Okulu bırakmak doğru bir karar mı?

@EmperortheAntares

Hocam selam konu çok eskiden açılmış ama yine bir şeyler oldu galiba tekrardan gündeme gelmiş benim de karşıma çıktı. Malum 11 sayfa entry olduğundan yazdığın her şeyi okuyamadım ancak düşüncelerini ve kafa yapını anladığımı sanıyorum. Konu ve güncel durumla ilgili şunu söyleyebilirim:

Bir kere okulu bırakmak iyi bir şey değil. Günümüzde sosyal medya başta olmak üzere ciddi kesimler tarafından okumanın değersiz olduğu ve daha da önemlisi bir işe yaramadığı söyleniyor ancak bu doğru değil. Herkesin dilinde bir "kendini geliştirmek" var ancak kimse İngilizce hesaplardan gördüğü şeyleri çevirmenin ötesine geçemiyor. YKS'de istediği sıralamaya ulaşamayan birisisi olarak size tavsiyem okumanızdır. Ben YKS'de istediğim sıralamayı yapamadım ama istediğim bölümü ortalama bir üniversitede okumama yetiyordu ben de tercihimi ondan yana kullandım. Evet haklısınız TR'de eğitim sistemi kötü evet liyakat yok torpilin girmediği tek bir yer kalmadı ama okumaktan başka çaremiz yok. Yetkililer ve sosyal medyadaki çok bilmişler işimizi çok zorlaştırıyor doğru ama daha çok çalışmaktan başka elimizden bir şey gelmez. Okuyun hocam okuyun. Okumazsanız belki gelecekte daha zengin olursunuz belki daha güzel gözüken bir eşiniz olur ancak eğitimsiz olduğunuz için anlayıştan/empatiden/hoşgörüden uzak bir insan olacaksınız.

Gelecekte nasıl bir insan olmak istediğinize karar verin: Etrafına nefret ve antipati saçan bir cahil mi yoksa kendi hayatının efendisi olmuş bir sade vatandaş mı?

Hocam şu anda zaten okuma kararı aldım merak etmeyiniz, YouTube gibi işleri hobi olarak yapıyorum (şubattan beri içerik ürettiğim kanalım neredeyse 200 abone olacak). Benim tek derdim, haydi bir şekilde liseyi bitirdim, peki ya üniversite? Benim derdim şu anda bu. Üniversite okumak benim için sıkıntı. Diyarbakır'lıyım ve bir Dicle Üniversitesi var. Orayı tutturabilirsem harika olacak diye düşünüyorum. Eğer hedefimi gerçekleştirebilirsem inşallah ileride İngilizce öğretmeni olacağım ve öğrencilerime rehber olacağım. Merak etmeyiniz, ben yaşıma göre olgun biriyim. Merhamet duygum gelişmiş, empati duygusunun ne demek olduğunu, hoşgörünün ne olduğunu biliyorum. Yorumlarınız için teşekkür ederim ve açıkçası isabetli bir yorum yaptığınızı düşünmekteyim. Evet maalesef bu ülkenin eğitim sistemi leş, iş bulma sorunu, mülteci, ekonomi, siyasi, sosyal gibi pek çok sorunu var ve biz bu ülkede olduk. Tipik orta doğulu olmayı sevmem lakin elimizden şikayet etmekten başka bir şey gelmiyor ne yazık ki. Ayrıca merak etmeyin, Instagram'daki o tarz sayfaların hiçbirisini takip etmiyorum ve aşırı cringe buluyorum, aptal saptal yöntemlerle illegal bir şekilde zengin olmak istemem ya da 1 2 sayfanın "sabah 6'da mı uyanıyorsun, patronun sana mı kızıyor? Hahahahah" gibi saçma salak yorumlarına kanmam, dediğim gibi olgun biriyim çok şükür ve bu konularda olgun olabilmek bana çok fayda sağlıyor. Yaşıtlarım gibi keko, a! Cı, sigara bağımlısı, uyuşturucu bağımlısı, dersle alakası olmayan, hayırsız, saygısız biri falan değilim merak etmeyin. Yorumunuz için teşekkür ediyorum. İnşallah bir gün bu ülke düzelir ve herkes istediği şeyi yapar hocam.
Sizin hayatınız nasıl, hala üniversite okuyor musunuz? Okuyorsanız hangi üniversite? Cevaplarsanız sevineceğim, iyi akşamlar dilerim.

Ah çocuklar... Okulu falan bırakma. Hayatının hatasını yaparsın.

Çok değil az üstteki yorumumu okuyun hocam, konu hortlatıldığı için yine gündeme oturmuş.
Arkadaşlar şu anda öğretmenlik hedefiyle okulumu okuyorum, merak etmeyin. Yapacağınız yorumlar benim nebzimde her zaman değerlidir, eleştirebilirsiniz fakat birbirinin aynısı saçma yorumlar görmekten bıktım cidden. Üstte aynı şeyi yazıyorum altına yine aynı cevap geliyor, yapmayın lütfen :)

Öyledir hocam, yılların DotA'cısıyım. Yaklaşık 4 5 yaşından beri oynuyorum. Tabii öyle sıkı, rekabetçi biri değilim. Genelde atölyedeki modları oynuyorum ama bu sıralar normal maçta çok atıyorum. Bende hiç LoL oynamadım, aslında 1-2 maç oynamıştım lakin inanılmaz kötü geldi bana :D DotA'ya başlamak isterseniz rehberler doludur. Tavsiyem oyunu öğrenme aşamasında botlarla oynamanızdır, DotA kitlesi yeni oyuncuları pek sevmiyor. Sağlam küfürler yiyebilirsiniz yani :D bizim de ilk bilgisayarımız çok çok kötüydü. DotA'nın en düşük ayarlarında bile 60 zor çalıştırıyordu sonra 2017'de yeni bir PC almıştık. Hayatımda ilk kez büyük bütçeli oyunları o zaman deneyimlemiştim. Millet 2018'de RDR2-GoW vs. diye akarken ben daha yeni GTA 5 falan deniyordum. Yani dediğim gibi bundan utanılacak bir şey yok, abimin hesabındaki birçok oyunu ben oynamışımdır (TF2, DotA, CS 1.6, Warband). Oynarken de tek derdim kimsenin yazmamasıydı ki onun için zaten çevrimdışı modu vardı çok şükür. Ben sosyal biri değilim ve genelde hep solo takılıyorum o yüzden çevrimdışı gibi muhabbetler benim çok yararıma oluyor, insanlarla etkileşime girmekten nefret ediyorum hatta :)

Konu üzerinden neredeyse 1 yıl geçti ama teşekkürler yine de hocam :D

Ek olarak keşke LoL oynayarak kendinizi heba etmeseymişsiniz, Vechiron'un 2 yıl önceki DotA videosunu izlerseniz oyun hakkında az çok bilgi sahibi olabilirsiniz :)
Tf2 bende uzun süre oynamışlığım var hocam. Bir oyun bu kadar mı eşsiz olabilir ya? oyunun kitlesini başka hiçbir oyunda benzerini görmedim. Adamlar mizah konusunda nirvana seviyesindeler, sırf bu yüzden topluluk sunucularında onlarca saat harcadım. Bu arada görüşmeyeli nasılsınız hocam? okulunuz nasıldır? nerdeyse 6 ay olmuş. 😅

TF2 bende uzun süre oynamışlığım var hocam. Bir oyun bu kadar mı eşsiz olabilir ya? Oyunun kitlesini başka hiçbir oyunda benzerini görmedim. Adamlar mizah konusunda Nirvana seviyesindeler, sırf bu yüzden topluluk sunucularında onlarca saat harcadım. Bu arada görüşmeyeli nasılsınız hocam? Okulunuz nasıldır? Neredeyse 6 ay olmuş. 😅

TF2'nin topluluğu oyun dünyasındaki en iyi topluluklardan biridir hocam :) SFM denilen animasyonlarından tutun oyunun içinde kendi topluluk kuralları, mizahları her şeyi en üst seviyede. Son zamanlarda da çok botlara rastlamadım. O yüzden oynanmaya devam edilir tabii Valve keşke unutmasaydı oyunu :D
Evet hocam hatırladım sizi, teşekkür ederim sorduğunuz için. Bu aralar hayatım harika gidiyor desem yanlış olmaz. Bir kızla tanıştım ve hayatım muhteşem derecede hayat kalitem arttı ve sevgili olduk :)Ayrıca dil sınıfını seçtim ve seneye hedefim olan dil sınıfına gideceğim. İlk dönem 82 ortalamayla teşekkür aldım. Bu dönem az buz çalışıp 85 ve üstü yapmayı hedefliyorum.
Sizin hayatınız nasıl gidiyor hocam?

Yeni konular

Geri
Yukarı