyümüş bir Türk'ten farkı yoktur, bugünkü Anadolu topraklarımızın birçoğundan önce Balkanlar Türk toprağıydı. Balkanlarda doğmanız sizin Türk kimliğinizi değiştirmez, değiştiremez. Hatta bununla ilgili Mustafa Kemal Atatürk'ün bir sözü var onu da paylaşıp cümlemi bitirmek istiyorum.

"Muhacir diye küçümsenenler, tarihin yazdığı savaşlarda en geriye kalanlar, yani düşmanla sonuna kadar dövüşenler, çekilen ordunun ri'cat hatlarını sağlamak için kendilerini feda edenler ve düşman karşısında kaçmak, çekilmek nedir bilmeyenlerdir."
Muhacirler Kaybedilmiş Topraklarımızın Aziz Hatıralarıdır.​
Mustafa Kemal ATATÜRK.​

Merhaba benim ailem Bulgaristan göçmeni. Okulda bazı arkadaşlar birkaç kez Türk değilsin, bulgarsın falan diyorlardı, dün de böyle bir olay oldu, ne yapmalıyım sizce?

Varsa schengen vizenin göster, ağlaması için yeterli olacaktır. Yoksa da umursama, ben kosovaya gittiğimde de ben türküm diye aynısını yapmışlardı, ben takmayınca onlar da bir daha bir şey demedi diğer arkadaşların dediği gibi.

Afgan ya da vb ırklardan biri olsaydın ben de derdim. Göçmen dahil Avrupa'dan gelen her şey yararımıza, takma sen de öylelerini.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu durumdan rahatsız mısın ki, harekete geçmek istiyorsun. Alt tarafı göçmen demişler, bende göçmenim. Bu durumu hakaret olarak algılaman çok garip.

Yeni konular

Geri
Yukarı