Okuldan nefret ediyorum

Bak güzel kardeşim. Sen okumak istiyor musun istemiyor musun? Önce bunun kararını ver sonra konuşalım. Vay efendim zamanım yetmiyor vay efendim ben kendime nasıl zaman ayrıcam gibi bahaneler üretme. Kendine, ailene ve bize karşı dürüst ol.

Bak güzel kardeşim. Sen okumak istiyor musun istemiyor musun? Önce bunun kararını ver sonra konuşalım. Vay efendim zamanım yetmiyor vay efendim ebn kendime nasıl zaman ayrıcam gibi bahaneler üretme. Kendine, ailene ve bize karşı dürüst ol.

Bakın benim planım en başından beri açığa geçip yazılıma daha çok zaman ayırmaktı tüm günde benim olduğu için bir 2-3 saat de ders çalışırım diye düşünüyordum. Ama zaman konusunda bahane falan yok zaman gerçekten yetmiyor.

Neyse son mesajımı da yazıp çıkayım başlıktan. Kendini geliştirmeyen kimse rahat bir yaşam yaşayamaz. Sevdiğim şeylerden fedakarlık etmeyeyim ama her şey de 4/4 olsun diye bir dünya da yok. Bu başlığı okuyan her yaştan kişiye bir ufak hatırlatma olsun. 60-70 yaşında rahat yaşamanın sırrı gençken çalışmaktan geçiyor.

Başlığı yazan kişi her gün top peşinde koşup, üstüne bilgisayar oyunu oynayıp, ailesiyle vakit geçirip dersin yüzünü açmak istemeyen birisi.

Arkadaşın dediği normal şartlarda doğru eğitim sistemi belki de berbatlıkta sıra yapar çünkü bu sistemde öğrenmek için değil ezber yapıp haksız yere gitmek istediğin yerin sınavları ile alakası olmayan kafanın basmadığı şeyleri anlamak zorunda kaldığın başarılı olmak için günde 200-350 soru çözmen gereken bir sistem ve sonucu genelde işsizlikle bitiyor ama bu arkadaş bence de senin dediğin gibi bir kanı için uygun.

Okul ortamında displinli çalışamayan ve bunalan bir öğrencinin açık lisede disiplinli çalışacağına inanmıyorum ama kendine güveniyorsan sorun yok. Fakat lise arkadaşlıkları önemlidir. Lise ortamını başka yerde bulamazsın. Ayrıca okuldan neden nefret ediyorsun? Öğretmenler mi kötü davranıyor?
Lise arkadaşlıkları bir zaman gerçekten iyiydi küçükken görürdük abilerimiz ablalarımız anlatırdı ancak ŞUAN 2022 de lise ortamından kaçmak gerçekten gereklilik. Biraz Tiktok'da gezinmek yeterli neden olduğunu anlamak için.

Zorunlu öğretim liseye kadar olmalı. İsteyen lise okumalı isteyen de lise yerine mesleki öğrenim okullarında okumalı. Başarılı öğrenciler mesleki öğrenim almak istiyorsa meslek liselerine gitmeli. Başarısız öğrenciler mesleki öğrenim okullarında kalmalı. Liselerin kalitesi arttırılmalı.

Düşük puanlı üniversite bölümleri kapatılmalı. Üniversiteler sadece bilim yuvası olmalıdır. Başarılı olup maddi imkansızlıklar yaşayan öğrencilere devletin burs bağlaması ve barınma/giyinme gibi temel ihtiyaçlarının tümünün karşılaması gerekir. Giyinme ihtiyacının karşılanması için devlet öğrencilere kıyafet kuponu vermeli. Mağazalar kupon ile yaptığı satıştan vergi iadesi almalıdır. Bu sayede firmalara da devlet bütçesine de ciddi bir yük binmemiş olacaktır.

Mesleki öğrenim okullarında okuyan dar gelirli öğrencilere herhangi bir devlet bursu verilmeyecek. Belirli sektörlerde stajyer çalışan olarak çalışabilecekler. Bahsettiğim okullarda okuyan öğrencieri, stajyer çalışan kapsamında işe alan işletmelere çalışan başına belirli bir oranda vergi iadesi yapılacak.

Meslek lisesinde okuyan öğrencilerin devlet yol masraflarını karşılayacak. 10. sınıftan itibaren stajyer çalışan olarak özel sektörde istihtamı sağlanacak. Firmalar, çalıştırdığı öğrenci için belirli oranda vergi iadesi alacak.

Gelecek vaat etmeyen hiçbir öğrenciye devlet burs/kredi vermemelidir.
Liseler arası geçiş her yıl belirlenen sınavlar ile mümkün olmalıdır. Liseler arası geçişe hak kazanan öğrenci not ortalamasını belirli bir seviyede tuttuğu durumda Meslek liseleri ya da Anadolu/Fen liseleri gibi okullarda okuyabilmeli.

Öğretmenler belirli dönemlerde sınava sokulmalıdır. Yetersiz öğretmenlerin meslekleri askıya alınmalıdır. Meslekleri askıya alınan öğretmenler seviye belirleme sınavlarına girebilmelidir. Başarılı olduğu takdirde tekrardan mesleğine dönebilir.

Tüm bu dediklerimin yapılabilinmesi için ekonominin düzgün olması gerekir.
Bence doğru sistem budur.

Aslında üstte yazdıklarım olsaydı şu an çok farklı olabilirdik. Bu çocuk en azından meslek öğrenirdi. Çok daha kaliteli elemanlar yetiştirebilirdik.

Zorunlu öğretim liseye kadar olmalı. İsteyen lise okumalı isteyen de lise yerine mesleki öğrenim okullarında okumalı. Başarılı öğrenciler mesleki öğrenim almak istiyorsa meslek liselerine gitmeli. Başarısız öğrenciler mesleki öğrenim okullarında kalmalı. Liselerin kalitesi arttırılmalı.

Düşük puanlı üniversite bölümleri kapatılmalı. Üniversiteler sadece bilim yuvası olmalıdır. Başarılı olup maddi imkansızlıklar yaşayan öğrencilere devletin burs bağlaması ve barınma/giyinme gibi temel ihtiyaçlarının tümünün karşılaması gerekir. Giyinme ihtiyacının karşılanması için devlet öğrencilere kıyafet kuponu vermeli. Mağazalar kupon ile yaptığı satıştan vergi iadesi almalıdır. Bu sayede firmalara da devlet bütçesine de ciddi bir yük binmemiş olacaktır.

Mesleki öğrenim okullarında okuyan dar gelirli öğrencilere herhangi bir devlet bursu verilmeyecek. Belirli sektörlerde stajyer çalışan olarak çalışabilecekler. Bahsettiğim okullarda okuyan öğrencieri, stajyer çalışan kapsamında işe alan işletmelere çalışan başına belirli bir oranda vergi iadesi yapılacak.

Meslek lisesinde okuyan öğrencilerin devlet yol masraflarını karşılayacak. 10. sınıftan itibaren stajyer çalışan olarak özel sektörde istihtamı sağlanacak. Firmalar, çalıştırdığı öğrenci için belirli oranda vergi iadesi alacak.

Gelecek vaat etmeyen hiçbir öğrenciye devlet burs/kredi vermemelidir.
Liseler arası geçiş her yıl belirlenen sınavlar ile mümkün olmalıdır. Liseler arası geçişe hak kazanan öğrenci not ortalamasını belirli bir seviyede tuttuğu durumda meslek liseleri ya da Anadolu/Fen liseleri gibi okullarda okuyabilmeli.

Öğretmenler belirli dönemlerde sınava sokulmalıdır. Yetersiz öğretmenlerin meslekleri askıya alınmalıdır. Meslekleri askıya alınan öğretmenler seviye belirleme sınavlarına girebilmelidir. Başarılı olduğu takdirde tekrardan mesleğine dönebilir.

Tüm bu dediklerimin yapılabilinmesi için ekonominin düzgün olması gerekir.
Bence doğru sistem budur.

Aslında üstte yazdıklarım olsaydı şu an çok farklı olabilirdik. Bu çocuk en azından meslek öğrenirdi. Çok daha kaliteli elemanlar yetiştirebilirdik.

Baştakinin para dışında bir şeyler daha düşünmesi lazım gençlerin pskolojisi bitiyor ve hala oy veriyorlar Allah ne zaman nasip eder bilmiyorum ama ilk fırsatta kaçıp gideceğim başka bir ülkeye.

İşin özü sevgili 9-10-11-12 ve geçmişte ki 5 yıl içinde ki öğrenciler, bizi heba ettiler ziyan ettiler. Bu yıllar maalesef geri gelmeyecek. Aslında Lise de dahil olmak üzere hepsi gerekli ancak sistem çok kötü durumda ve eğitim sistemi toplum ekonomi derken her şey bombozuk ve allak bullak olmuş durumda. Bu bir yerde patlayacak ve her şey değişecek ancak bizim kaybolan zamanımız asla geri gelmeyecek, işin özü kendinizi kurtarmaya bakın çünkü sizi kimse kurtarmaya çalışmayacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı