Okumak vs. liseyi bitirip işe atılmak

24 yaşındayım. Benim okuyan çoğu arkadaşım işsiz. Okumayan tüm arkadaşlarımın da işi gücü var(Operatör,elektrikçi,mobilyacı,çiftçi vs). Meslek lisesi bu hususta önemli. Ya iyi bir üniversite de gelecek vadeden bir bölümde hakkını vererek okuyacaksınız ve atılgan olacaksınız yada okumadan iş hayatına atılacaksınız benim tavsiyem bu.

Ben şu an 12. sınıf öğrencisiyim ve sınava hazırlanmaya çalışıyorum. Sözel öğrencisiyim yani sayısalım zayıf. Meslek liseli öğrencisiyim bir de. Buna 10. sınıfta karar veremessin gelecek kaygısı konusunda seni çok iyi anlıyorum ancak temelin yok diyorsun ya çok çalışmak değil düzenli verimli bir şekilde çalışsan hiçbir problem yaşamazsın.

Belki de ben kendimi biraz fazla kasıyorum. Dediğin gibi planlı çalışırsam yapabilirim. Kolay gelsin bu arada kral.

Beyler şimdi sadece ülkede sadece iyi olan üniversiteler odtü ve İTÜ değilki bir sürü üniversite var bunu kazanamazsa başka kazanır kötü olursa bir sene daha bekler sadece ülkede o üniversiteler var gibi konuşmayın. Üniversite oku bence arkada sana ekstra gelir sağlayan ek bir iş yap istersen.

Ben de bir 10.sınıf öğrencisiyim ve sayısal alanda ilk 20 bin yapmak istiyorum. Sizin gibi başarmış insanların tavsiyelerine ihtiyacım var. 10.sınıfa geri dönseydiniz neleri yapardınız ve neleri yapmazdınız? Sayısal derslerden çok zevk alıyorum çalışmayı seviyorum ama maalesef istediğim kadar başarılı olamıyorum. Ne tavsiye edersiniz, ne yapmalıyım neye yoğunlaşmalıyım? Keşke 10.sınıfta şunları yapsaydım dediğiniz neler var? Bu arada tebrik ederim umarım okuduğunuz alanda istediklerinizi başarabilirsiniz.

İlk şunu anla böyle özel taktiler sihirler yok yani tamamen bir düzen içinde devam etmek daha 10CU sınıfsın günde 12 saat ders çalışmana tabii ki gerek yok kendine belli bir program yap şu saatte kalk bu saate uyu diye değil gün içinde sadece ne yapman gerek o belli olsun yeter onları yap ve bunu sınav senesine kadar devamlı yap o hırs o istikrar içten gelir bir şey olması gerekir yani gazla gitçeği 1 hafta yani sana ne desem yeterli olmaz sadece devamlılık önemli.

Dostum önünde bir çok uzun bir o kadar da kısa bir yol var. Ben nasıl olsa iyi üniversite kazanamam diyip salarsan bir bakmissin 12. sınıfa gelmişsin. Yok ama ben çalışacağım dersen önünde 2.5 seneden fazla süren var. Sabahtan akşama kadar çalış diyen yok sana. İyi üniversite kazanmak için günde 8 saat çalışmaya da gerek yok. İnanma öyle diyenlere. Sen istedikten sonra bu süre zarfında iyi bir üniversiteyi hayli hayli kazanırsın ki iyi üniversite demek illaki İTÜ, ODTÜ demek değil. Ülkemizde bir suru güzel üniversite var.

Şunu da söyleyeyim, evet, eskiden mesela mühendis olan adam garanti iş buluyordu ama şimdi piyasada bir sürü mühendis var. Hal böyle olunca senin ek çaba sarf etmen gerekiyor. Birden fazla dil öğrenmek gibi. Yani öyle bir sürü üniversite mezunu işsiz var diyip üniversite okumamayi dusunmeni doğru bulmuyorum. O ıssız kalanlarin çoğu kendi geliştirmeyen kişiler. İstisnalar vardır ayrı dava.

Dostum önünde birçok uzun bir o kadar da kısa bir yol var. Ben nasıl olsa iyi üniversite kazanamam deyip salarsan bir bakmissin 12. sınıfa gelmişsin. Yok ama ben çalışacağım dersen önünde 2.5 seneden fazla süren var. Sabahtan akşama kadar çalış diyen yok sana. İyi üniversite kazanmak için günde 8 saat çalışmaya da gerek yok. İnanma öyle diyenlere. Sen istedikten sonra bu süre zarfında iyi bir üniversiteyi hayli hayli kazanırsın ki iyi üniversite demek illaki İTÜ, ODTÜ demek değil. Ülkemizde bir suru güzel üniversite var.

Şunu da söyleyeyim, evet, eskiden mesela mühendis olan adam garanti iş buluyordu ama şimdi piyasada bir sürümühendis var. Hal böyle olunca senin ek çaba sarf etmen gerekiyor. Birden fazla dil öğrenmek gibi. Yani öyle bir sürü üniversite mezunu işsiz var deyip üniversite okumamayi dusunmeni doğru bulmuyorum. O ıssız kalanlarin çoğu kendi geliştirmeyen kişiler. İstisnalar vardır ayrı dava.

Teşekkür ederim kral. Ama canımı sıkan bir şey daha var. Ben matematiği çalışıyorum belki 3 saatim matematikte geçiyor ama sorulara gelince yapamıyorum çözümüne bakıyorum tamam oldu mutlu oluyorum bir soru kalıbını daha öğrendim diye ama böyle 11423423 tane soru kalıbı çıkıyor yine yapamıyorum. Yoksa matematiğimi üst seviyeye çıkarabilsem çalışmam kesinlikle okurum. Varsa matematikle ilgili önerilerin lütfen paylaş benimle. Çok teşekkürler.

Değişen sınav sistemiyle birlikte artık Matematik'te özellikle TYT'de soru kalıbı yok. Bu konuda içiniz rahat olsun. Tamamen mantık çalıştırmak gerekiyor.

AYT'de de soru kalıbı yok ama soru çözme stratejilerini bilmek gerekiyor. Soru cozdukce üstesinden geleceksiniz.

Benim en başarılı olduğum ders Matematik'tir. Çünkü konu anlatımı denen bir şey yok. Yani var ama çok kısa. Soru çözmek lazım sadece.

Buradan size nasıl yardım edebilirim bilmiyorum ama yanınızda olsam yardımcı olurdum size. Lise müfredatından matematik gerçekten kolay. Güvenin bana.

Değişen sınav sistemiyle birlikte artık Matematik'te özellikle TYT'de soru kalıbı yok. Bu konuda içiniz rahat olsun. Tamamen mantık çalıştırmak gerekiyor.

AYT'de de soru kalıbı yok ama soru çözme stratejilerini bilmek gerekiyor. Soru cozdukce üstesinden geleceksiniz.

Benim en başarılı olduğum ders Matematik'tir. Çünkü konu anlatımı denen bir şey yok. Yani var ama çok kısa. Soru çözmek lazım sadece.

Buradan size nasıl yardım edebilirim bilmiyorum ama yanınızda olsam yardımcı olurdum size. Lise müfredatından matematik gerçekten kolay. Güvenin bana.
Tamam kral teşekkürler. Üstüne gideceğim bu dersin.

Geri
Yukarı