Okulu bırakmak doğru bir karar mı?

Şu an oyun geliştirme için erken, üniversiteye gidersen oluşturacağın network sayesinde daha rahat yapabilirsin bu işi. Ayrıca İTÜ, ODTÜ, YTÜ, BOUN, GTÜ gibi üniversitelerden mühendislik alanlarında mezun olup işsiz kalan birine hiç denk gelmedim.

Okula açık lise konusu hakkında kesinlikle güvenme derim. Onlar öğrenci kaybetmemek için her şeyi yapar. Okulu bitirdiğinde demek istediğimi çok iyi anlayacaksın. Bu arada bu sene açık liseye geçmeyi düşünüyorsan 14 Ekim mesai saatinin bitişine kadar süresi var ilk dönem için. 14 Ekim'den sonra ilk dönem açık liseye geçemezsin, ikinci dönem geçebilirsin.

Bana da öyle geldi hocam nedense, bir yandan rehberlik hocasına güvenmek istiyorum. Diğer yandan da güvenme diyor. Biraz düşünsem iyi olacaktır, yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

Güvenme kardeşim, gerçekten güvenme. Kendim öğretmenim, bu kategoride çok kişiye yardım ettim. Herkes teşekkür ediyor, açık liseye geçenlerin büyük bir kesimi memnun. Memnun olmayan kısım da sürekli evde ders çalıştığı için memnun değil. Öyle düşün :)

Açığa geç, sistemi öğren ve açığa geç ben de şuan açıktayım ve hedeflerime çalışıyorum zaten okul falan yok sadece sınava gideceksin sınavlarında Online olacağı söyleniyor. Bak dostum, ne olursa olsun lise diplomasına sahip olmalısın. O diplomaya ihtiyacın var, bu yüzden açıktan oku yine de bir lise diploman olsun. Sistemi öğrenip açığa geç, sonra hedefin neyse bunun üzerine yoğunlaş.

Şu an oyun geliştirme için erken, üniversiteye gidersen oluşturacağın network sayesinde daha rahat yapabilirsin bu işi. Ayrıca İTÜ, ODTÜ, YTÜ, BOUN, GTÜ gibi üniversitelerden mühendislik alanlarında mezun olup işsiz kalan birine hiç denk gelmedim.
Bu işsizlik mevzusu zaten özellikle 300k-2 milyon bandı arasında çok oluyor söylemleri ise üniversite okudum ama iş bulamadım. Bu sıralamalarla üniversite okuyan birisi lise 1 öğrencisinden seviye olarak bence çok farklı değil ve boşu boşuna üniversite okuyorlar 4 sene sadece işsizlik erteleniyor. Sen 9. sınıf çocuğuna anlatabildiğin şeyi üniversiteli adama anlatamazsan ya da onun seviyesinin önüne geçemezsen zaten üniversite denmez ki orası. Üniversiteliler iş bulamıyor kesinlikle bahaneniz olamaz arkadaşlar şehir üniversitesi diye sadece kpss'ye girme aracı olan yerlerden tabii ki de iş bulamaz kimse.

Lise 1'de kalınca okulu bırakmıştım, sonrasında açıktan yıllar sonra diploma aldım. Ama şuan doğru düzgün bir isim bile yok, sana bir abi tavsiyesi (28 yaşindayim) oku. Doğru düzgün mesleği olan bir bölüm seç , işletme falan okucagim diye okuma. Sonra kafanı taşlara vurursun benim gibi, şimdi hayat sana şen şakrak geliyor büyüdüğünde anlıyorsun, ah okusaydim diyorsun. İş işten geçiyor tabi. Oku.

Bu işsizlik mevzusu zaten özellikle 300K-2 milyon bandı arasında çok oluyor söylemleri ise üniversite okudum ama iş bulamadım. Bu sıralamalarla üniversite okuyan birisi lise 1 öğrencisinden seviye olarak bence çok farklı değil ve boşu boşuna üniversite okuyorlar 4 sene sadece işsizlik erteleniyor. Sen 9. sınıf çocuğuna anlatabildiğin şeyi üniversiteli adama anlatamazsan ya da onun seviyesinin önüne geçemezsen zaten üniversite denmez ki orası. Üniversiteliler iş bulamıyor kesinlikle bahaneniz olamaz arkadaşlar şehir üniversitesi diye sadece KPSS'ye girme aracı olan yerlerden tabii ki de iş bulamaz kimse.

Bilgilendirmeniz için teşekkürler hocam.

Lise 1'de kalınca okulu bırakmıştım, sonrasında açıktan yıllar sonra diploma aldım. Ama şu an doğru düzgün bir isim bile yok, sana bir abi tavsiyesi (28 yaşindayim) oku. Doğru düzgün mesleği olan bir bölüm seç, işletme falan okucagim diye okuma. Sonra kafanı taşlara vurursun benim gibi, şimdi hayat sana şen şakrak geliyor büyüdüğünde anlıyorsun, ah okusaydim diyorsun. İş işten geçiyor tabii. Oku.

Hocam şu an açıktan okuyup en azından lise diplomasını almayı planlıyorum. Çünkü dediğim gibi lise bana çok zor geliyor ve günümün büyük birçoğunluğu okulda verimsiz geçiyor. Açıktan okursam derslere çalışıp geçmeye çalışacağım. Lakin bu konuda ailemden de destek almam lazım. Eğer her şey tam planladığım gibi olmasa bile yine de olursa harika olacak. Hocam bana göre okumak öyle kolay bir şey değil, ortaokula kadar kolay fakat lise ve üniversite sıkıntılı. Okul açılalı 1 buçuk ay falan oluyor lakin çok yoruldum, bazen derste yazı yazmaktan parmağım falan morarıp şişiyor. Benim gittiğim okulda süper bir okul değil hatta iyi bir okulda değil. Gönül isterdi ki kolejlerde okuyalım ama nafile. Diyebilirsiniz LGS'den iyi bir puan alsaydım diye ancak orada da belirttim, geçen sene benim için çok zorluydu. Umarım biraz beni anlamışsınızdır hocam, hayırlı akşamlar.

Herkese hayırlı geceler. Sorum yukarıdaki gibi. Siz bir yorumda bulunmadan önce birazcık kendimden bahsedeceğim, bu sayede benim hakkımda fikir sahibi olarak daha iyi yorumlarda bulunabilirsiniz dostlar.

Öncelikle yaşım 14 ve liseye yeni geçtim. Çok olgun biriyimdir yani çevremdekiler öyle diyor bazıları beni 18 19 yaşında zannediyor :D teknoloji ile aram çok iyidir özellikle bunun için bırakmak istiyorum zaten. Sabah 7'de çıkıyorum öğlen 4'te eve geliyorum ve dinlenme yemek ders derken direkt gün bitiyor uyuyorum. Çok yıpranıyorum, şimdi diyebilirsiniz ohoo daha yolun başında böyle pes ediyorsan hiçbir şey yapma falanda ben maalesef bu düşünceye 7.sınıfta yani 2021'in başında düştüm.

O yıldan beri okulu bırakmak istiyorum çünkü bana çok boş ve eğer okursam ileride hiçbir işe giremeyeceğim ya da okumayı başaramayacağım gibi geliyor. Derslerim çok iyiydi hep taktir belgesi aldım ki zannediyorum 10 veya 12 tane taktir belgem var. Lakin geçen sene LGS'de adeta çuvalladım ve 277 gibi berbat bir puan aldım. Bunun birçok sebebi var. Geçen sene maalesef ki benim için çok zor geçti. Çok sevdiğim dedem vefat etti, korona oldum 1 hafta gidemedim, sene başında çok kötü hasta oldum aynı bu vakitlerdi 1 hafta okula gidemedim yetmedi 2 kez ameliyat oldum 2 haftada oradan 4 hafta okula gidemedim. Aradaki devamsızlıkları da sayarsak 1 buçuk ay falan gidemedim okula ve maske ile 30 dakikalık dersler çok kötüydü (Diyarbakır o zamanlar riskli idi o yüzden dersler 30 dakikaydı). Psikolojik bunalımlara girmiştim o yüzden geçen sene benim için çok zorluydu. Bu senede kötü şeyler beni bekliyor gibi hissediyorum şimdi bile ameliyat olmam lazım ve maalesef lise çok katı kurallara sahip. Her neyse geçmişimden çok bahsettim biraz da ilgi alanlarım ve bilgilerimden bahsedeceğim. Abiler ablalar, teknoloji ile aram gayet iyi ve hatta okulu bırakırsam oyun geliştiricisi olmayı düşünüyorum. Onun dışında İngilizcem de iyidir (yaşıtlarıma göre özellikle müthiş). Oyun oynamayı çok severim oyunlar benim için bir tutkudur adeta o yüzden e-sporcu da olmayı düşünüyorum veya YouTuber.

Not: Bunların hepsini aynı anda yapmayı düşünmüyorum, öyle bir düşünce kafanızda canlanmasın :D oyun geliştiriciliği şu anda nedense bana daha yakın geliyor.

Bilgisayar kullanmayı iyi biliyorum yani bu sosyal medya kullanıyorum veya oyun oynuyorum değil, bilgisayar kısa yolları, işletim sistemleri, bir sorun oluşursa nasıl çözülebilir, nasıl virüslerden korunur gibi pek çok bilgiye sahibim. Her neyse genel olarak böyle biriyim, eğer bir sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin hocalarım!

Şimdi soruma gelelim, ben böyle biriyim ve sizce okulu bırakmak benim için doğru bir karar olur mu? Eğer bırakırsam şu an oyun geliştirmek için Unreal Engine veya Unity öğreneceğim. Dediğim gibi çok yoruluyorum o yüzden bırakmak bana daha mantıklı geliyor hem hayallerim için hem de kendim için. Sizin düşüncelerinizi de öğrenmek istiyorum dostlarım.
Hayırlı geceler.
Dostum liseyi bitir KPSS ye girer memur olursun. Sonrada yükselmek için açık öğretim fakülte bitirirsin.

Herkese hayırlı geceler. Sorum yukarıdaki gibi. Siz bir yorumda bulunmadan önce birazcık kendimden bahsedeceğim, bu sayede benim hakkımda fikir sahibi olarak daha iyi yorumlarda bulunabilirsiniz dostlar.

Öncelikle yaşım 14 ve liseye yeni geçtim. Çok olgun biriyimdir yani çevremdekiler öyle diyor bazıları beni 18 19 yaşında zannediyor :D teknoloji ile aram çok iyidir özellikle bunun için bırakmak istiyorum zaten. Sabah 7'de çıkıyorum öğlen 4'te eve geliyorum ve dinlenme yemek ders derken direkt gün bitiyor uyuyorum. Çok yıpranıyorum, şimdi diyebilirsiniz ohoo daha yolun başında böyle pes ediyorsan hiçbir şey yapma falanda ben maalesef bu düşünceye 7.sınıfta yani 2021'in başında düştüm.

O yıldan beri okulu bırakmak istiyorum çünkü bana çok boş ve eğer okursam ileride hiçbir işe giremeyeceğim ya da okumayı başaramayacağım gibi geliyor. Derslerim çok iyiydi hep taktir belgesi aldım ki zannediyorum 10 veya 12 tane taktir belgem var. Lakin geçen sene LGS'de adeta çuvalladım ve 277 gibi berbat bir puan aldım. Bunun birçok sebebi var. Geçen sene maalesef ki benim için çok zor geçti. Çok sevdiğim dedem vefat etti, korona oldum 1 hafta gidemedim, sene başında çok kötü hasta oldum aynı bu vakitlerdi 1 hafta okula gidemedim yetmedi 2 kez ameliyat oldum 2 haftada oradan 4 hafta okula gidemedim. Aradaki devamsızlıkları da sayarsak 1 buçuk ay falan gidemedim okula ve maske ile 30 dakikalık dersler çok kötüydü (Diyarbakır o zamanlar riskli idi o yüzden dersler 30 dakikaydı). Psikolojik bunalımlara girmiştim o yüzden geçen sene benim için çok zorluydu. Bu senede kötü şeyler beni bekliyor gibi hissediyorum şimdi bile ameliyat olmam lazım ve maalesef lise çok katı kurallara sahip. Her neyse geçmişimden çok bahsettim biraz da ilgi alanlarım ve bilgilerimden bahsedeceğim. Abiler ablalar, teknoloji ile aram gayet iyi ve hatta okulu bırakırsam oyun geliştiricisi olmayı düşünüyorum. Onun dışında İngilizcem de iyidir (yaşıtlarıma göre özellikle müthiş). Oyun oynamayı çok severim oyunlar benim için bir tutkudur adeta o yüzden e-sporcu da olmayı düşünüyorum veya YouTuber.

Not: Bunların hepsini aynı anda yapmayı düşünmüyorum, öyle bir düşünce kafanızda canlanmasın :D oyun geliştiriciliği şu anda nedense bana daha yakın geliyor.

Bilgisayar kullanmayı iyi biliyorum yani bu sosyal medya kullanıyorum veya oyun oynuyorum değil, bilgisayar kısa yolları, işletim sistemleri, bir sorun oluşursa nasıl çözülebilir, nasıl virüslerden korunur gibi pek çok bilgiye sahibim. Her neyse genel olarak böyle biriyim, eğer bir sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin hocalarım!

Şimdi soruma gelelim, ben böyle biriyim ve sizce okulu bırakmak benim için doğru bir karar olur mu? Eğer bırakırsam şu an oyun geliştirmek için Unreal Engine veya Unity öğreneceğim. Dediğim gibi çok yoruluyorum o yüzden bırakmak bana daha mantıklı geliyor hem hayallerim için hem de kendim için. Sizin düşüncelerinizi de öğrenmek istiyorum dostlarım.
Hayırlı geceler.
Teknoloji hakkında ciden fazla bilgi falan varsa bırakabilirisiniz.Zaten Liseye geçmişsiniz ortalama bir seviyedesiniz. Oyun yapma, Video çekmek gibi işlerle uğraşabilirisiniz.
Not; Bunlar kendi düşüncelerim.

Saat 9 dan 16 ya kadar demişsinde, Ben 08:40 tan etütsüz 17:10 a kadar okuldayım.Yani sizde haklısınız.

Hayırlı geceler.
Bari liseye 1 sene bile olsa gidilmeli. Açığa geçilcekse bile 12. sınıfta felan geç. O lise ortamını yaşa. Emin ol ne kadar kendine güvensende kolay kolay dikiş tutturamazsın. En iyi hedef Lisene git ünivestide bununla alakalı bölümü kazanıp orda daha profesyonelce öğren. Şuan istesen bile kafan almaz böyle şeyleri. Azıcık büyümek gerekiyor.

Geri
Yukarı