Opera tarayıcı yüksek RAM kullanımı

Satashke

Centipat
Öncelikle merhaba. Yıllardır Chrome kullanıyorum. Fakat burada da diğer forumlarda da herkes Opera'yı övmüş. Chrome çok RAM kullanıyormuş. Opera çok daha iyiymiş vb. sayısız yorum gördüm. Ben de Opera'yı denemek için indirdim. Fakat 2 tarayıcıda da boşken ve aynı siteleri açtığımdaki RAM kullanımlarına baktığımda Opera her zaman daha çok RAM kullanıyordu. Yıllardır söylenen "Chrome çok RAM kullanıyor Opera az, Opera indir." sözü hurafe mi? ( Birkaç yıl önce denediğimde de eski bilgisayarım Chrome da kasmazken Opera'da kasıyordu ve sayfalar geç yükleniyordu. )

Opera’nın ayarlar kısmında ne kadar ram tüketeceğini ayarlayabileceğiniz bir seçenek var en düşük 814mb’ye kadar ram tüketimini düşürebiliyorsunuz.

Chrome eskisi kadar fazla RAM kullanmıyor. Şu an için basit bir tarayıcı olan Chrome'u, Edge'i kullanmak daha mantıklı. En azından ilgi alanına göre değişir.

Basit bir mantıkla:

Google servislerini kullanıyorsan: Google Chrome.
Microsoft servislerini kullanıyorsan: Microsoft Edge.

Diğer tarayıcıları kullanmak için fazla bir sebep yok.

Chrome eskisi kadar fazla RAM kullanmıyor. Şu an için basit bir tarayıcı olan Chrome'u, Edge'i kullanmak daha mantıklı. En azından ilgi alanına göre değişir.

Basit bir mantıkla:

Bu tarz ek tarayıcılara yönelmenin saçma olduğunu düşünmekteyim biri bir şey dedi diye hangisine alışıp sevdiysen onu kullan.

Basit bir mantıkla:

Search engine olarak DuckDuckGo, Startx vb. seyleri kullaniyorsaniz; Windows icin Ungoogled Chromium, Linux icin Firefox veya Librewolf oneririm.

Reklam Engelleyicileri kaldıracağını öğrendiğim için Opera'yı denemek istedim. Fakat biraz korkuttu RAM kullanımı ve Gizlilik hakkındaki yorumları yüzünden. Sanırım Chrome gittiği yere kadar devam :)
Firefox'u da bir dene istersen, RAM kullanimi falan Chrome'dan az olmaliydi. Hiz olarak da gayet iyi, opensource olmasi da cabasi.

Geri
Yukarı