Opera GX'den başka oyuncu tarayıcısı var mı?

Chrome her zaman kullanırım. RAM canavarı olsa da Chrome'daki hızı ve stabiliteyi hiçbir tarayıcıda alamadım. 2 GB RAM'ı olan bilgisayarımda hala Chrome kullanıyorum ve denediğim onca tarayıcıdan daha hızlı ve tepkisel.

Yandex Browser bana daha hızlı geldi Chrome'dan. Ama herkesin gözü, fikri ve PC'si farklı.

@Samotne Ciasteczka Brave Türkçe dil desteği var. Nasıl Türkçe yapacağını bağlantıda anlattım. Tarayıcılar hakkında araştırma yapan birinin, bu kadar basit bir şeyi gözden kaçırmaması gerekiyor.
Chrome ise Opera bile daha az bellek tüketiyor. Bellek tüketme olayı eskide kaldı diyebiliriz. Ezbere olan bilginizi tarayıcıları eklentisiz bir şekilde karşılaştırarak tazelemenizi öneririm.

Yandex sadece 32-Bit tarayıcı sunduğundan kesinlikle önermediğim bir tarayıcıdır.

Oyun tarayıcısı fikri Opera eski geliştiricileri sayesinde geldi. Opera eski geliştiricileri Vivaldi adlı tarayıcıyı geliştirmeye devam ediyor. Razer markası ile anlaşıp klavye, fare vb. ekipmanlar ile uyumlu tema sundu. Bu tema sunulduktan sonra Opera renkli bir tarayıcı yapmaya koyuldu. Vivaldi gibi onlarda pazar payını artırmaya çalışıyorlar. Buna ek olarak Philips hue aydınlatma ile bile uyumlu çalışan tema seçeneği var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tabi bu donanımlar sende yoksa, tarayıcının kendi sunduğu ayarlar ile özel tema yapabilirsin.
Screenshot_2.png

Screenshot_1.png
Vivaldi içinde reklam ve izleyici engelleme bulunuyor. Hatta Opera, Slimjet ve Brave tarayıcılarının reklam engelleme ayarlarını göre çok daha iyi çalışıyor. Edge ve Mozilla katı engelleme ayarı ile yarışacak düzeyde Duckduckgo izleyici engelleme filtresini sunuyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Opera kullananların sevdiği sol menü olayı Vivaldi tarayıcısında da bulunuyor. Tabi sol menüye istediğin siteyi ekleyebiliyor. Mesela Instagram, Twitter, Facebook, whatsapp gibi sitelerin Google play ve masaüstü sürümleri arasında geçiş yapabiliyorsun. Tam denemedim ama Playstore çalışan diğer uygulama, oyun vb. çalıştırmayı deneyebilirsin.

Screenshot_3.png

Buna ek olarak Chromium alt yapısını kullanan düşük bellek tüketen tarayıcılardan biridir. Slimjet ve Vivaldi sundukları özelliklere rağmen diğer Chromium tarayıcılar kadar bellek şişme sorunu yaşamazlar. Ayrıca Vivaldi en özelleştirilebilir Chromium tarayıcısıdır.

Vivaldi beğenmeyenlere ya da Opera GX sırf bellek sınırlaması için kullananlara Slimjet öneririm. Slimjet içinde otomatik bellek temizleme, resimleri vb. sıkıştırma gibi tarayıcının kaynak tüketimini azaltan ve hızlanmasını sağlayan özellikler bulunuyor.
Slimjet için Chrome gelişmiş versiyonu diyebiliriz. Google hesap senkronizasyonu, sayfalar için sağ tıkla Google çeviri gibi özellikleri sunuyor. İçerisinde indirme ve şifre yöneticisi, resim ve video çekme seçenekleri, reklam engelleyici ve aklıma gelmeyen 3-5 özelliği daha bulunuyor. Fazla kullanılmadığı için güncellemeleri bir tık geç geliyor. Onun dışında pek bir sorunu yok.

Son düzenleme:
Millet oyuncu tarayıcısı, oyuncu tarayıcısı diyince indirdim. Normal Opera'dan farklı olarak gördüğüm tek şey temanın değiştirilmesiydi. RAM ve CPU sınırlamasını denemedim fakat çalışmıyor diyorlar.

@26318 Hocam çok özür dilerim. Brave Türkçe değildi indirdiğimde bende o yüzden öyle dedim. Vivaldi'yi unuttum evet, Vivaldi'yi de öneririm. Ben 64 Bit sistemlerimde bile 32 Bit tarayıcılar indiriyorum. Daha stabil oluyorlar ve daha az RAM kullanıyorlar. Bence sırf 64 Bit sürümü yok diye tarayıcı elenmez.

@Samotne Ciasteczka 64-Bit uygulamalar performans, güvenlik konusunda 32-Bit uygulamalara göre daha iyidir. 32-Bit uygulamaların bellek sınırı olduğundan tarayıcı zorlanırsa %90 ihtimalle çökecektir.
Daha detaylı bilgi için makaleye göz atabilirsin.
Zaten Google verileri kaptırıyoruz. Ayrıca Rus ve Çin firmalarına ait Opera ve Yandex tarayıcılarına veri kaptırmaya gerek yok. Yandex marka imajı olarak kötü bir firma. Zamanında Flash player vb. uygulamaları yüklerken IE ve Chrome arama motoru ve ana sayfasını değiştirmeye zorluyordu. Yandex arama motoru ara sıra Rusça sonuçlar çıkarıyor.

Bu tarayıcıların yeni sekme sayfalarındaki Opera ve Yandex Zen haber sayfalarını kapatsanız bile veri toplamaya devam ediyor. Aynı şey Edge MSN haberleri içinde geçerli. Bunu kapatması için baya geri bildirim ve topluluk forumlarından uyarı alıyorlar. Opera forumları o kadar aktif değil. Yandex doğru düzgün güncelleme bile almıyor.

Son düzenleme:
@Samotne Ciasteczka 64-Bit uygulamalar performans, güvenlik konusunda 32-Bit uygulamalara göre daha iyidir. 32-Bit uygulamaların bellek sınırı olduğundan tarayıcı zorlanırsa %90 ihtimalle çökecektir.
Daha detaylı bilgi için makaleye göz atabilirsin.
Zaten Google verileri kaptırıyoruz. Ayrıca Rus ve Çin firmalarına ait Opera ve Yandex tarayıcılarına veri kaptırmaya gerek yok. Yandex marka imajı olarak kötü bir firma. Zamanında Flash player vb. uygulamaları yüklerken IE ve Chrome arama motoru ve ana sayfasını değiştirmeye zorluyordu. Yandex arama motoru ara sıra Rusça sonuçlar çıkarıyor.

Bu tarayıcıların yeni sekme sayfalarındaki Opera ve Yandex Zen haber sayfalarını kapatsanız bile veri toplamaya devam ediyor. Aynı şey Edge MSN haberleri içinde geçerli. Bunu kapatması için baya geri bildirim ve topluluk forumlarından uyarı alıyorlar. Opera forumları o kadar aktif değil. Yandex doğru düzgün güncelleme bile almıyor.

Hocam tarayıcı öneriniz nedir? Güvenlik ve performans açısından Brave iyi midir? Para kazanma muhabbetleri falan dikkatimi çekti

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı