Okullarda telefon serbest olmalı mı?

Arkadaşlar merhaba.
Teknolojik bir çağda yaşıyoruz hepimizin bildiği üzere.
Globalleşen bir dünya var. Dünyada çoğu okulda öğrencilerin telefon getirmesi serbestken ülkemizde yasak.
sizce bu durum çok saçma değil mi? ders esnasında çıkarmamak şartıyla, ders işleyişine engel olmadıkça, telefon serbest olmalı bence.

TikTok
gibi platformlarda öğrencilerin öğretmenlerin videosunu çekip paylaştığını gördüm ders sırasında.
Bu durum bir suç olmalı. Bunun dışında dediğim gibi ders işleyişine zarar vermedikçe telefonun yasak olmasının hiçbir karşılığı olduğunu düşünmüyorum. Okuluna servisle gelen, evi uzakta olan öğrencilerimiz de var. Bu onları zor durumda bırakıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
lütfen fikirlerinizi paylaşın.

Millet sınavdaki bir soruyu unutmuş hocam tuvalete gidebilir miyim telefonu çıkar bak cevapa geri gel bu durumlar için yasak zaten. Ama sabah kutuya koy akşam ile serbest olabilir öğle tenefüsünde dışarı çıkacaksa kişi yanına telefon almasında sıkıntı yok ama normal tenefüslerde karşı olurdum herhalde bende. Lisede serbest hocalar pek bir şey dediğini görmedim.

Benim şahsi fikrimce serbest olmamalı. Çünkü eminim serbest olsa liseliler de, ortaokullular da hepsi açar teneffüste oyun oynar ya da sosyal medyada takılır. Bu dediklerimi inkar edeninde bunları yapacağına eminim. Çünkü o şey cebine durdukça açıp bakasın geliyor. Bizim lisede her sınıfın kendine ait dolabı var (5-6 raflı 2 metre kadar bir şey) ve ortadaki raf telefon rafı. Anahtarları sadece öğretmenlerde var. Sabah ilk derste telefonlar toplanıyor, son dersin son 10 dakikasında telefonlar öğretmenler tarafından geri veriliyor. Uzakta oturan kişiler bir problem yaşamıyor böylece. Zaten önemli bir şey olduğunda nöbetçi öğretmenler dolabı açıyor. Mesela hastanız var ise müdür yardımcılarından izin alıp telefonu dolaba koymayabiliyorsunuz. En iyi çözüm bu olsa gerek.

Yani ilkokulda olmasın belki ama onun haricinde verilsin. Kutuya koyunca benim içim gidiyor bir. Korkuyorum hep. Ek olarak teneffüslerde verilmesi bence en mantıklısı.

Benim şahsi fikrimce serbest olmamalı. Çünkü eminim serbest olsa liseliler de, ortaokullular da hepsi açar teneffüste oyun oynar ya da sosyal medyada takılır. Bu dediklerimi inkar edeninde bunları yapacağına eminim. Çünkü o şey cebine durdukça açıp bakasın geliyor. Bizim lisede her sınıfın kendine ait dolabı var (5-6 raflı 2 metre kadar bir şey) ve ortadaki raf telefon rafı. Anahtarları sadece öğretmenlerde var. Sabah ilk derste telefonlar toplanıyor, son dersin son 10 dakikasında telefonlar öğretmenler tarafından geri veriliyor. Uzakta oturan kişiler bir problem yaşamıyor böylece. Zaten önemli bir şey olduğunda nöbetçi öğretmenler dolabı açıyor. Mesela hastanız var ise müdür yardımcılarından izin alıp telefonu dolaba koymayabiliyorsunuz. En iyi çözüm bu olsa gerek.
E tamam da oyun oynamayı, sosyal medyada takılmayı neden günah gibi ele almışsınız? Boş boş duvara mı baksın çocuk?

Günah gibi mi :D Demek istediğim telefona bakmak yerine öğrenciler teneffüste dışarı çıkıp hava alabilir, arkadaşlarıyla sohbet edebilir vs..
Sohbet edecek insan yoksa alternatif olabilir telefon. Hava almak istemeyebilir insan. Kaldı ki havalar soğuk. Mevsim kış.

Neden bu kadar teknolojiye karşıyız ülkecek, anlamadım gitti. Telefona öcü muamelesi yapıyor milletimiz. Bir kişi yanlış kullandı diye diğer insanlara da aynı muameleyi yapıyoruz.

Sohbet edecek insan yoksa alternatif olabilir telefon. Hava almak istemeyebilir insan. Kaldı ki havalar soğuk. Mevsim kış.

Neden bu kadar teknolojiye karşıyız ülkecek, anlamadım gitti. Telefona öcü muamelesi yapıyor milletimiz. Bir kişi yanlış kullandı diye diğer insanlara da aynı muameleyi yapıyoruz.
Amacım asla teknolojiyi kötülemek değil. Sadece bunun okul ortamında kullanılmaması gereken bir şey olduğunu savunuyorum.

Çoğu okula telefon götürülebiliyor zaten. Sadece derse sokamıyorsun. Telefon dolapları var, herkesin kendine ait kilitli bir dolabı var kişisel olarak onu kullanıyor. Ders olmadığı zamanlarda kullanabiliyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı