Okulların kalitesizliği Türkiye'yi nasıl etkiler?

byilkeryilmaz

Decapat
Daha fazla  
Herkese selam bu konuyu gören herkesin fikrini yazmasını istiyorum çünkü gerçekten bu konuda insanların fikrini merak ediyorum.

Okulların (genelde liselerin) %85 gibi bir oranının zorba olması hakkında ne düşünüyorsunuz?
İleride neredeyse çoğu genç eline fırsat geçince yurt dışına gidecek ve bu cumhuriyet bu insanlara kalacak.
Öğrenciler 12.sınıfta okula gitmiyor fırsat olan herkes açık öğretime geçiyor.
Bunu insanlar ne zaman görecek ve bir önlem almaya başlayacak gerçekten merak ediyorum.

Fikirlerinizi bekliyorum.

Bence herkes üniversite okumamalı. Meslek liseleri tamamen meslek eğitimine odaklanmalı. Mesleki eğitimde gerekli olduğu miktarda pozitif bilim (matematik, fizik, astronomi, kimya, geometri, cebir ve biyoloji) öğretilmeli. Odaklanılacak meslekler inşaat, oto tamir, uçak bakım, gemi, çevre ve şehircilik, peyzaj, gastronomi, sağlık gibi meslekler olmalı. Bu liselere bağlı olarak endüstri bölgeleri/fabrikalar kurulmalı. Bu meslek liselerinden mezun olanların üniversiteye giriş hakları olmamalı. Ayrıca meslek liselerinin müfredatı buna bağlı olarak hafifletilmeli.

Özetle: Yüksek puanlı liseler haricindeki liseler öğrencileri üniversiteye hazırlamasınlar. Mesleğe hazırlasınlar. Tabii bu benim görüşüm. Saçma bulabilirsiniz.

Herkese selam bu konuyu gören herkesin fikrini yazmasını istiyorum çünkü gerçekten bu konuda insanların fikrini merak ediyorum.

Okulların (genelde liselerin) %85 gibi bir oranının zorba olması hakkında ne düşünüyorsunuz?
İleride neredeyse çoğu genç eline fırsat geçince yurt dışına gidecek ve bu cumhuriyet bu insanlara kalacak.
Öğrenciler 12.sınıfta okula gitmiyor fırsat olan herkes açık öğretime geçiyor.
Bunu insanlar ne zaman görecek ve bir önlem almaya başlayacak gerçekten merak ediyorum.

Fikirlerinizi bekliyorum.

Okul aynı zamanda disiplin getirir. Şu an 10 yaşında o çalışıyordu diye evladını da 10 yaşında işe gönderen okuldan alan ebeveynlerin ilkokul terk olması gibi mesela.

Bence herkes üniversite okumamalı. Meslek liseleri tamamen meslek eğitimine odaklanmalı. Mesleki eğitimde gerekli olduğu miktarda pozitif bilim (matematik, fizik, astronomi, kimya, geometri, cebir ve biyoloji) öğretilmeli. Odaklanılacak meslekler inşaat, oto tamir, uçak bakım, gemi, çevre ve şehircilik, peyzaj, gastronomi, sağlık gibi meslekler olmalı. Bu liselere bağlı olarak endüstri bölgeleri/fabrikalar kurulmalı. bu meslek liselerinden mezun olanların üniversiteye giriş hakları olmamalı. ayrıca meslek liselerinin müfredatı buna bağlı olarak hafifletilmeli.

Özetle: Yüksek puanlı liseler haricindeki liseler öğrencileri üniversiteye hazırlamasınlar. Mesleğe hazırlasınlar. Tabii bu benim görüşüm. Saçma bulabilirsiniz.

Fakat şöyle ki; o an öğrencinin dalgınlığına gelmiştir yanlış yapmayacağı soruları yanlış yapar düşük puan alır kötü liseye gider. Hatasını telafi etmek için üniversite sınavını bekler iyi puan alır mesleğini eline alır. Şahsi görüşümdür tabii.

Fakat şöyle ki; o an öğrencinin dalgınlığına gelmiştir yanlış yapmayacağı soruları yanlış yapar düşük puan alır kötü liseye gider. Hatasını telafi etmek için üniversite sınavını bekler iyi puan alır mesleğini eline alır. Şahsi görüşümdür tabii.
Bu da doğru tabii.

Üniversiteye çok çalışanların gitmemesi lazım üniversiteye zeki insanların gireceği bir sistem yapılmalı. Çalışanlar çalışmayı bırakır ve biter bence bunun böyle olması gerekir.

Üzerine makaleler yazılmış bir konu.
bu makaleleri paylaşabilirmisiniz ?

Zaten bu yüzden meslek liseleri var, oralarda mesleki eğitim veriliyor. Çoğunluğu üniversite sınavına hazırlanmıyor.

Okullar kalitesiz, üniversiteye giriş yöntemi saçma. Herkes üniversite mezunu olmak istiyor hemen. Her sene talepten 15 kat fazla mezun veren bölümü yazan insanlar var mesela. Devlet bu bölümleri geçici olarak kapatmıyor. İnsanlar da iyi kötü bir mezun olayım diye o bölüme giriyor, mezun olunca kontenjan yok iş yok vs ağlıyor. Komedi. 3-4 okul hariç ülkede diğerleri sadece doldur boşalt mezun yapalım diye çalışıyor. Sıfır eğitim. Dünyanın mezun çöplüğü Türkiye.

Düzelmez hiçbir türlü Z kuşağı diyorlar ya çok abartılıyor. Bir b*kta olmaz Zkuşağından tabi iyileri de var ancak onlarda ileride yurt dışına gidecek.
Son 10 yıldır Türkiye'nin 6-18 yaş arası çok kötü.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı