Okulu bırakmak

Benim için imkansıza yakın diyelim çünkü o tarz bir yere gitmeden 20-40k arasına girmek için günde en az 7-8 saat çalışmak gerekir bu yüzdende öyle düşünüyorum.
Dostum sen çalışmaktan kaçıyorsun(?). Eğer bu gün o 7-8 saatini vermezsen ileride o 7-8 saatler için çok üzüleceksin aman diyeyim dikkat et.

O zaman hayatınızda başarılar demek düşer bize de. Fakat şunu unutmayınız her iş kuran başarılı olamıyor.

Eğer üniversite okursamda işsiz kalıp bölümümle alakalı olmayan bir işte çalışabilirim bu olasılık ta var. Eğer böyle bir olasılık olmasaydı zaten aklımdan bile geçirmezdim böyle fikirleri.

Arkadaşlar okul hayatım boyunca hep başarılıydım. LGS sınavında hatırı sayılır bir puan ile nitelikli bir okula yerleştim. Şu an 10. sınıfa geçtim ve iki senedir hedefim olan makine mühendisliği hakkında düşünüyordum. İzlediğim videolar olsun gördüğüm yorumlar olsun hepsi üniversiteye gerek olmadığı, Türkiye'de üniversite okumanın 4 yıl kayıp olduğunu, üniversite olmadan da olabileceği yönündeydi. Bende bu konu hakkında bayağı kafa yordum ve dedim ki ya üniversite okuyup işsiz kalırsam eğer 16 yaşında çalışmaya başlasaydım şimdi bir birikimim olur ve belki bir iş kurardım diye pişman olursam diye düşünüyorum. Aileme üniversitenin bu zamanlarda iş teminatı olmadığını bunun eskiden böyle olduğunu şu anda istediğim bölümden mezun olan gençlerin bile işsiz kaldığını söylediğimde bana deliymişim gibi baktılar ve işsiz kalanların adı bile bilinmeyen üniversitelerden mezun olduğunu ve iyi bir üniversite ve iyi bir bölümden mezun olanların iş bulabileceğini söylüyorlar bu belki doğru ama iyi bir üniversite kazanmak için dershane ya da kurs gibi yerlere gitmek şart gitmeden yapmak imkansıza yakın. Ailemin beni kurs dershane tarzı yerlere gönderecek maddi gücü olmadığını biliyorum bu yüzden tek başıma iyi üniversite kazanabileceğimi sanmıyorum. Yani iyi bir üniversite kazanacağımı, üniversiteden sonra iş bulabileceğimi düşünüyorum ve finansal özgürlüğümü kazanmak istiyorum.
Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Gerçekten de üniversite okumadan yapılabilecek meslekler var. Örnek olarak yazılım mühendisliği. Aç online kurs sitesini, öde 30 TL, yazılımı öğrenirsin. Fakat üniversite okumayınca diploma sahibi olamazsın. Şimdi bir şirket eleman arıyor olsun ve iki kişi başvurmuş olsun. Bunların biri diplomalı, diğeri diplomasız. Patron diplomalıyı işe alır tabii ki. O yüzden üniversitenin önemli olduğunu düşünüyorum.
Fakat sen boş zamanında mesleğinle ilgili bilgiler edinmeye başlayabilirsin, üniversitede daha önde olursun diye düşünüyorum.

Eğer üniversite okursamda işsiz kalıp bölümümle alakalı olmayan bir işte çalışabilirim bu olasılık ta var. Eğer böyle bir olasılık olmasaydı zaten aklımdan bile geçirmezdim böyle fikirleri.
Bu artık herkesin ağzına sakız oldu. Alo kendini geliştireni havada kapıyorlar haberiniz var mı? İstediğiniz bölüm de çok iddialı ve güzel bir bölüm. Eğer yabancı dilinizi geliştirirseniz yurt dışında hayatınızı yaşayabilirsiniz.

Benim demek istdediğim şey şu eğer o kadar çalışıp bölümümde iş bulamaz bölümümle alakası olmayan bir işte çalışmak zorunda kalırsam.
İstediğin bölümü okuyup işsiz kalmaktan korkuyorsan başka meslekler düşünebilirsin. Ama şu anda işe yarayan meslek değil, gelecekte işe yarayacak meslekler seçmeni öneririm (Eğer hayalindeki mesleği değiştirmek istersen tabi)

Benim için imkansıza yakın diyelim çünkü o tarz bir yere gitmeden 20-40k arasına girmek için günde en az 7-8 saat çalışmak gerekir bu yüzdende öyle düşünüyorum.
Her dershaneye giden kazanmıyor dostum. Bir kuzenim özel okula gidiyor. Bayağı etüt de alıyor. Ama ne oldu? İlk 200K'ya girdi.

Bir kuzenim de her gün dershaneye gitti. Ama o da ilk 500K'ya girdi.

Bunlar gerçek bu arada.

İstediğin bölümü okuyup işsiz kalmaktan korkuyorsan başka meslekler düşünebilirsin. Ama şu anda işe yarayan meslek değil, gelecekte işe yarayacak meslekler seçmeni öneririm (eğer hayalindeki mesleği değiştirmek istersen tabii)

Bir ara bilgisayar mühendisi olmak istiyordum ama yazılıma hiç ilgim olmadığı için bu hayalimden vazgeçtim şu anki ilgim otomotiv üzerine.

Üniversite yalnızca dersane gibi bir yer değildir. Meslek edindirme yeri de değildir.

Makine mühendisliğini, üniversite okumadan yapamazsınız. Makine mühendiliği okursanız da makine mühendisliği yapmak zorunda değilsiniz. Üniversite size (mühendislik için söylüyorum bunu) mühendislik disiplinini verir. Mühendisliği gerçekten güzel bir şekilde okursanız, yapamayacağınız iş olmaz. Siz keyfinize göre iş seçersiniz sonrasında.

İsterseniz daha ayrıntılı yazabilirim. Tek seferde yazınca yazı çok uzun oluyor, kimse okumuyor.

Geri
Yukarı