Okulların yüzdelik dilimleri düşer mi yoksa artar mı?

Muhtemelen hayır. Puan bir şey ifade etmiyor ayrıca.

Aynı kalamaz. Sınav daha kolaydı. Aynı kalırsa "iyi" okullara yığılma olur.
Yüzdelikler belli. Sen "iyi" r okula gireceksen yüzdeliği göre giriyorsun burada neden bir yığılma olsun ki bunun mantığını anlayamadım. Yığılma dediğimiz şey bildiğim kadarıyla yüzdelik diliminizi etkiler okullarda yığılma olması için Teogdaki gibi 17000full çıkması ve bu öğrencilerin ayırt edilememesi lazım. Ama o kadar full olmadığı ve yüzdelikler belli olduğu için neden yığılma olsun ki

Yükselecek. Geçen seneye göre kolay yapılmış çünkü. Çoğu kişi hesapladığının üstünde yüzdelikte çıkmış çünkü.
Hakkınızda hayırlısı. Umarım istediğiniz lise yüzdeliğinize tutar.

Yani tamamen sallama örnek ile:
Kabataş geçen sene %2 ile aldıysa bu sene %1 civarında alacaktır gibi.

Katılım sayısı neredeyse aynı, geçen yıl okullara olan tercih miktarı sabit kalırsa yüzdelik dilimler değişmez.
Sonunda!! Ben de bunu anlatmaya çalışıyorum.

Ayrıca sizin argümanı uza göre 2020 2019dan daha kolay çünkü o yıl yüzdelikler düşmüş

Yükselecek. Geçen seneye göre kolay yapılmış çünkü. Çoğu kişi hesapladığının üstünde yüzdelikte çıkmış çünkü.

Herkesin hesapladığının üstünde çıkması neden Okul Yüzdeliğim etkilesin bu sadece bireysel yüzdeliği etkilemez mi?

Yüzdelikler değişmez, yüzdelikler sınava katılan öğrenci sayısı artarsa ancak o vakit yüzdeliklerde bir değişim söz konusu olur.

Sınav çok kolay diyorsun, geçen yıl 160 kişinin birinci olduğunu varsayıyorum, bu sene 10.000 kişi birinci olmadığı sürece yüzdelik yine değişmez.

Sıralama gibi düşün, istediğin bir üniversitenin istediğin bir bölümünü örnek al, sıralamalar her zaman birbirine çok yakın olmuş, çok zor olan sene ve çok kolay olan senede bile bu şekilde.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı