Okul değiştirmeli miyim?

Teknofatik

Hectopat
Daha fazla  
2.5 senedir okuduğum bana 5dakikalık mesafede bulunan okulumdan aralık ayı başka bir okula, kimseyi tanımadığım bir yere "bu yeni bir macera!" havasıyla nakil verdim. Eski okuluma yürüyerek gidip gelirdim, yeni okulumda otobüs kullanmaya başladım. Sabah belki de daha erken kalkmaya başladım, dersler bu okulda birkaç tık daha zor. Ve ocak ayından beri bu okuldayım ve hala kimseyle kaynaşamadım, bundan 2-3 hafta önce bir arkadaş geldi sınıfa yeni, samimi olduk birdenbire normalde bu kadar hızlı kimseyle samimi olamam, bu arkadaşta öz güven-kızlar-sosyalleşme konularında bilgili birisi. Bana da bu konularla ilgili çok tavsiye verdi, ama geçen hafta dedi ki "ben gidiyorum" dedim nereye, kendi çevresindeki bir okula gidecekmiş, bunu duyunca bir tık yıkılmadım desem yalan olur. Yani 2.5 aydır olduğum okulda tek kafa dengi arkadaş da gidiyordu, ve kendisi ilk 2 haftada o kadar sosyalleşti ki, bana taş çıkartır. Bu okul değiştirme olaylarını konuşurken bana dedi ki istersen sende gel benim gideceğim okula diye, bende biraz araştırayım dedim, arkadaşlar okul bana otobüsle 1 saat ortalama, ve 8'de başlıyor, yani otobüse yetişeceğim cart curt derken benim 6'da uyanmam gerekiyor. Bu arkadaş bana orada arkadaş-ortam vs ayarlayabileceğini söyledi bu konuda kafamın rahat olması gerektiğini söyledi, ama okulun bulunduğu çevre sağlıklı değil, oda beni kendisinin eski okulu(yani çevresinin olduğu) ve 12'de geri oraya gideceği okula gitmemi söyledi, yani 12.sınıfta buluşacağız anlamına geliyordu, arkadaşlar okul değiştirmek mental olarak insanı çok zorluyor. Ben 2.5 aydır yeni okulumdayım hala alışamadım. Şimdi bir de başka bir ilçedeki okulda nasıl yaparım bilmiyorum, eski okuluna dön diyebilirsiniz de eski okulumdaki bir arkadaşa ben geri yazmadım o yüzden kendisiyle hasım olduk gidersem beni çok pis zorbalar ve ortamını pek sevmiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Bence okul değiştirmek yerine insanlarla kaynasmaya konuşmaya ortam kurmaya çalış hem senin için tecrübe olur bir şeyler öğrenmiş olursun kaç kaç nereye kadar. Keşke ilk başta da okulunu degistirmeseydin delikanlı gibi kavga etseydin bir kaçarsın iki kaçarsın nereye kadar.

Bence hiçbirşey yapma benimde arkadaş ortamım dağıldığında bir süre üzüldüm ama sonra umursamadım 1 arkadaş için bence gerek yok.

Eski okulun her anlamda daha iyiymiş. Eski okuluna dönme gibi bir seçeneğin yoksa sana yakın rahat edebileceğin bir okula nakil almanı öneririm. Eğer yoksa bu okulda kalıp sosyalleşmeye çalış.

Sakın öyle hata yapma. Ortama hiç gerek yok hani derler ya nerede çokluk orada ...luk.
Kendi başına takıl dertlerden kavgalardan uzak. Kardeşin gibi olacak bir arkadaş bul kendine takıl.

Kişilerin hayatına bu kadar hükmetmesine niye izin veriyorsun? Yeni tanıştığın bir kişi için başka okula gittin eften püften bir sebepten aran açıldı ne yapacaksın? Hayatta samimi olduğun kişilerle kavga edeceksin belki de bir daha görüşmeyeceksin ama sen hayatına devam edeceksin. Niye başkalarını dert ediyorsun ki? 5 dakika yakınımda okul olsa bu okul da kötü değilse başka yere gitmem asla. Eski okuluna geri dön ya da mevcut okulundan eğitim olarak memnunsan insanlarla kaynaşmayı kafana bu kadar takma. Kimse başkalarına zombi gözüyle bakmıyor git sohbet et kafan uymayan varsa görüşmezsin.

Kişilerin hayatına bu kadar hükmetmesine niye izin veriyorsun? Yeni tanıştığın bir kişi için başka okula gittin eften püften bir sebepten aran açıldı ne yapacaksın? Hayatta samimi olduğun kişilerle kavga edeceksin belki de bir daha görüşmeyeceksin ama sen hayatına devam edeceksin. Niye başkalarını dert ediyorsun ki? 5 dakika yakınımda okul olsa bu okul da kötü değilse başka yere gitmem asla. Eski okuluna geri dön ya da mevcut okulundan eğitim olarak memnunsan insanlarla kaynaşmayı kafana bu kadar takma. Kimse başkalarına zombi gözüyle bakmıyor git sohbet et kafan uymayan varsa görüşmezsin.
İnsanlarla kaynaşmaktan niyeyse çekiniyorum sohbeti başlatmakta ilerletmekte kafa dengi insan bulmakta zorlanıyorum, evet haklısınız insanların hayatımı bu kadar yönlendirmesine izin vermemeliyim ama bu çocuk geldiği 2-3 haftada kaynaşınca dedim bende bir eksiklik var herhalde, okulun dersleri eski okuluma göre birazcık zor ve katı.

İnsanlarla kaynaşmaktan niyeyse çekiniyorum sohbeti başlatmakta ilerletmekte kafa dengi insan bulmakta zorlanıyorum, evet haklısınız insanların hayatımı bu kadar yönlendirmesine izin vermemeliyim ama bu çocuk geldiği 2-3 haftada kaynaşınca dedim bende bir eksiklik var herhalde, okulun dersleri eski okuluma göre birazcık zor ve katı.

Dostum kimi insan çok insanla iletişim kurmayı sever ve rahat iletişim kurar, kimisi az kişiyle iletişim kurar veya kurmakta çekinir. Bunlardan herhangi biri daha iyi veya kötü diyemeyiz. Bu bir karakter tipidir kimi insan daha dışa dönüktür kimisi değil. Dışa dönük insan daha iyi diye bir kaide yok.

Eğer okul düzgünse çevre anormal değilse gidip düzgünce kaynaşmayı dene öncelikle, kimse seni yemez. Aralarında illa yeni gelenlerde var, kaynaşmışlar ve sınıfın bir parçası olmuşlar. Senin herhangi bir engelin yok.

Geri
Yukarı