Online oyun oynadıktan sonra sıkılma hissi neden olur?

SouFrans

Femtopat
Daha fazla  
Selamlar.

Arkadaşlar, sorun şu:

Oyun oynarken, özellikle rekabetçi oyunlar oynarken bir kaç el sonra sıkılma geliyor, çünkü aşırı hırs yapıyorum rank atlayamazsam da aşırı bunalma geliyor.

2-3 el atıp çıkıyorum sonra diyorum ki kendi kendime, rank atlasam ne olacak? Plaket mi verecekler, sıkılıyorum. Hikayeli oyunlara geçiyorum aşırı kuralcı davranıyorum hiç ölmeden bitirmeliyim, oyunun iyi sonuna ulaşmalıyım, her şeyi lootlamalıyım gibi vb. mükemmeliyetçilik gibi düşünün, sonra diyorum adamın teki kodlamış bende saf saf ekrana bakıyorum vakit kaybı bu oyun deyip kalkıyorum. Bütün indirdiğim oyunları siliyorum, sonra tekrar oynama isteği geliyor tekrar indiriyorum, tekrar siliyorum bu böyle kısır döngü gibi devam ediyor. Oyunları bırakmayı denedim ama bağımlı olmuşum yoksunluk oluşuyor ve sürekli oyun düşünüyorum garip bir durum bu durumu yaşayan ve kurtulan oldu mu herhangi bir çözüm önerisine açığım teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunda rank kasmak ilerleme sağlamak seni eğlenceden uzaklaştırıp aksine strese sokuyor ve sıkılıyorsan başka şeylere yönel. Piyano veya gitar çalmayı öğrenmeye çalış mesela. Onlarda ilerleme sağlarsan belki daha motive olur ve zevk alırsın.
Aynı durumu ben de zaman zaman yaşadım ve eski hobilerime döndüm.

Kankam sen bağımlı değilsin bağımlı olsan silmezsin sen değişik bir vakasın ilk kez görüyorum ve garip cidden garip. En iyisi ya oynayacaksan hep oyna ya da oynamayacaksan hiç oynama vallahi ben haftada 2 defa oynarım sadece oyun ama onda da sıkılıyorum demem tadını çıkarırım onun haricinde hafta içinde YKS'ye hazırlanma kitap okuma bir de ingilizcem zaten var yanına da Almanca'ya da Fransızca öğrenmeyi düşünüyorum sende böyle aktiviteler bulursan kendine emin ol o kısa zamanda oyun oynarken o zevki doruklarına kadar hissedersin sonra kapattıktan sonra bir daha o gün gelene kadar da istemezsin oyun oynamak bence bir dene.

Online oyun mutlaka rekabetçi oyun demek değildir. O rank sistemi tüm oyun aleminin kanseridir "benim açımdan". Bazı çok iyi örnekleri olsa da genelde rank vb uygulamalar oyunları bozuyor. Sırf o rank uğruna META denen bir kavram girdi oyunlara. Keyif almak, stres atmak için oynadığınız oyunlarda bile istediğiniz şeyi oynayamıyorsunuz mesela. Bu çok sinir bozucu.

Belki daha progressive MMO oyunlar oynayarak güzel vakit geçirebilirsiniz. MMMORPG'leri deneyin. Hem online tarafta tatmin eder sizi. Binlerce, belki de oyuna göre milyonlarca kişiyle aynı dünyayı paylaşırsınız. Hem de harcadığınız zaman ve emek ile bir yerlere gelirsiniz. Tabii kült MMORPG'lerden bahsediyorum. WoW, GW2, FF14 vs gibi :)

Ya da Albion Online gibi her şeyi yapabileceğiniz sandbox MMO düşünebilirsiniz. Keyfiniz tuttuğunda pvp yaparsınız, tutmadığında solo içeriklerde takılırsınız.

Rekabetçi denen oyunların çoğu maalesef "EŞİT" şartlar sunamıyor. Takım oyunlarında LoL, DoTA gibi, takım arkadaşlarınız problem olabiliyor. Veya CS, Valorant, R6:Siege (ki iyi alternatiflerden biridir) gibi oyunlarda bir adam kusursuz bir bağlantıya sahip iken sizde ping vs oluyorsa bu da rekabeti bozuyor. Gibi gibi. Şahsen rekabetçi oyunlardansa MMORPG veya Survival shooter-looter'lar çok daha fazla keyif veriyor bana.

FPS tarafında da Escape From Tarkov önerebilirim şiddetle. Hatanız da başarınız da sadece size ait oluyor. Üstelik rank değil de daha elle tutulur şeyler kazanmak, ekonomi yönetmek, loot kavramı vs çok daha fazla tatmin ediyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı