Okulların açılması doğru bir karar mı?

Bence doğru bir karar değil. İstanbul gibi büyük yerlerdeki tek okulda olan öğrenci sayıları epey fazla. Bir kişiye bulaştığı an o gün Herkes'e bulaşır başını tutamazlar. Antalya'da yaşıyorum okuduğum okul 1500 kişilik bir Anadolu lisesi sınıf kıtlığı var ve en az sınıf sayısı 35 gerisini siz düşünün :(

Hiçbir durum sıfır riskli değildir. Ayrıca okul dışarıdan güvenlidir. Her öğrenci ateş kontrolü yapılarak içeri alınır ve maske takmaları sağlanır. Özel okullarda pek problem yok çünkü sınıflarda öğrenci sınırlaması mevcut ve bu durum fiziki ortamda mesafelendirmeyi kolay kılıyor ancak bir sınıfta 40 - 50 öğrencinin bulunduğu kalabalık devlet okullarında fiziki problem maalesef söz konusu. Bunu da sabahçı öğlenci sistemiyle bir noktaya kadar çözebilir. Mesele sirkülasyon yoğunluğunu düşük tutmaktan geçiyor. Ayrıca bir öğrencinin (hele hele ilkokul ortaokul çağındaki öğrencilerin) bir buçuk iki yıl sadece uzaktan eğitim ile eğitilmeye çalışılması, sonradan telafi edilemeyecek ciddi eksiklerin oluşmasını sağlayacaktır. Dolayısı ile gerekli önlemlerin alınıp açılması gerektiğini düşünüyorum. Uzaktan eğitim istediği kadar nitelikli olsun, sınıf ortamında alınacak verimin üzerine asla çıkamaz. Yaş grubu düştükçe bu verim daha da düşer. En iyi eğitim yüzyüze eğitimdir.

Vakalar fazla ve risk var ama uzaktan eğitimden de olmuyor be kardeşim. Eğer okul ve biz dikkat edersek fazla bir sorun olacağını zannetmem. Nasıl olsa okulda aynı kişiler var.

Bence doğru değil vakalar 1000'in üzerinde, 500'ün altına düşerse o zaman açılabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
AVM, iş yerleri, restoran ve kafeler açıkken okulların açılması da sorun olmamalı. Uzaktan eğitimle bir yere kadar oluyor. Ya hepsini kapatacaksın 15 gün vakalarda hızlı bir düşüş görülecek. Ya da akışına bırakacaksın ki devletimiz şu an tam da bunu yapıyor.

AVM, iş yerleri, restoran ve kafeler açıkken okulların açılması da sorun olmamalı. Uzaktan eğitimle bir yere kadar oluyor. Ya hepsini kapatacaksın 15 gün vakalarda hızlı bir düşüş görülecek. Ya da akışına bırakacaksın ki devletimiz şu an tam da bunu yapıyor.

500-600 kişinin bir arada olmasıyla 10-20 kişinin bir arada olması aynı şey mi?

Geri
Yukarı