Okullarda neden farklı dinlerin dersleri yok?

Çok basit bir mantık: O süper laik, liberal, özgürlükler ülkesi olan ABD'de bile "islam dini" dersi yoksa burada veya herhangi bir ülkede boşuna bekleme. Daha o mükemmel tarafsız gözüyle baktığımız Avrupa ve ABD'de bile bu şekil bir yaklaşım yokken senin böyle bir yaklaşım istemen biraz garip doğrusu. Çünkü orada da ağırlıklı olarak vatandaşlar "hristiyan" oldukları için garipsenecek ve dışlanacaktır. Aynısı bizim gibi ağırlıklı "müslüman" toplumlarda da geçerli. Mantık bu kadar basit?

Kuran'ı tam anlamıyla kavradıysanız ilk önce din taraflı kanallar (sözler köşkü ve benzeri) uzak durun. Tamamen akıl bulandırıcı kanallar onlar. Araştırma kısmı sana kalmış. Mesela ben Kuran'da en çok şu soruyu merak ediyorum (tüm hocalara sordum hepsi lafı dolandırdı. Güzelce açıklayacak varsa buyursun.)
Soru; "şeytan, cennetten kalıcı ve adım dahi basamayacak bir şekilde yasaklandı, atıldı. Hz. Adem, Allah tarafından cennete gönderilince (bakara 36. ayet) Allah, Hz. Adem'e yasaklı meyveyi (elma idi sanırım. Meyveyi tam hatırlamıyorum) yememesini söylüyor. Ama ne mucize ki cennete ayak basması bile yasak olan şeytan cennete girip Hz. Adem'e vesvese verip o yasak olan meyveyi yedirtiyor. Onun dışında yine Hz. Havva ve Hz. Adem'in mahrem yerlerini açması içinde vesvese veriyor. Şeytanın vesvese vermesi için şahısa fısıldaması, fısıldaması içinde yanında olması gerekiyor."

Yani bu soru uzun zamandır aklımda ama cevap bulamadım. Hala araştırıyorum :)
sende cevap bulamadığın soruları araştır. Bu arada sırf Müslüman diye evrimin kanıtlanmış bir şey olduğunu bilse bile sözde İslam'la kesiştiği için evrimi kabul etmeyenler var. Evrimin İslam'la kesiştiğini düşünmüyorum ve evrim sürekli güçlü delillerle kanıtlanan ve sürekli değişkenlik gösteren bir olaydır (değişkenlik derken önceki bilim adamları bir hata yaptıysa ileride o bilim adamlarının yaptığı hata düzeltiliyor.)

Yani kısacası araştırmak istiyorsan aklında kalan soruları araştır ve saçma sapan kanallardan araştırma. Ama işin ilginç tarafı bir insanın bir şeyi nasıl araştıracağını bilememesi. Bol şans hocam.

Hocam ilk soruyu daha detaylı sorabilir misiniz pek anlayamadım ama cevap vermeye çalışmak istiyorum. Bahsettiğiniz şey şeytanın cennetten kovulmuş olmasına rağmen nasıl Hz ademe vesvese verdiği mi?

Ülkenin çoğu İslam'a inanıyor. Eğer bir gün bu durum değişirse diğer dinlerin de dersleri işlenme konusunu görüşürüz. Devletin dini yoktur. Buna rağmen azınlık dinler hakkında bilgi almak için elinde çok daha büyük imkanlar var. Ayrıca İslam'a inanmıyorsan bu dersten muaf olabilirsin

Evet hocam. Cevap basitse bir şey diyemem ama ben bir sonuç alamadım. O kadar din hocasına, cami hocasına sordum tık yok.
Şu an biraz düşününce bende cevabını bulamadım fakat şöyle bir yazı buldum. Bu kadar sorup soruşturduğunuza göre bu yazıya muhtemelen denk gelmişsinizdir fakat yine de atayım dedim.
Tamamını okumadım fakat sanırım sorunuzun cevabı olarak Şeytan'ın vesvese ulaştırmak için orda olmasına gerek olmadığı söyleniyor. Tabi sadece tefsir yorumlarına dayanıyor bu cevap.
Ayrıca sorgulama karmaşanıza bir madde de ben eklemek istiyorum. Tanrı kaldırmayacağı kadar ağır bir taş yaratabilir mi?

Kuran'ı tam anlamıyla kavradıysanız ilk önce din taraflı kanallar (sözler köşkü ve benzeri) uzak durun. Tamamen akıl bulandırıcı kanallar onlar. Araştırma kısmı sana kalmış. Mesela ben Kuran'da en çok şu soruyu merak ediyorum (tüm hocalara sordum hepsi lafı dolandırdı. Güzelce açıklayacak varsa buyursun.)
Soru; "şeytan, cennetten kalıcı ve adım dahi basamayacak bir şekilde yasaklandı, atıldı. Hz. Adem, Allah tarafından cennete gönderilince (bakara 36. ayet) Allah, Hz. Adem'e yasaklı meyveyi (elma idi sanırım. Meyveyi tam hatırlamıyorum) yememesini söylüyor. Ama ne mucize ki cennete ayak basması bile yasak olan şeytan cennete girip Hz. Adem'e vesvese verip o yasak olan meyveyi yedirtiyor. Onun dışında yine Hz. Havva ve Hz. Adem'in mahrem yerlerini açması içinde vesvese veriyor. Şeytanın vesvese vermesi için şahısa fısıldaması, fısıldaması içinde yanında olması gerekiyor."

Yani bu soru uzun zamandır aklımda ama cevap bulamadım. Hala araştırıyorum :)
sende cevap bulamadığın soruları araştır. Bu arada sırf Müslüman diye evrimin kanıtlanmış bir şey olduğunu bilse bile sözde İslam'la kesiştiği için evrimi kabul etmeyenler var. Evrimin İslam'la kesiştiğini düşünmüyorum ve evrim sürekli güçlü delillerle kanıtlanan ve sürekli değişkenlik gösteren bir olaydır (değişkenlik derken önceki bilim adamları bir hata yaptıysa ileride o bilim adamlarının yaptığı hata düzeltiliyor.)

Yani kısacası araştırmak istiyorsan aklında kalan soruları araştır ve saçma sapan kanallardan araştırma. Ama işin ilginç tarafı bir insanın bir şeyi nasıl araştıracağını bilememesi. Bol şans hocam.

Hocam sözler köşkün, ü neden sevmiyorsunuz ne yaptılar?

Yeni konular

Geri
Yukarı