Okumak istememek

Ne olursa olsun, en azından liseni bitirmeye çalış, über notlarla müthiş bir öğrenci olmana gerek yok, sınıfta kalmadan okulunu bitir yeterli. Gir herhangi bir liseye oku, hayatta kalman bile yeterli.

Sana kendimden örnek vereyim, ben lisede imkansızı başarıp 9. sınıfta sınıf tekrarı yaptım, hem de notlarla, devamsızlıkla değil. Bunun sebebi benim okumayı sevmememdi, o zamanlarda ben Web sitesi tasarımları kodlayıp satıyordum, Flash Belleklere, cdlere oyun yükleyip satardım, makaleler çevirip yazardım ve yetişkin birinin kazandığı paranın iki katını kazanırdım, hem de daha liseli bir ergenken bunları yapardım, bu yaptığım şey bana okul okumanın gereksiz olduğunu düşündürdü ve sınavları sallayıp derslerde uyurdum.

Ama öyle olmuyor, lise askerlik gibidir, yaşamalısın, hayatının en rahat günlerini geçireceksin eğer normal bir lisede olursan, üstelik 2023'de lise mezunu olmayan insanlara insan muamelesi bile yapılmıyor.

Gir herhangi bir liseye, kendini üniversite sınavına hazırla veya hazırlama, nasıl bir kariyer yapmak istiyorsan kendini o yönde geliştir.
Teşekkür ederim.

Daha önce konu açmıştım, LGS'de fen lisesini kazanmam hakkında fakat o kadar şeye rağmen aptal ben daha yeni nesil matematik bile çözemiyorum. Sinirden kitabı parçaladım attım, evden çıktım bir parkta oturuyorum. Babam fen lisesini kazanırsam ekstradan Xbox alacağını söylemişti, öğretmenlerin hepsi beni övmüş, benden umutlularmış ama umurumda değil. Yarın okula gitmeyeceğim.
Okumak istemiyorum okusam bile nereye gideceğim umurumda değil. Ne yapmalıyım, ne gibi yollara yönelmemi önerirsiniz?
8.sınıfsan şimdiden Almanca öğrenmeye başla seçimde bir değişiklik olmazsa yüzerek gideceğim sende gelirsin.Beraber gideriz.

Daha önce konu açmıştım, LGS'de fen lisesini kazanmam hakkında fakat o kadar şeye rağmen aptal ben daha yeni nesil matematik bile çözemiyorum. Sinirden kitabı parçaladım attım, evden çıktım bir parkta oturuyorum. Babam fen lisesini kazanırsam ekstradan Xbox alacağını söylemişti, öğretmenlerin hepsi beni övmüş, benden umutlularmış ama umurumda değil. Yarın okula gitmeyeceğim.
Okumak istemiyorum okusam bile nereye gideceğim umurumda değil. Ne yapmalıyım, ne gibi yollara yönelmemi önerirsiniz?

Kimsenin dediğine bakma dersini çalış durumunuz iyi ise özel ders al sınava son 3 ay kaldı diğer derslerin iyi ise matematik halledilir ki 13 14 net ile bile güzel liselere girebilirsin bende LGS'ye hazırlanıyorum ki bence başarabilrisin umudunu kaybetme bir de okumayıp ne yapacaksın ülkenin durumu belli okumazsan çok büyük zorluklar çekersin belki iyi yerlere gelirsin ama çok acılar çekersin belki çok ama çok düşük bir ihitmal durumun iyi olur ama çok sonra olur umudunu kaybetme.

Bence okumak bir işte asgari ücretle çalışmaktan iyidir. Eğer çalışmama gerek yok diyorsan hakikaten de okul boş diye düşünüyorum ancak okumazsan babam beni ise koyar diyorsan oku.

Kimsenin dediğine bakma dersini çalış durumunuz iyi ise özel ders al sınava son 3 ay kaldı diğer derslerin iyi ise matematik halledilir ki 13 14 net ile bile güzel liselere girebilirsin bende LGS'ye hazırlanıyorum ki bence başarabilrisin umudunu kaybetme bir de okumayıp ne yapacaksın ülkenin durumu belli okumazsan çok büyük zorluklar çekersin belki iyi yerlere gelirsin ama çok acılar çekersin belki çok ama çok düşük bir ihitmal durumun iyi olur ama çok sonra olur umudunu kaybetme.

Özel ders alıyorum bir buçuk saat toplamda 12 13 ders gördüm. Ona rağmen bırakın yeni nesili normal soruları çözemiyorum unutkanlıktan.

Sana ne yaptılar böyle ya? Bu nasıl bir ümitsizlik, nasıl bir depresiflik? Ne yaşadın yavrucum sen bu yaşında?
Valla zaten bazı agresiflik duygusallık gibi garip psikolojik sorunlarım vardı, şimdi iyice oldum.

Haklısınız. Fakat özel ders almama rağmen, 3 gün önce gördüğüm konuyu komple unutuyorum. Vallahi umurumda değil hiçbir şey. Gerekirse açlıktan ölürüm bile.
Dostum ben de zamanında özel ders aldım. O bir saat işkence gibi geliyordu. Hoca anlatıyodu zaten anlamıyordum yani benim için zaman kaybı gibi bi şeydi. Sen daha dokuzuncu sınıfsın şimdiden böyle dertlenme daha önünde bir sürü sene var. Arkadaşın da dediği gibi lise hayatını es geçmemelisin çünkü gerçekten güzel zamanlar ben hala özlüyorum o günlerimi. İnsan beyni zaten unutur ama her gün istikrarlı bir şekilde çalışmalısın. Ben de senin gibi hiç çalışasım gelmezdi ama bir noktadan sonra çalıştım. Hiçbi şey için hiçbir zaman geç değildir. Arkadaşların üniversiteye gidip instagram hikayelerinde yeni arkadaşlarıyla ne kadar eğlendiklerini gördüğünde üzülen taraf sen olursun.

Okumak istemiyorsun ama neden okumak istemiyorsun? Sana zor geldiği için mi? İlgi noktanı daha bulamadığın için mi? Sosyal çevren yüzünden mi? Önce bunları nedenlendirip çözümlerine bakmak daha iyi olabilir. Okumanı tavsiye ediyor gibi bir yorum oldu ve aslında tavsiye ediyorum çünkü Instagram'daki milyoner olma sayfalarında anlatıldığı kadar kolay yapılmıyor bu iş.

Özel ders alıyorum bir buçuk saat toplamda 12 13 ders gördüm. Ona rağmen bırakın yeni nesili normal soruları çözemiyorum unutkanlıktan.

Vallahi zaten bazı agresiflik duygusallık gibi garip psikolojik sorunlarım vardı, şimdi iyice oldum.

Zaten sadece 1. dönem konuları bence başarırsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı