Okulda sigara veren kişi şikayet etmek mantıklı mıydı?

Kıyamam çok mu rahatsız oldun sen. Ben ortada sigara dumanı ile ilgili bir şey göremedim. Hem çıkışta içtiklerini söylemiş okulu/müdürü ne ilgilendirir bu durumda? Hayır yasadışı madde olur eyvallah, sağlığını düşünüyordur şikayet etsin. Yoksa kıçı kırık sigarayı vermiş ne olacak?

Dürüst olursam benim kafamda "uuu kız çocuğu sigara verdi kesin ağzından da öbmüştür, ben yapamıyorsam başkaları da yapmasın şikayet edeyim" şeklinde bir imge canlanıyor. Konu sahibinin niyeti budur ya da değildir. Sudan sebeplerlerle birisini kafadan müdüre şikayet etmek yanlıştır.

Keza senin dediğin gibi okul içinde duman kaynaklı bir olay dahi olsa üstü kapalı şekilde "müdür bey tuvalette sigara içiyorlar ne zaman girsek nefes alamıyoruz" dersin direkt isim vermek yerine.
Uzun uzun metin yazmadan önce ikinci yanıtımı okusaydı keşke. Ben verip içtiler sandım. Verip dışarıda içmişler.

1694817879613.png

Bu arada Keza senin dediğin gibi okul içinde duman kaynaklı bir olay dahi olsa üstü kapalı şekilde "müdür bey tuvalette sigara içiyorlar ne zaman girsek nefes alamıyoruz" dersin direkt isim vermek yerine. Zaten isimlerini bilmiyorum dediğinize benzer bir şey dedim.

Sonuna kadar haklısın. Dayak yesen bile. Geçen bir tuvalete gireyim dedim öğle arası 3-4 tane çocuk sigara içiyor ikisi de kapıyı tutuyor. Gittim hocaya söyledim hocada birini yollayacağım dedi asla yollamadı. Başka tuvalet yok mu diyenler için okulda 2 tane erkek tuvaleti var birisi sadece 9'lara özel olduğu için ona giremiyorum bütün öğle arası bekledim tuvalet leş gibi kokuyordu. Şu saçma kokuyu zevkleri için insanlara çektirme hakları yok.
Sigara içen birisi değilim ama lise zamanlarında o sigara içen bizden 2-3 yaş büyük abilerle o tuvaletteki sohbeti hiçbir şeye değişmem. Milleti şikayet edeceğinize gidin bir iki sohbet edin emin olun çok zevkli oluyor. Şu an 21 yaşındayım.

Sana veya yapanlardan alakasız başka birine zarar vermeyecek, sadece yapanların kendi sorumluluğu ve kararına kalan şeyler oldukça ispiyonlama işine girişme. Hem dediğim şartlar veya başka bir kritik şey olmadıkça ispiyonlamak kötü bir şeydir hem de senin bireysel olarak çevre sorunu çekmene sebep olur.
Sadece seni veya konudan alakasız birini olumsuz etkileyen bir durum, birine istemediği halde bir konuda baskı yapılması gibi durumlar oldukça ispiyona başvur.

Ben okulda bir kızın bir erkeğe sigara verdiğini gördüm ve bunu müdür yardımcısına söyledim. Annem duyunca bana seni ilgilendirmeyen şeylerle uğraşma, ya şikayet ettiğin kişiler seni dövse dedi ve bunu babama da söyledi ve babamda aynı şeyleri söyledi. Sizce söylemem doğru muydu yoksa ailem mi haklıydı?

Maalesef ailen haklı. Bu toplumda yanlış davranışlara maalesef çok göz yumuluyor, buna alışmalısın. Senin onları şikayet etmen durumunda bu duyulursa anında ispiyoncu durumuna düşersin ve sana dadanırlar. Ve arkadaş çevrende bunu duyarsa onlarda senden uzaklaşır. Çünkü toplum her türlü pisliği gizlemek üzere programlanmış maalesef. O yüzden bırak kim ne yapıyorsa yapsın. Herkesin kendi aklı var sen kimsenin başında bekçi değilsin. İsterlerse daha kötü şeyler kullansınlar, hiç uğraşmana değmez. Bu toplumun dibi görünmez bir bataklık içinde olmasının en büyük nedeni bu zaten, yapacak bir şey yok göz yummayı öğreneceksin.

Çıkışta içiyorlarsa seni niye ilgilendiriyor? birisi seni pencereden izleyip gece şunu şunu yapıyor deyip her yerde anlatsa hoşuna gider miydi?
Çıkışta içiyorlarda, okulda verdiler okulda sigara aldılar onu şikayet ettim içtikleri için değil.

Dayak konusunda ailesi haklı. Fakat bu sigara içenlerin davranışının doğru olduğunu göstermez. Zaten hocalar bağıra bağıra şu çocuk şikayet etti demiyecekler. Tuvalete gidip cezalarını verecekler. Bana diss atanlarda sanırım tuvalette sigara içen uyuz tipler.
Dayak atmadılar, şikayet ettiğim çocuk dayak yedi sanırım diye düşündüm ve bu beni husursuz ediyor

Son düzenleme:
Kıyamam çok mu rahatsız oldun sen. Ben ortada sigara dumanı ile ilgili bir şey göremedim. Hem çıkışta içtiklerini söylemiş okulu/müdürü ne ilgilendirir bu durumda? Hayır yasadışı madde olur eyvallah, sağlığını düşünüyordur şikayet etsin. Yoksa kıçı kırık sigarayı vermiş ne olacak?

Dürüst olursam benim kafamda "uuu kız çocuğu sigara verdi kesin ağzından da öbmüştür, ben yapamıyorsam başkaları da yapmasın şikayet edeyim" şeklinde bir imge canlanıyor. Konu sahibinin niyeti budur ya da değildir. Sudan sebeplerlerle birisini kafadan müdüre şikayet etmek yanlıştır.

Keza senin dediğin gibi okul içinde duman kaynaklı bir olay dahi olsa üstü kapalı şekilde "müdür bey tuvalette sigara içiyorlar ne zaman girsek nefes alamıyoruz" dersin direkt isim vermek yerine. Dayanılamaz bir noktadan sonra ise isim verilir.
Bunu "ispiyonculuk" veya "seni ilgilendirmeyen şeylere karışma" tarzı kötü kelimelerle nitelendiremezsiniz. Okulda sigara içmek yasaktır, sigara getirmek yasaktır ve kurallara uymayan birini gördüğünde sana giren çıkan, deyen deymeyen bir şey olsa bile bunu şikayet etmek senin hakkındır ve yapman gereken de budur. Bir okul kuralı çiğnendiğinde o suçu gören kişi şikayet etmediğinde o da suçlu duruma düşüyor sonuç olarak. Gelip sokakta büyümüş, düşünce kabiliyeti gelişmemiş ilkel varlıklar gibi "milleti ispiyonlarsan seni tenhada sıkıştırıp döverler, sana dadanırlar, başına bir iş gelebilir" gibi sözler söylemek çağ dışılıktan başka bir şey değildir. Bu okulda sigara içen, sigara alıp veren tipler de zaten kız kavgası yapan, "ne bakıyon?" deyip kavga çıkaran, ona buna laf atan serseri keko tipler oluyor zaten. Hala bunları savunup da "döverler, ispiyonculuk yapma" tarzı şeyler söylemeniz garip. Sigarayı tuvalette içmemiş olsalar, sadece biri birine sigara vermiş olsa bile okula sigara getirmek yasak olduğundan şikayet etme hakkı var. Ayrıca müdüre şikayet etmesinin yanlış olduğu kanısına niye bu kadar takıldınız anlayamadım müdüre şikayet edildiğinde ortada bir suç varsa cezalandırılır, yoksa bir şey olmaz zaten. Savunduğunuz düşünce sadece mahalle kekolarının bulunduğu ilkel ortamlarda mantıklı bir düşünce ama bu savunduğunuz şeyin doğru olduğunu göstermez. Hala şu yılda "dövmek, dadanmak" kavramlarını kullanıyor olmak bile utanç verici.

Yaptıkları doğru değil ancak senin onları müdüre söylemen de senin için iyi değil. Lise hayatın boyunca kalabalık ya da güçlü grupların hedefi olmaktan uzak durmanı öneririm. Bir kere sana kafayı takarlarsa lise hayatını kabusa çevirirler.

Yeni konular

Geri
Yukarı