Okumak mı çalışmak mı?

Zor bir soru aslında, hayatın sana ne getireceğini bilemezsin. Zaten şu an karantina var, git çalış ne olacak, bir dene. Dersine de akşam çalışırsın. Güzel tutarsa gider okursun, tutmazsa açıktan devam edebilirsin.

Okuyacağın üniversiteler adını duyurmuş değilse erkenden iş hayatı iyi bir seçim. (kendi adıma söylüyorum, bende öyle yaptım çünkü)

Konuyu önce anlayın(ders kitabı vb. kaynaklardan) sonra konuyu çalz.

Bu sistemin amacının sadece sektörlere insan yetiştirmek değil, az sayıdaki "iyi olanağın" verileceği "az sayıdaki" kişiyi seçmek için bir eleme sistemi olduğunu anlayacaksın.

Gerçek anlamda özgür olmaya en yakın, gerçek anlamda maddi sorununun olmayacağı bir hayat yaşamak istiyorsan senin gibi olan on milyonlarca rakibin, yüz milyonlarca nesildaşının %95'inden daha fazlasını yapmak zorundasın ki sana bu imkanları elde etmen için fırsat verilsin.

Sen okulunu iyi şekilde bitir, çalış gece gündüz çabala, iyi bir yüksek öğrenim gör, bu süreçte en az 2 tercihen 3 yabancı dil öğren, okurken hem çalışarak yüksek düzeydeki insanlarla etkileşimde ol hem de onların seçim havuzunun içinde yer al ki hayatının kalan onlarca yılını sürünerek yaşamak zorunda kalmayasın. 5-10 yıl çabalamak, geri kalan 50-60 yılı çöpe atmaktan daha mı zor?

Üniversite sınavında çok rakibim olacak ve eğer bir yere gelmek istersem en az 40 bine falan girebilicem. Ve atıyorum bilgisayar mühendisi olucan belli bir maaş altında çalışıcan. Ve sürekli kendini geliştiricen sürekli sürekli. Artık ileride bıkar insan diye düşünüyorum. Ama benim dediğim işte yalan yok seviyorum ve hedefim bijuteri ile başlayıp bayan ürünlerini internet üzerinden satmak. Orada çalışırken arada gördüğüm bir müşterimiz vardı sadece Trendyol üzerinden bayan ürünleri satıyor. Yaklaşık 2-3 yıldır yapıyor ilk başta asıl mesleği bu değildi. Adam şu anda günde 600-1000 arası kargo çıkarıyor. Belki okuduğun zmn aldığın aylığı bir haftada çıkarıyordur adam. Bunları görünce ve artık herkesin okuduğunu görünce buraya yönelmeye aklım kaydı.

Üniversite sınavında çok rakibim olacak ve eğer bir yere gelmek istersem en az 40 bine falan girebilicem. Ve atıyorum bilgisayar mühendisi olucan belli bir maaş altında çalışıcan. Ve sürekli kendini geliştiricen sürekli sürekli. Artık ileride bıkar insan diye düşünüyorum. Ama benim dediğim işte yalan yok seviyorum ve hedefim bijuteri ile başlayıp bayan ürünlerini internet üzerinden satmak. Orada çalışırken arada gördüğüm bir müşterimiz vardı sadece Trendyol üzerinden bayan ürünleri satıyor. Yaklaşık 2-3 yıldır yapıyor ilk başta asıl mesleği bu değildi. Adam şu anda günde 600-1000 arası kargo çıkarıyor. Belki okuduğun zmn aldığın aylığı bir haftada çıkarıyordur adam. Bunları görünce ve artık herkesin okuduğunu görünce buraya yönelmeye aklım kaydı.
Bu dediğin inovasyon+ticaret. Eğer kendine güveniyorsan ve sermayen varsa neden olmasın. Günümüzde çoğu varlıklı insan okuyarak bu noktalara gelmiyor. Tabii ki gelenler vardır onlara lafım yok ancak çoğu kişi ticari zeka ile bunu başarıyor.

Hayatını komple değiştirebilecek kararı vermek bize düşmez. Bu vebale de girilmez. Ama tavsiye olarak, sevdiğinden ziyade kafana en uygun olan ve başarılı olduğu bölümü okuyup, daima üstüne bir şeyler koyman. Fark yaratanlar işe alınır. Okuyunca bir şey olmuyor demek büyük saçmalık. Okul öğretmek içindir. İş bulmak için değil. Eğitim de ailenin görevidir. Her şey sizde biter ve planladığınız işler geleceği olmayan asgari geçim işleri.

Hayat senin hayatın ama giderek tekelleşme yolundaki ekonomik modele sahip bir Dünya'da yaşıyorsun, eskisi gibi sıfırdan bir dükkanla başlayıp başarıya ulaşma hikayeleri katlanarak azalıyor. Azalmaya devam edeceğinden ve çok da uzak olmayan bir süre sonra bu hikayelerin yok olacağından emin olabilirsin. Bundan sonra Bill Gates, Steve Jobs gibi hikayeleri görmek neredeyse imkansız olacak ki geçmişte de imkansıza yakındı zaten. O dönemde yaşamış olan en az 6 milyar insan arasından toplasan 10 kişi bile değil bu başarı hikayeleri. Sen şu anda 7.8 milyarda 5-10 kişiden biri olacağına inanıyorsan okuma...

7.8 milyarda "5-10" kişiden biri olmak mı daha yüksek ihtimal yoksa okuyarak "birkaç yüz milyon" kişi arasına girmek mi daha yüksek ihtimal sen karar ver.

Son düzenleme:
Bu dediğin inovasyon+ticaret. Eğer kendine güveniyorsan ve sermayen varsa neden olmasın. Günümüzde çoğu varlıklı insan okuyarak bu noktalara gelmiyor. Tabii ki gelenler vardır onlara lafım yok ancak çoğu kişi ticari zeka ile bunu başarıyor.

Patronum bu işi yıllardır yapan birisi. 30 yıldır en az bu işi yapıyor. İlk Çin'den ithalat yapan kişilerden. Bayağı bilgili İstanbul'da bayağı tanıdıkları var imalatçı toptancı vs. Malzeme olarak hazır mal olarak çok ucuza alabilirim. Ve ticari zekamın olduğunu düşünüyorum. Örnek verecek olursam 700 TL'lik laptopumu satıp sistem toplayıp satıp falan falan şu an 6000 bin TL'lik bilgisayara sahibim. Sermaye konusuna gelirsek annem destek çıkarım dedi. İntenet satışı içnde aşırı bir sermaye gerekmiyor.

Benim gibi çalışmaktan nefret edip tembelliği seviyorsan oku, en ilgini çeken bir bölüme git. En azından çalışmak zorunda olsan da sevdiğin işi yapmış olursun.

Yeni konular

Geri
Yukarı