Okumak vs. liseyi bitirip işe atılmak

İmperceptible

Hectopat
Yer
Marineford
Merhabalar. 10. sınıfa giden, daha 16 yaşımda, çok fazla gelecek kaygısı çeken sıradan bir Türk genciyim. Son zamanlarda kafamı çok yoruyor bu düşünce. Okusam mı, çalışsam mı? Sizce hangisi daha iyi? Liseyi bitirip işe başlamak mı? Yoksa ortalama bir üniversite kazanıp iş bulur muyum, bulamaz mıyım diye düşünmek mi?

Not: ODTÜ ya da İTÜ kazanacak kadar da bilgim yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
10. sınıfta üniversite kazanıp kazanamayacağına karar veremezsin, 12. sınıfın ilk dönem sonunda tahminen ne olacağını görürsün. Bu işler öyle hemen anlaşılmıyor maalesef onu bir geç yani. İlaveten ben o saydığın okullara girecek kadar çalışmam diyorsan direk mesleğe atıl.

Kardeşim herkesin matematiği, Türkçesi, biyolojisi v.s iyi olmak zorunda değil. Herkesin bir şeylere kabiliyeti var. Ancak günümüz şartlarına baktığımızda üniversite okumak dahi yetmiyor iş bulmak için. Yani diyeceğim o ki eğer bir sermayeye sahip değilsen ya da ticaretten hoşlanmıyorsan ya da hali hazırda bir yeteneğin yoksa (örneğin yazılım bilmek) üniversitede istediğin bir bölümü kazanmaya çalışmanı öneririm. Sonrasında zaten kendini toparlarsın.

Daha 10.sınıftayken neden ODTÜ veya İTÜ kazanacak bilgin olmadığını düşünüyorsun? Erkenden çalışmaya başlarsan neden olmasın?

Temelim olduğu söylenemez. Ortaokulda hep spor ve dışarda arkadaşlarımla oyun oynadım. 5-6-7'de neredeyse hiç çalışmadım. Sadece 8. sınıfta çok yüklendim derslerime. 9. sınıfta ne iyiydim ne kötü. 2. dönemi görmedik zaten. Şimdi de canlı derslerden hiçbir şey anlamıyorum. Oraları kazanabileceğimi düşünmüyorum hele taa 6-7. sınıftan beri çalışanların yanında ben bir hiç gibi bir şeyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi ikisi de zor hiçbir zamanda kolay gelmeyecek asıl olay sen işe başlarsan ne yapıcan okursan ne yapıcan? İşe giderim yabancı dilimi öğrenirim yaptığım işin piyasasını incelerim kitabımı okurum ve kendimi geliştirim diyorsan niye olmasın yoksa iş dediğin gidip fabrikada asgari ücretle çalışmaksa cevap belli sanırım okurum diyorsanda güzel bir üniversitede okulu tüm imkanlarından sağlanarak diller öğrenerek yabancı ülkelerde staj değişim programları sağlayarak okucaksan oda olur. Olay sen hangisini ne şekilde yapıcağın.

Geri
Yukarı