Okullarda neden din dersi veriliyor?

syxds

Femtopat
Daha fazla  
Sonuçta kesinliği belli olmayan bir şey, inanmak farklı, olduğunu bilmek farklı. Biz sadece kanıtlar sayesinde inanıyoruz, en azından ben. Müslüman'ım ama neden kesinliği belli olmayan bir şeyin eğitimini alıyoruz? Alsak da çok bir işe yaramıyor, insanlar her şeyi dine bağlıyor ve dinin kurallarını bilmiyor.

Sizin gibi Müslüman olmaz. Eğer Müslüman veya Hristiyan iseniz -kısaca tanrısal bir inanışı benimsemiş iseniz- kesinliği belli değil dediğiniz anda sıkıntı zaten.

Ben inanmıyorum. Dersi saçma da bulmuyorum. Genel olarak iyilikte bulunmak, güzel ahlaklı olmak konularına değiniliyor. İslamın bir parçası diye "Kız çocukları kapanmalı." tarzı şeyler barındırmıyor müfredat, kitaplar. Ek olarak bir kültürü de tanımış oluyoruz.

İşleniş şekli değişir, sadece İslamiyet ile sınırlı kalmaz ise faydalı olabilecek bir ders.

Ya şimdi bu öğretmenden öğretmene değişir.
Bizim hoca bugün depremzedeler için 3 gulhu 1 elham okuttu. Ardından da Türkçe bir şekilde yaratandan depremde vefat eden kişiler için bağışlamasını istedi.

El açıp kendi dilinde vefat edenler için bağışlanma istemekle laiklik bozulmaz ancak sure okutması bence doğru değil. Tabii ki Müslüman çoğunlukta bir ülkedeyiz ancak ben okutmasını yanlış buluyorum. Okumayan okumadı tabii, bir şey diyemez diyemedi de ama ben doğru bulmuyorum.

Sonuçta kesinliği belli olmayan bir şey, inanmak farklı, olduğunu bilmek farklı. Biz sadece kanıtlar sayesinde inanıyoruz, en azından ben. Müslüman'ım ama neden kesinliği belli olmayan bir şeyin eğitimini alıyoruz? Alsak da çok bir işe yaramıyor, insanlar her şeyi dine bağlıyor ve dinin kurallarını bilmiyor.

Yani haklılık payınız var ama lisede din dersi çok keyifli hem hocalar şakadan falan anlıyor hem de din rahat dinlenmelik ders otur yaslan arkana hocanı dinle soru sorarsa cevapla illaki sınıfta 1-2 şaka yapanda olunca ders çok keyifli oluyor hem de din dersi bedava puan gibi bir şey bizler için.

Neden verilmesin ki? Sanki çok ağır bir müfredat işleniyor. Hayır din kültürü öğretmenleri sınıfa gelip tek tek öğrencinin boğazını sıkıp dini görüşlerini sormuyor ki, hak verelim "OuUoU din dersi niye veriliyor" diyenlere. Haftada 2 saat zaten müfredatın da büyük bir kısmı ahlak falan. Haftada 12 saat din kültürü dersi görüp diğer derslerine vakit ayıramayacağın kadar zorlanıyorsan söyle ona göre yorum yaparız. Aksi halde konuşmaya değecek bir mesele değil.

Geri
Yukarı