Okumak vs. liseyi bitirip işe atılmak

Sözel oku, Boğaziçi Tarih vs. getirebilirsin belki. Sonra da akademide kalırsın. Kötü bir okulda sosyoloji okuyup da şu an İsveç'te yaşayan tanıdığım var. Kendine yatırım yaptı okul kötü olsa da. Üniversite sana iş garantilemez ama çok büyük kapılar açabilir. Lise mezunu çalışmak bana kalırsa saçmalık. Üniversitede boşsun zaten, yine çalış.

Temelim olduğu söylenemez. Ortaokulda hep spor ve dışarda arkadaşlarımla oyun oynadım. 5-6-7'de neredeyse hiç çalışmadım. Sadece 8. sınıfta çok yüklendim derslerime. 9. sınıfta ne iyiydim ne kötü. 2. dönemi görmedik zaten. Şimdi de canlı derslerden hiçbir şey anlamıyorum. Oraları kazanabileceğimi düşünmüyorum hele taa 6-7. sınıftan beri çalışanların yanında ben bir hiç gibi birşeyim.
Derdin okulla ilgili buysa ben okul hayatımda elime bir kere kalem almadım sen arada çalıştım filan diyorsun sınav nedir onu bile bilmiyordum lise bittikten 2 yıl sonra aklıma geldi deliler gibi çalıştım toplama çıkarma bölme ile başladım sonunda İstediğim bölümü tam burslu ingilizce olarak kazandım sınavda AYT Kimyayı fullemiştim bunu nasıl yaptım ben bile inanmamıştım derdin bu olmasın ama oku veya okuma diyemem bu senin zihin yapın ile ilgili beyninin içinde neler dönüyor bilemeyiz.

Kardeşim herkesin matematiği, türkçesi, biyolojisi vs iyi olmak zorunda değil. Herkesin bir şeylere kabiliyeti var. Ancak günümüz şartlarına baktığımızda üniversite okumak dahi yetmiyor iş bulmak için. Yani diyeceğim o ki eğer bir sermayeye sahip değilsen ya da ticaretten hoşlanmıyorsan ya da halihazırda bir yeteneğin yoksa (örneğin yazılım bilmek) üniversitede istediğin bir bölümü kazanmaya çalışmanı öneririm. Sonrasında zaten kendini toparlarsın.

Ortaokul sonda hiçbir kaygım yok tabii liseyi kazanıp bir bilgisayar alıp mis gibi hayatımı sürdürecektim ama olmadı. Hemen 9'un başında TYT çalışacaksınız dendi. Çalışmazsanız yapamazsınız dediler. Orta okulda son sınıfta 5 saat ders çalıştıysan lise de 8 saat çalışacaksın dediler. Ha bir de bunları yapıp işsiz de kalabilirsiniz dediler. Sonra abim geldi aklıma. 2 yıldır KPSS çalışıyor kazansa da torpil yapan biri onu geçecek mi belli değil. O yüzden nedense okumaya pek niyetli değilim. En büyük hatayı mesleğe gitmek yerime Anadolu lisesine giderek yaptım galiba.

Derdin okulla ilgili buysa ben okul hayatımda elime bir kere kalem almadım sen arada çalıştım filan diyorsun sınav nedir onu bile bilmiyordum lise bittikten 2 yıl sonra aklıma geldi deliler gibi çalıştım toplama çıkarma bölme ile başladım sonunda İstediğim bölümü tam burslu ingilizce olarak kazandım sınavda AYT Kimyayı fullemiştim bunu nasıl yaptım ben bile inanmamıştım derdin bu olmasın ama oku veya okuma diyemem bu senin zihin yapın ile ilgili beyninin içinde neler dönüyor bilemeyiz.
Ben de bir 10.sınıf öğrencisiyim ve sayısal alanda ilk 20 bin yapmak istiyorum. Sizin gibi başarmış insanların tavsiyelerine ihtiyacım var. 10.sınıfa geri dönseydiniz neleri yapardınız ve neleri yapmazdınız? Sayısal derslerden çok zevk alıyorum çalışmayı seviyorum ama maalesef istediğim kadar başarılı olamıyorum. Ne tavsiye edersiniz, ne yapmalıyım neye yoğunlaşmalıyım? Keşke 10.sınıfta şunları yapsaydım dediğiniz neler var? Bu arada tebrik ederim umarım okuduğunuz alanda istediklerinizi başarabilirsiniz.

Temelin olmasa da olur. 10. sınıfta düzenli çalışmaya başlayıp ilk sınav senende Tıp Fakültesi bile kazanabilirsin. Azim ile alakalı bir durum. Onun dışında okumayanlar da iyi yerlere gelebiliyor. Oto tamirciye çıraklıktan girip, çalışıp usta olup çok iyi kazanan insanlar da var. Asgari ücreti zor bulan da var. Bence sen gelecek kaygını ders çalışma azmine çevir. Canlı derslerden bir şey anlamıyor olabilirsin ama YouTube'da Benim Hocam, Tonguç, Hoca Webde, Hocalara Geldik vb. sayamayacağım kadar çok kaynak var. Bunları değerlendir, kendine bir çalışma programı ve rutini oluştur zaten gerisi kendiliğinden gelir.

İyi bir üniversite kazanamadıysan bence boşuna gitmekle uğraşma. Ülkedeki birçok üniversite mezunuda iş arıyor.
Canımı en çok sıkan bu işte. Üniversiteye çalışıyorsun 4 yılını hatta 6 yılını orada geçiriyorsun sonra işsizsin.
Temelin olmasa da olur. 10. sınıfta düzenli çalışmaya başlayıp ilk sınav senende Tıp Fakültesi bile kazanabilirsin. Azim ile alakalı bir durum. Onun dışında okumayanlar da iyi yerlere gelebiliyor. Oto tamirciye çıraklıktan girip, çalışıp usta olup çok iyi kazanan insanlar da var. Asgari ücreti zor bulan da var. Bence sen gelecek kaygını ders çalışma azmine çevir. Canlı derslerden bir şey anlamıyor olabilirsin ama YouTube'da Benim Hocam, Tonguç, Hoca Webde, Hocalara Geldik vb. sayamayacağım kadar çok kaynak var. Bunları değerlendir, kendine bir çalışma programı ve rutini oluştur zaten gerisi kendiliğinden gelir.
Tamam. Bunu deneyeceğim. Teşekkür ederim.

Okulu sevmediğim için 6 sınıfta okulu terk ettim herkes çok pişman olacaksın falan dedi sürekli bir yerlerde çalıştım şu an tam 4 meslek sahibiyim yaşım 19 ben serbest çalışmayı sevdiğim için ve çevrem de tanıdık çok olduğundan ötürü 150-200TL yevmiye ile haftada 4-5 gün çalışıyorum nereye usta lazım olsa veya eleman eksikliği olsa çağırırlar nazları geçtiği için kırmam da ama ailenin durumu iyiyse oku derim sosyal hayatın daha aktif olur ve daha bilgi sahibi bir insan olursun iş bulamasan bile.

Canımı en çok sıkan bu işte. Üniversiteye çalışıyorsun 4 yılını hatta 6 yılını orada geçiriyorsun sonra işsizsin.
Bunun yolu iş imkanlarını iyi araştırıp, mezun sayısına göre ileride ne olur, devlet kaç alım yapıyor, özel sektörde ne kadar kazanılıyor? Bunları araştırmaktan geçiyor. Benim zamanında 30 - 40 bin sıralamayla Diyetetik, Fizyoterapi yazdı insanlar, şu an +90 KPSS puanı olanlar atanacak mıyım diye kaygılanıyor. Her bölüm böyle değil elbet, ama saydığım durumları iyi analiz etmek lazım.

Ben şuan 12. sınıf öğrencisiyim ve sınava hazırlanmaya çalışıyorum. Sözel öğrencisiyim yani sayısalım zayıf. Meslek liseli öğrencisiyim birde. Buna 10. sınıfta karar veremessin gelecek kaygısı konusunda seni çok iyi anlıyorum ancak temelin yok diyorsun ya çok çalışmak değil düzenli verimli bir şekilde çalışsan hiçbir problem yaşamassın.

Sözel oku, boğaziçi tarih vs. getirebilirsin belki. Sonra da akademide kalırsın. Kötü bir okulda sosyoloji okuyup da şu an İsveç'te yaşayan tanıdığım var. Kendine yatırım yaptı okul kötü olsa da. Üniversite sana iş garantilemez ama çok büyük kapılar açabilir. Lise mezunu çalışmak bana kalırsa saçmalık. Üniversitede boşsun zaten, yine çalış.

Sözelde pek iyi değilim. Full not tutup onları ezberleyemem ben çok zor geliyor denedim çünkü. Sayısal da daha iyiyim. En azından konu öğrenip sabahtan akşama kadar soru çözerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı