Online oyunlara neden Türkçe dil desteği gelmiyor?

Atakergit

Centipat
Daha fazla  
Naughty dog.
Riot Games.
Crytek.
CD red project.
Zaum.
Larian studios gibi firmalar oyunlarına Türkçe dil desteği getirir iken.
Electronic Arts.
Ubisoft.
Rockstar Games.
Bethesda gibi firmalar neden oyunlarına Türkçe dil desteği getirmiyorlar?

Bundan önce de çoğu oyunda Türkçe dil desteği yoktu özellikle Rockstar oyunlarında.
2018'e kadar Türkiye'de bir pazar yoktu. 2018'den sonra bir pazar oluştu buraya. Zaten 2020'ye kadar hep Türkiye'de oyun alan mı var da dil desteği istiyorsunuz bahanesi vardı. Son zamanlarda Türkiye pazarı da büyüdü ve firmaların dikkatini çekti o yüzden dil desteği getirmemelerine neden olarak sunulan bu bahane öldü. Fakat şimdi oyun firmalarından da ötede Steam, Playstation gibi markalar Türkiye tarafını arkaplana attığı noktada tekrar bahaneleri olmuş oldu firmaların.

2018'e kadar Türkiye'de bir pazar yoktu. 2018'den sonra bir pazar oluştu buraya. Zaten 2020'ye kadar hep Türkiye'de oyun alan mı var da dil desteği istiyorsunuz bahanesi vardı. Son zamanlarda Türkiye pazarı da büyüdü ve firmaların dikkatini çekti o yüzden dil desteği getirmemelerine neden olarak sunulan bu bahane öldü. Fakat şimdi oyun firmalarından da ötede Steam, PlayStation gibi markalar Türkiye tarafını arkaplana attığı noktada tekrar bahaneleri olmuş oldu firmaların.

Anladım. Peki ileride yapay zeka ile oyun karekterlerinin sorunsuz ses modellerini yapıp. Yapay zeka ile seslendirip seslerini o modellere dönüştürerek Türkçe dublaj yapılabilir mi? Bu çok daha az masraflı olacaktır. Seslendirmenlere ihtiyaç duyulmayacak sadece iyi bir mikrofon oyun karekterlerinin sorunsuz ses modelleri bir de oyundaki konuşmaları kusursuz Türkçeye çevirmek için çevirmen ve ses kayıt programı gerekecektir diye düşünüyorum. Bence ileride böyle bir şey olabilir.

Anladım. Peki ileride yapay zeka ile oyun karekterlerinin sorunsuz ses modellerini yapıp. Yapay zeka ile seslendirip seslerini o modellere dönüştürerek Türkçe dublaj yapılabilir mi? Bu çok daha az masraflı olacaktır. Seslendirmenlere ihtiyaç duyulmayacak sadece iyi bir mikrofon oyun karekterlerinin sorunsuz ses modelleri bir de oyundaki konuşmaları kusursuz Türkçeye çevirmek için çevirmen ve ses kayıt programı gerekecektir diye düşünüyorum. Bence ileride böyle bir şey olabilir.
O zamanda seslendirme sanatçıları işsiz kalır ama.

Geri
Yukarı