Okumak mı çalışmak mı?

KeremYlmz_51

Hectopat
Daha fazla  
11. sınıf öğrencisiyim. Pandemi olayları dolayısıyla liseden hiçbir şey anlamadım. Anadolu lisesinde okuyorum etrafıma baktığım zaman okuyup bir yere gelen birilerini göremiyorum. Yazın kapalıçarşı'da çalıştığım kuyumcu atölyesine mi gitsem mi diye düşünüyorum. Babama sorduğumda ise; okulun bittikten sonra vasıfsız eleman olarak bir yere girersin orada 5 kuruş para için kendini yırtarsın. Liseyi açıktan bitir o yere gir en azından askerden sonra bir işin olur diyor. Ne yapacağım bilmiyorum. Konudan alakasız ama öğlenci olduk işten 7 de cıkarken okuldan 8 de çıkıyorum. Sınıfımdan tut hocalarıma kadar her şeyim değişmiş. 1 sene içinde nasıl bir sekronizasyon yapabilirim hiç bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Baban bence doğru demiş, babanın söylediğini yapmayı düşünebilirsin ama yine de biraz daha düşünüp öyle karar ver bence.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE fikir verebilir.

Sen bakma bu döneme, okumanın yanında çalışmanın esamesi bile okunmaz. Çalışanlar iyi para kazanır ileride ama o parayı rahat yiyecek zaman ve enerjiyi kazananı görmedim ben. Oku, ama düzgün yerler oku, okumaktan zarar gelmez inşAllah. Okursun, olmazsa da en azından denedin, hayat zaten kısacık, ezilip büzülüp orada 5 kuruş kazanmasan ne olacak sanki? Bana göre kesinlikle oku, düzgün hayat için. Gerisini sen bilirsin. Allah kolaylık versin.

Derslerin nasıl, ders çalışmayı ne kadar seviyorsun bilemem. Okumanın hakkını vereceksen, iyi bir meslek edinebileceksen uzun vadede daha çok yararlı olur.

En azından 2 sene iş bulunabilecek bir meslek için diploman olur şu dönemde artık üniversite okumayan yok tabii sizin kararınız.

Ortalamanïn üstünde biri değilim 2 sene okumak yerine kuyumculuk yapsam nasıl olur?
Liseyi her halükarda bitir. Çalışıp çalışmamak konusu sana kalmış. Açıktan okuyup aynı zamanda çalışabilirsin babanın dediği gibi. Böyle yaptın diye sürekli o işi yapacaksın, artık hayatın bu şekilde devam edecek diye bir şey yok. Liseyi bitirdikten sonra üniversite için tekrar düşünürsün. Her şeyi tekrar düşünürsün. Benim fikrim üniversiteyi de okuman yönünde olacaktır.

Geri
Yukarı