Okulumu değiştirmeli miyim?

Proje AİHL'de 12. sınıf öğrencisi olarak yazıyorum. Ben şahsen Kur'an dersinde pek zorlanmadım çünkü temelim vardı ama Arapça'da zorlandım. Arapça müfredatı maalesef daha çok İHO öğrencisine hitap ediyor, demek istediğim sıfırdan başlamıyorlar. Öyle ki pandemide herkesin düşük aldığı bir sınavda sınav tekrarı yapmak zorunda kalmıştık okulca. Eğer meslek hocaları çok iyi biri değilse öğrencinin işi zorlaşıyor. 10. ve 11. sınıfta fıkıh, kelam, akaid, siyer gibi dersler oluyor.

Ama bunun dışında müfredat, ders kitapları olsun fen lisesi temelli. Hocalar normal lisedekilere göre daha kaliteli. Son sene bu meslek dersleri ders çalışmamız için olanak sağlıyor. Başta 5 puanla SBL'yi kaçırdım diye hep içimden üzülürken şimdi iyi ki değiştirmemişim okulumu diyorum. Ayrıca belirteyim, bizim okuldan her sene tıp, mühendislik, hukuk kazanan çıkıyor. Yani bence değiştirme ama tabii ki istersen değiştirebilirsin.

Bulunduğum ilçede eski okulum gibi nitelikli lise yok. En yakın nitelikli lise yaklaşık servis ile en az 40 dk uzaklıkta bir ilçede ve ben her gün en az 1,5 saat yol çekmek ve uzak bir yerde okumak istemiyorum. Ama geçeceğim lise kurulu düzenimi bozmaya buna değer mi onu da bilmyirum
Dostum elbette kararı verecek olan sensin. Şahsen kendi fikrimi belirttim. Eğitim hayatında başarılar dilerim, esenlikler :)

Fen Lisesi dediğimi hatırlamıyorum ?
Ayrıca bu yüzdelik dilimle çoğu Anadolu Lisesine yerleşebileceğini düşünüyorum.
En yakın Anadolu lisesi dediğim gibi uzakta Kırklareli nin küçük bir ilçesindeyim ben merkeze uzak. Obp 94 ama kontenjan yoktu giremedim sene başı şu an açıldı

40 yıl sonra bile CV gönderirken o bilgileri senden isterler. İş bulma platformlarında da istiyorlar. Böyle her yerde gözüne sokuyorlar. O zamanki koşullar ne olur bilinmez tabii ama günümüzde olay böyle.
Günümüzde CV'lere bakılırken kimse hangi lisede okumuş diye bakmıyor. Hangi üniversitede okumuş diye bakıyor. Ayrıca özel filtre programları var başvurular arasından filtreleme yaparak uygun kriterlere göre CV'leri tutup kalanını siliyor ama bu programlarda lise ile alakalı bir filtre yok. Olsa da kimse kullanmıyor.

Anadolular eskisi gibi değil meslek liselerinin meslek öğretmeyen versiyonları oldu. Eğer okulda kafan rahatsa biraz daha çalışıp kazanabilirsin. Gittiğin okulu bilemezsin psikolojini sıkıntıya sokmasın.

@roxYsharp teşekkürler hocam hala karar veremedim maalesef 😐 Aslında sorunun imam hatip ismi. Sosyal olarak toplumda bir önyargı oluşturuyor @Connor The Android Hocam ileride karşıma olumsuz anlamda çıkar diye korkuyorum üniversitede dışlanma vb durumlar gibi
Üniversite böyle bir yer değil ayrıca İmam Hatipte okuduğun için üzülmene gerek yok. Kısacası rahat olmalısın ancak nihai karar sende bunun hakkında ailen ile görüşebilirsin ve bir SWOT analizi yapabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı