Operatör ve Mağazalar'da Cep Telefonu ve Bilgisayar Taksit Dönemi Bitiyor

1 Eylül'den itibaren yürürlüğe girecek yasa ile beraber 24 Ay taksitle cep telefonu, bilgisayar ve elektronik cihaz satışı yapan Evkur, Turkcell, Vodafone, TurkTelekom gibi mağaza ve GSM operatörleri artık yasa gereği en fazla 6 ay taksitle ürün satışı yapabilecek.

Operatör firmalarından cep telefonu almayı düşünen varsa zaman kaybetmeden almaları önerilir. Yoksa bundan sonra faturaya yansıtarak veya elden 24 ay gibi uzun vadeli cihaz alma şansı pek mümkün olmayacak. Getirilen bu yasanın ne kadar doğru bir uygulama olacağı ise tartışılır.

Düşündüğünüz gibi olumlu bakamıyorum olaya. Almak isteyen her türlü alır. Durum kaçak telefonlara, kara borsacılığa ve banka kredisi ile elektronik cihaz alımına dönecek.

CartCurt Elektronik Ticaret'ten elden 24 taksitle garantili Iphone X.
+ Apple garantili mi abi?
- Epill'dan bile öte, garantisi biziz, bozulursa getir karşim.

One months later
+ Abi telefon arama yapmıyor.
- Anakartı göçmüş, garanti kısmında işçilik almıyorum da 2000 TL'ye sıfır anakart getirtcem.
+ Adamsın abüm.

Ben taksit olaylarının kalkmasına karşıyım, çoğu ürünü tek seferde almak imkansıza yakın bu şartlar altında. Taksit yaparken koyulan anormal vade farklarına biraz müdahale edilse neyse de direkt olarak taksit seçeneğini kaldırmaya çalışmak da çok anlamsız. Bir de kimin neyi kaç taksitle aldığı kimseyi ilgilendirmez, o borcu ödeyecek olan yine o insan niye başkası salça oluyorsa artık.

Ben taksit olaylarının kalkmasına karşıyım, çoğu ürünü tek seferde almak imkansıza yakın bu şartlar altında. Taksit yaparken koyulan anormal vade farklarına biraz müdahale edilse neyse de direkt olarak taksit seçeneğini kaldırmaya çalışmak da çok anlamsız. Bir de kimin neyi kaç taksitle aldığı kimseyi ilgilendirmez, o borcu ödeyecek olan yine o insan niye başkası salça oluyorsa artık.

Yani işin o kısmı da var ama Türk halkındaki gösteriş meraklılığıda var. Tüketim aşırı ama yerine koyan var koyamayan var. Sonuçta devlet ödemiyor yine kişi ödüyor. Taksiti kaldırdılar ne oldu?

Adam 3000 e alacakken 4000 e aldı ama yine de aldı. Muhtemelen tüketimi şu aralar biraz daha düşürmek istiyorlar.

Milleti gidip kredi çekmeye yöneltiyorlar. Oradan alıp taksitle krediyi ödüyorlar. Sonuç olarak değişen bir şey yok. Ben de telefonumu bu yöntemle almıştım.

En yüksek kredi taksit sayısını da 36 aya düşürecekler. Vadesi artan borçlanmanın uzun vadede enflasyonu da artırdığını söylüyorlardı. Hükûmet enflasyonu azaltmak için bu tarz önlemler almaya çalışıyor. Faydalı olup olmayacağını da bekleyip göreceğiz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı