Okulu bırakmak mantıklı mı?

Arkadaşlar selam. Konum şu, ben eğitimle alakam çok yok. Lise 9'um. İlkokuldan belli ne okulu sevmem. Notlarım şu an 35-45 arasında geçiyor. Yani ne okul hayalim ne de üniversite hayalim yok. MESEM yani mesleki eğitim merkezi diye bir şey varmış. Ne olduğunu bende bilmiyorum. Bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim. Meslek lisesi hakkında da çok bilgim yok. Sizce hangisi iyi? Bilgi verebilecek varsa sevinirim.

Ara mesleklerde ciddi sıkıntı var istihdam olarak. Meslek lisesi mantıklı olabilir.

Normal meslek lisesiyle tek farkı 2 gün okula gidicen aynı belgeleri alacaksın istersen yine üniversite okursun MESEM'in ne büyük avantajı meslek sahibi olursun ve birikim yaparsın.

Üniversite okuyan bile işsizse okul okumayanlara nolacağını benim söylemem gerekmiyor herhalde düşünüp bulabilirsin.

Üniversite okuyanlarla aynı kefede oluyorlar, sanki üniversite okuyanlar piramidin tepesinde de bir de okumamış olanlara böyle muamele yapıyorsunuz. Bana göre ikisi de aynı şeyin laciverti. Sonu yine aynı yere çıkan iki durum var, biri daha fazla zaman istiyor. Harcadığımız vakte yazık ve siz hala okul okumayanları hor görüyorsunuz. Belli ki anlamıyorsunuz, o zaman şöyle yapalım.
Çocuğun ailesi yoksul, okul okuma lüksü yok, çalışıyor. Adam değil mi?
Çocuğun ailesi berbat, okula odaklanamıyor ve ailesi çalıştırıyor. Adam değil mi?
Çocuk çok çalışıyor ama yine de yapamayıp okulu bırakmak zorunda kalıyor. Adam değil mi?
Çocuğun üniversite için maddi imkanı yok. Adam değil mi?
Gerçekten şu düşünce yapısından çıkmanız gerekiyor. Almanya bize götüyle gülüyor, ekonomimiz, sistemlerimiz rezalet. İğrenç bir ülkedeyiz ve bunu kabullenmiyorsunuz.

Bu kadarı bile yeterdi aslında değerli vaktinizi bana ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Affınıza sığınarak son sorum olarak sizce MESEM mi meslek lisesi mi?

Dediğim gibi hocam, benim bu konuda çok bilgim yok. Size verebileceğim tek tavsiye ise en azından okulu bırakın ve meslek lisesine geçin. MESEM'IDE güzelce araştırın ya da biraz daha yorum yapılmasını bekleyin.
Estağfurullah, hayırlı akşamlar dilerim :)

İstersen sende bulabilirsin.

Hocam kafam çok karışık. Konu zaten yanlış açmışım konuyu MESEM mi Mesle Lisesi mi diye açmam lazımdı. Meslek lisesinde okula gidiliyor ve ortamı çok kötü. Aynı şey MESEM ile meslek lise ama MESEM de okula gitme zorunluluğu yok. Ancak ne yapacağımı bende bilmiyorum. Daha ilk sınavlardan düşük aldım 1. dönem sonu gibi karar vereceğim gibi

Üniversite okuyanlarla aynı kefede oluyorlar, sanki üniversite okuyanlar piramidin tepesinde de bir de okumamış olanlara böyle muamele yapıyorsunuz. Bana göre ikisi de aynı şeyin laciverti. Sonu yine aynı yere çıkan iki durum var, biri daha fazla zaman istiyor. Harcadığımız vakte yazık ve siz hala okul okumayanları hor görüyorsunuz. Belli ki anlamıyorsunuz, o zaman şöyle yapalım.
Çocuğun ailesi yoksul, okul okuma lüksü yok, çalışıyor. Adam değil mi?
Çocuğun ailesi berbat, okula odaklanamıyor ve ailesi çalıştırıyor. Adam değil mi?
Çocuk çok çalışıyor ama yine de yapamayıp okulu bırakmak zorunda kalıyor. Adam değil mi?
Çocuğun üniversite için maddi imkanı yok. Adam değil mi?
Gerçekten şu düşünce yapısından çıkmanız gerekiyor. Almanya bize götüyle gülüyor, ekonomimiz, sistemlerimiz rezalet. İğrenç bir ülkedeyiz ve bunu kabullenmiyorsunuz.

Dediğim gibi hocam, benim bu konuda çok bilgim yok. Size verebileceğim tek tavsiye ise en azından okulu bırakın ve meslek lisesine geçin. MESEM'IDE güzelce araştırın ya da biraz daha yorum yapılmasını bekleyin.
Estağfurullah, hayırlı akşamlar dilerim :)
Ben de hayırlı akşamlar dilerim. Mesem daha iyi gibi en azından okul yok. Meslek lisesine hem okul hem iş.

Geri
Yukarı