Opel Astra h kasa radyatör deposu ve silecek sorunu

enemaque

Hectopat
Selamlar. 2011 model Opel astra 1.3 dizel aracımın radyatör deposunda ekteki gibi bir kırılma-çatlama olduğunu silecek su püskürtmediği için uğraşırken şans eseri fark ettim. Önceden daha yüksek olan su seviyesi çatlağın başladığı hizaya kadar eksilmiş ama kalan su aracı idare etmiş. İnternette araştırdığım kadarıyla yama yapmak güvenli değil. Orijinalini nereden bulabilirim? Ayrıca benden kaynaklı bir hatadan dolayı olmuş olabilir mi?

20201117_154839.jpg

Bir diğer konu silecekten su püskürtmeye çalışınca silecek motor sesi geliyor, silecekler çalışıyor fakat su püskürtülmüyor. Suyun çıktığı yeri iğneyle açtım temizledim ama fayda etmedi. Ayrıca sağ ve sol teker hizalarından yere su akıyor. Yardımlar için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir diğer konu silecekten su püskürtmeye çalışınca silecek motor sesi geliyor, silecekler çalışıyor fakat su püskürtülmüyor. Suyun çıktığı yeri iğneyle açtım temizledim ama fayda etmedi. Ayrıca sağ ve sol teker hizalarından yere su akıyor. Yardımlar için şimdiden teşekkür ederim.
Hocam büyük ihtimalle su püskürtme hortumu tıkandığı için patladı. Yırtıldığı için yere su akıtıyor.

Astra H mı aracınız? Bu genleşme kabı uyumludur sanırım. Fotoğraftan anlayabildiğim kadarıyla bunu buldum. OPEL RADYATÖR SU DEPOSU KAPAKLI ASTRA H KALE R Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor

Silecek su hortumunu da fiskiyeden çıkarın. Su geliyorsa fiskiye tıkalıdır. Geri tepiyor da olabilir, yırtık da olabilir.

Evet h kasa, depo bu ama kale marka değil de orijinal bulmak daha iyi olur diye düşünüyorum ama güvenilir neresi var bilmiyorum.
Silecek su hortumuna biraz baktım da bulamadım. O kadar karışık geliyor ki bana, incelemeye bile pek cesaret edemedim doğrusu.

Teşekkür ederim ilginiz için. Son olarak içine doldurulan antifrizlerde organik inorganik konusu var siz hangisini tavsiye ediyorsunuz? Çok bilgi kirliliği var bu konuda.

Merhaba;

Arka sileceğe su gidiyor mu? Yani pompa görevini yerine getiriyor mu onu kontrol edin. Eğer gidiyor ise ön sileceklere giden hortum içi kir veya kireç nedeniyle tıkanmış olabilir.

Motor soğutma sıvısı için ise sanırım hortum giriş yerinden sökmek için zorlanmış ve çatlamış. Soğutma kabını değiştirip, radyatör içinden ölçüm yaptırın eğer donma derecesi iyi ise yeni soğutma kabına sadece saf su ekleyin yok zaten artık donma derecesi yükselmiş ise saf su kurtarmayacağı için radyatördeki antifriz ile beraber komple değiştirmeniz gerekecek, çünkü içindeki antifriz hangi marka hangi özelliklere sahip bilmiyoruz. Bu durumda kitapçığınıza bakarak uygun koşullarda antifriz almanız gerekecek.

Silecek konusunu bugün oto tamircide hallettim, hortum çıkmıştı yapıştırma gibi bir işlem yaptılar düzeldi.
Genleşme tankının hortumu hiç zorlanmadı bundan eminim çünkü benden başka arabayı kullanan yok. Kendiliğinden olmuş nasıl olmuşsa. Antifriz konusuna gelince mevcut antifriz benden önceki sahibinden kalma. En iyisi dediğiniz gibi bildiğim bir markayla değiştirmem.
Genleşme tankı konusunda internetten alışveriş yapmak sizce güvenilir mi? Öyle bir ülkeyiz ki herşeyin ama herşeyin sahtesi var. Servisten fiyat aldım internetteki piyasanın iki katı fiyat söylendi. Gerçi servislere de güvenmiyorum ama en azından garanti verirler. Sizce hangi yolu tercih etmeliyim?

Olur da aynı sorunla karşılaşıp bu linke tıklayan olursa bilgi vermek için süreci nasıl çözdüğümü yazmak istiyorum.
Birincisi genleşme tankı çatlak değilmiş, orijinalini alınca aynı çizginin onda da olduğunu görünce anlamış oldum. Siz de bu hataya düşmeyin. Ama almışken, elimde varken ve eskisi çok kirliyken yenisiyle değişeyim dedim, değiştirttim sanayide.
20201202_153133.jpg
20201202_153136.jpg

Maalesef değişimden bir gün sonra kontrol ettiğimde deponun bu halde olduğunu gördüm. Anlayanlar hemen farkedecektir ki radyatör depoma yağ karışmıştı. Sızma, motor yağ soğutucusundan kaynaklanıyordu. Motor yağ soğutucusu değiştirilip sistemdeki su 3-4 kez tahliye edilip temizlendikten sonra yeniden tank takılıp antifriz-su karışımı eklendi. Tabi ki motor yağı da yenilendi. Benim usta radyatör temizleyici kullanmadı ama olur da sizin de başınıza aynı şey gelirse tavsiyem radyatör temizleyici kullanmanız. Çünkü çok az da olsa halen yağ var tankta. Ayrıca benden önceki sahibi antifriz değil sadece su doldurmuş depoya. 70-80 lira verip antifriz almaktan kaçıp bu yola başvurmayın çok ağır sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.
Son olarak bu sorun bu kasanın kronik denebilecek sorunuymuş. Olur da Astra H kasa alacak olursanız radyatör deposunu kontrol etmenizi tavsiye ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı