Onepiece vs naruto

Edit: Konu aslında bayağı eskiymiş tarihe dikkat etmemişim, en üstte görünce yazmış oldum.

Fairy tail ile One piece arasındaki benzerlik Naruto ile hunter X hunter arasındaki benzerliğin çeyreği kadar bile değil. Uzun serilerin dövüş animasyonları genelde kötü olur. Her iki seri de bu konuda cidden kötüdürler. O yüzden iki seriyi de durdurmadan izlemelisiniz.

Ana karakterler üzerinden gidersek Naruto'yu Luffy'e doğru düzgün One Piece izlememiş/okumamış ya da geveze, susmak bilmeyip kafa ütüleyen karakterlerden rahatsız olmayanlar tercih edebilir veya aşırı duygusal insanlar. Benim içinse en berbat ana karakterlerden biridir Uzumaki Naruto. Tam aksine Luffy ise en sevdiğim karakterlerden biridir.

Yan karakterlere gelecek olursam Naruto'yu karakter konusunda kurtaran da bu kısım oluyor. Narutonun yan karakterleri gerçekten güzeldir. Hemen herkesin ilk seriden dolayı nefret ettiği Sakura'yı severim ben mesela. One Piece ise bu konuda derya deniz onunla kıyaslanabilecek seri yok nerdeyse. 3-5 cümle konuşup onlarca hatta belki yüzlerce bölüm gözükmeyen bir karakteri öyle bir karşına çıkarıyor ve bunu belli bir mantık çerçevesinde işlediği olaylar silsilesine oturtup öyle bir yapıyor ki yazara saygınlığın artıyor.

Dövüşler konusunda Uzumaki Naruto'nun katkılarıyla One Piece çok daha iyidir. Çenesiyle resmen serinin en iyi arclarından birinin içine etmişti. Taş olsa çatlardı o çeneye. Adam hiçbir halt yapamadığı dövüşleri bölümlerce car car konuşarak alıyordu. Bu durumsa en uyuz olduğum şeylerden biridir serilerde. Rakibini konuşarak ikna edip yenebilirsin/kendi safına çekebilirsin, bu gayet normaldir ama kafa ütülemezsin. Victims of Talk no Jutsu diye muhabbet var buradan anlayın durumu. One Piece'in dövüşleri ise animasyonları bir kenara koyarsak en fazla niye bu kadar uzun daha kısa yapılabilirdi diye eleştirilebilir. Dövüşlerin uzun olma sebebi meraklandırmaktır ama sen bunu Dragon Ball Z'nin son arcındaki gibi dövüşü sündürdükçe sündürür ek nerdeyse başka hiçbir göstermez veya dövüşü Naruto gibi çeneyle kafa ütüleyecek şekilde yaparsan merak duygusu yerine "de bit artık" düşüncesine bırakır.

Çoğu kişinin es geçtiği filler konusunda ilginç bir durum var. One Piece'in fillerları Narutoya kıyasla çok çok daha azdır ve güzel yedirilmiş durumdalar. Narutonun fillerları ise ya çok merak ediyorsanız ya işsizseniz ya da serinin körkütük fanıysanız izlenir. 90 bölümlük filler cehenneminden bahsetmeye gerek yok sanırım. Sırf bu muhabbet yüzünden elemanın teki yıllarca uğraşıp Naruto'yu fillersız olarak yaptı. Daha önce de bahsetmiştim bundan.

Açılış kapanış şarkıları ve ostler konusunda ikisi de güzeldir. Ben One Piece'i 2 tık daha fazla seviyorum. İkisini de dahil ederek içlerinde en çok sevdiğim parçanın One Piece Opening 14 (Fight Together) olduğunu söyleyebilirim. İkinci sıradaysa Naruto Shippuden Op 6 (Sign) var. 55e 45 gibi diyebilirim burası için.

Özetle iki seri arasında benim için; Havada, karada, marsta, jüpiterde, okyanusun 50 km altında, bulutların üstünde, balta girmemiş Amazon ormanlarında, Serengeti'nin çorak topraklarında, kısaca her yerde her türlü One piece çok daha iyidir. Naruto 7-7,5luk bir seri benim gözümde One Piece ise 9luk seri.

Moderator 750 küsur bölüm içeren ve özellikle One Piece'in başlarını görüntü olarak en kaliteli şekilde izleyebilmeniz için attığım linkleri silmiş. Özellikle ilk link önemliydi. Araştırıp bulun artık.

Edit 2: Okuduğundan bile değil sırf ben yazdığım için dislike emojisi attığına yemin edebilirim ama ispatlayamam... Birader mümkünse benim yazdığım hiçbir şeye bırak cevap yazmayı emoji bile atma. Ne yorumunu görmek istiyorum ne emojilerini. Yok sayılan birinin yok sayan kişinin yorumuna bırak cevap vermeyi emoji bile atamaması lazım normalde ama işte o da forumun saçmalığı.
ana karakter olarak luffy'e katılmıyorum. Luffy net bir şekilde fanlar için tasarlanmıştır. Sinir bozucu kısımları çıkarılmış ve tipik bir shounen ana karakter özellikleri toplanmış bir karakter. Vurdum duymazlığı da komedi unsuru olarak kullanılır.Diğer taraftan ichigo da naruto da gerçek olabilecek karakterlerdir.Luffy'i gerçek dünyada düşünememizin arkasında da bu yatar çünkü fazlasıyla sırıtır.Ayrıca Luffy'de karakter gelişimi namına hiçbir şey yok.Üzgünüm ama ana karakter olarak sınıfta kalıyor.
"talk no jutsu" olayına laf edilmesine üzülüyorum çünkü bu bir süreçti ve çok güzel bir andı.En azından tipik bir shounen olayı yaşanmadı.Naruto ve pain'nin konuşmasını dikkatli izlersen naruto ve painin davranışları ne güzel değişiyor.İkisi de birbirini anlıyor ve pain'nin bu yolda ilerlemesinin nedeni başka bir yol görememesiydi.Narutoyu yetişkin gözüyle izleyince çok farklı görüyorsun gerçekten.
Naruto doldurma bölümleri vardır evet ama bunları ıgeçebiliyorken, one piece animesinde bu canon+filler karışıktır yani gereksiz uzatmaları vardır ve canon sahneleri için doldurma yerleri izlemelisin.Bu berbat bir şey.
One piece yapısı gereği daha geniş bir evrene sahip olması gerekiyor ve bu güzel bir şey ama narutonun hikayesi naruto ve sasuke etrafında geçiyor.Anlıyorum naruto evreni çok güzel temeller attı ve bu evrenin genişlemesini istiyorduk ama olmadı :)
Benim için iki seri de farklı şekillerde güzel ve öne çıkan güçlü yanları çok farklı.Ama şunu net bir şekilde diyebilirim ki naruto gerçekten öğretir.Düzgün izlendiğinde bakış açını değiştirebilecek bir seridir.

1-One piecedeki luffy ergenlikten time skip post ile yetişkin oluyor.
2-dövüşü ne kadar uzatırsan izleyiciyi meraklandırırsın.
3-narutoda iyi bir Legend gen shounen anime lafım yok.
4-senin düşüncen sağ ol konuma mesaj yazdığın için.
Üzgünüm ama luffy'de hiçbir şekilde karakter gelişimi yok.Bunun nedeninin meyvesinden kaynaklandığı hakkında teoriler vardı.Çünkü meyve öncesi ve sonrası luffy çok farklı.
Dövüşü uzatmak iyidir ama her dövüş aynı kalıpta gitmemeli.Luffy dövüşlerindeki gelişme çoğu savaşında aynıdır.
one piece de naruto da çok farklı alanlarda çok iyidir.İkisine de sahip olduğumuza sükretmeliyiz :)

One Piece evreni daha fazla ilgimi çekmişti fakat iki animede fazla uzun o yüzden başlamayı düşünmüyorum.
One piece'e başlayacaksanız remake'i gelecek netflix'e onu bekleyin bence.Sezonluk anime tarzında ve aot'u yapan studio yapacak.Bana kalırsa iki animeyi de kesinlikle izleyin.İkisi çok farklı tarzda seriler :)

Naruto boruto yüzünden son bölümleri çok kötü. Fakat yeni mangası olan boruto two blue Vortex aşırı iyi. Şu anlık değerlendirirsek One piece tabii ki daha iyi.

One Piece'e başlayacaksanız Remake'i gelecek Netflix'e onu bekleyin bence. Sezonluk anime tarzında ve Aot'u yapan Studio yapacak. Bana kalırsa iki animeyi de kesinlikle izleyin. İkisi çok farklı tarzda seriler :)

Nasıl ne yapacakları hiç belli değil şu anda. Sezonluk olursa zaten bitmez... Dragon Ball kai gibi seriyi restore edecekler. Şuanda ne yapımcı yönetmen belli ne de seslendirenler.
Özet istiyorsanız onepace diye bir site var oradan da izleyebilirsiniz.

Nasıl ne yapacakları hiç belli değil şu anda. Sezonluk olursa zaten bitmez... Dragon Ball kai gibi seriyi restore edecekler. Şuanda ne yapımcı yönetmen belli ne de seslendirenler.
Özet istiyorsanız onepace diye bir site var oradan da izleyebilirsiniz.
Wit studio yapacak dendi ve sezonluk bunların işine gelir çünkü zaten bitmesini istemezler.Shounen jump bile one piece'in bitmesini istemiyor

Wit Studio yapacak dendi ve sezonluk bunların işine gelir çünkü zaten bitmesini istemezler. Shounen jump bile One Piece'in bitmesini istemiyor

Öncü stüdyo wit Studio ama tek başına yapmıyor. Toei de var aralarında. Bir stüdyo daha vardı unuttum. Ve tekrar zaten 1100 bölüm gelmiş animeyi hiç bir akıllı sezonluk yapmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı