Olympus OMD E-M10 Hakkındaki Görüşleriniz

ZubizukTumTum

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
İlk defa profesyonel fotoğraf makinesi alacağım. Yaklaşık 3 haftalık bir araştırmamın sonucunda bana en uygun ve 2.000 TL bandında alabileceğim en iyi aynasız makine olan Olympus E-M10 makinesini buldum. İlk başlarda Canon EOS 1200D düşünüyordum ama biraz daha araştırmam sonucunda o makinenin çöp olduğunu ve aynalı makine almanın çok mantık dışı olduğunu anladım. Sosyalde Olympus OMD E-M10 kullanan varsa görüşlerini bekliyorum.

Aynasız makinalar hafif ve kullanışlı, o tamam fakat aynalıların mantık dışı olduğu kanaatine nasıl vardınız? Gerçekten fotoğrafçılık ile uğraşacaksınız kesinlikle DSRL tavsiye ediyorum. Canon 60D kullanıyorum ve çok mutluyum. Lens seneçeklerinin fazlalığı ve ucuzluğu olsun, makinanın elinizdeyken verdiği haz olsun, video ve fotoğraf konusundaki müthiş yemekleri olsun gerçekten vazgeçilmez oldu benim için. Benim tavsiyem gerçekten kullanmadan beylik yorumlar yapmamanız. İyi bir DSRL sizi asla üzmez.

Ayrıca sorunuzun cevabı için: Olympus OM-D E-M10 ve Olympus PEN E-PL5 İncelemesi

Bir diğer konu, Aynalı mı? Aynasız mı? sorusunun cevabı için: http://www.senelfoto.com/dslr-aynasiz/

Aynasız makinalar hafif ve kullanışlı, o tamam fakat aynalıların mantık dışı olduğu kanaatine nasıl vardınız
Araştırmalarım sonucu uzun süreli taşıyacağım için sıcak havalarda ağır bir makineyi boyuna asmak ve elde taşımak çok zor olacağını düşündüm. Tabii ki bu makinenin kötü olduğunu göstermez. 60D yi kullanan yakınlarım tavsiye etti. Gayet güzel bir makine ve inceleme fırsatım da oldu. Ama bütçemi aştığı için tercih edemedim. Zaten Olympus OMD E-M10 da bütçemin sınırında. Birde yazım yanlışınız var DSRL değil de DSLR olacaktı. :)

Mantıksız dememin sebebi de giriş seviyesinde bana göre 1200D gibi makineleri almak gereksiz gibi.

Fotoğrafçılığı hobi olarak yapacağım ve aşırı profesyonel işler için uğraşmayacağım için hafif bir makine arıyordum o yüzden aynasız tercih ettim.

Hafiflik ve taşınabilirlik ön plandaysa hiç düşünmeden aynasızlara yönelin. E-M10 ise güzel makinedir ama Sony a6000'i de gözden geçirmenizi tavsiye edeyim ben.
Önerinizi dikkate alacağım.

İlk olarak çok lens mi yoksa kaliteli ve öz lens mi istiyorsun. Çok lens olsun lensler büyük olsun der isen 100d alınabilir. İlk olarak olympus neden tercih edilir.
  1. Kendisi hafif ve küçük.
  2. Lensleri hafif ve küçük.
  3. Gövde'de titreşim engelleyici var.
  4. Olympus markasının az ve öz ama kaliteli lensleri var.
  5. İso başarımı olarak gayet iyiler.
  6. Hızlı çekim modu çok iyi.
  7. Em5 gibi bir gövde alır isen suya dayanıklı.
  8. Yine çoğu lensi su geçirmez yapıda.
  9. Gövdeleri sağlam.
  10. Çoğu lensi metal.
  11. AF noktaları gayet iyi.
  12. Giriş seviyesinde bile 2 kadran sunması.
  13. Her zaman yeterli FN tuşları.
  14. Video'da dslr modellerinin odaklama performansından iyi olması.
  15. İçindeki efektlerin kaliteli oluşu.
  16. 1/8000 enstantane sunuyor olması.
Gibi nedenlerden dolayı alınır. Bu arada sensör kalitesi'de beklediğinden iyi çıkacak. Bunu'da belirtmek isterim. Bide arkadaş tahir yılmaz adlı fotoğrafçının linkini atmış . Tahir beyde em1 kullanıyor. Bunu'da belirtmek istedim. Şuan yeni almayı düşündüğü model ise sony a7r mark 2'dir. Yani profesyonel işler için dslr vazgeçilmez değil. Elinde ciddi lens var ise geçmen mantıksız. Birde şunu eklemek isterim teknolojiye uyum sağlamak lazım. Ayrıca em10 mark 2 çıktı. Az bekle istersen onun fiyatına'da bakmış olursun.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı