Okulun tişörtünü giymediğim için hakkımda tutanak tutulması yasal mı?

Alt tarafım vardı, üst tarafım ise bazı nedenler dolayısıyla giyilmemişti.
Fark etmez. Mazereti okula geldiğin an belirtsen belki hoşgörebilirdi. Yönetmelikte doktor raporu vb. durumlar haricinde seçili bir üniforma varsa giyilmeli diye geçiyor. Yasal mı diye sordunuz. Zorlayıp sizi okuldan bile atmaları yasal.

Dostlar merhaba bugün başıma çok sinir bozucu bir olay geldi, ilk kez okulun üst formasını giymeden okula gitmiştim ve okul bahçesinde sanki bir cezaevi gibi 2 öğretmen geçen herkesin tek tek formasına bakıyordu, aradan beni seçti ve müdür yardımcısına yolladı orada ismimi aldı ve eve geldiğimde annem bana tutanak yediğimi söyledi bu yasal mı?
Bir yere şıkayet edebilir miyim?

Şikayet durumunu bilmem ama göz boyamak için yapıyorlar. Akıllı sıra sizi korkutacaklar. Bir şey olmaz.

Dostlar merhaba bugün başıma çok sinir bozucu bir olay geldi, ilk kez okulun üst formasını giymeden okula gitmiştim ve okul bahçesinde sanki bir cezaevi gibi 2 öğretmen geçen herkesin tek tek formasına bakıyordu, aradan beni seçti ve müdür yardımcısına yolladı orada ismimi aldı ve eve geldiğimde annem bana tutanak yediğimi söyledi bu yasal mı?
Bir yere şıkayet edebilir miyim?
Bizimde okulda bugün toplantı sonrası Sweatshirt yasaklanmıştı şimdide siyah hırka veya okul hırkası dışında başka bir şey giyemiyoruz.

Okulun kuralları vardır ve bu kurallara uyulmazsa şutlanırsın. En azından böyle olması lazım. Okullarda verilen cezalar daha ağır olmalı. Daha ağır olmasını geçtim uygulanmalı. Öğretmenler öğrencilere fazla acıyor. Yok öğrenim hayatı bitmesin, yok geleceği mahvolmasın falan filan. Bu bakış açısı yüzünden lise 1. sınıfı maymunlarla okumuştum.

Hayır. Disipline çağırırlar. Kendince tabiri caizse ağlarsın. Seninle hiç görüşmemiş gibi zaten akıllarındaki şeyi uygularlar. %99 kınama alırsın.

Kınama değil de en fazla uyarı alır bence çünkü kınama silinmiyor. Böyle bir şey ilk defa oluyorsa sadece uyarı verirler en fazla.

Okulunuz çok sıkiymis bu konuda. Okul, üniforma ile geleceksin diyorsa o şekilde gitmek zorunlu diye biliyorum bu bağlamda şikayet etmek ne kadar faydalı olur bilemiyorum ama mazeretinizi söyleyin yine.

Genelde bu tip cezalar 12. sınıfta siliniyor. Bu yüzden ileriki hayatınız için sorun oluşturmayabilir.

Kınama değil de en fazla uyarı alır bence çünkü kınama silinmiyor. Böyle bir şey ilk defa oluyorsa sadece uyarı verirler en fazla.
Uyarı diye bir şey yok. Kınama, uzaklaştırma, örgün eğitim hayatının sonlandırılması var.
Haber izlemiyorsunuz galiba. Kınadım diyorsunuz ve kınamış oluyorsunuz. Sözde siliniyor ama arşivde duruyor. İnsanların yıllar sonra okuduğunuz lisenin arşivine gidip "Vay be, X kınama almış." deyip size kötü yönlü bir şey yapacaklarını sanmıyorum.

Uyarı diye bir şey yok. Kınama, uzaklaştırma, örgün eğitim hayatının sonlandırılması var.
Haber izlemiyorsunuz galiba. Kınadım diyorsunuz ve kınamış oluyorsunuz. Sözde siliniyor ama arşivde duruyor. İnsanların yıllar sonra okuduğunuz lisenin arşivine gidip "vay be, X kınama almış." deyip size kötü yönlü bir şey yapacaklarını sanmıyorum.

Arşivler belli bir süre sonra imha ediliyor diye duymuştum, doğru mudur?

Yeni konular

Geri
Yukarı