Oppenheimer'ın Metacritic ortalaması 90 oldu, Rotten Tomatoes ortalaması %93 oldu

Öyle olsaydı böyle olurdu... Olmamış şeyler hakkında varsayımlarda bulunmaya da kafada paralel evrenler oluşturmaya da gerek yok, ortada bir realite zaten var. Bu adam bu bütçelerle bir defa bile tökezlemiş olsaydı zaten şu anda böyle konuşuyor olmazdık, yatırımcılar da önceki filminde harcadığı bütçenin 3 katından fazlasını bu adama Batman için verdilerse bunun bir sebebi vardı. Yanılmadılar, zamanla her yaptığı işte bu kadar iyi olan bir adamın dediklerini tabii ki dinleyecekler. Şu anda hangi yapımcı hangi şirket çıkıp da biz bu işi Nolan'dan iyi biliyoruz bizim dediğimizi yapacak diyebilir?

Seninkine karşılık ben de bir varsayımda bulunayım: O dönem sen de bir yatırımcı olup bir filme 150 milyon dolar verebilecek olsaydın o bütçeyi eski zamanlarda iyi işler çıkarıp son işlerinde batırmış yönetmenlerden birine "şans vermek" için cebinden çıkarmazdın. Başka bir yönetmene sempatin var diye öyle bir bütçeyi vermezdin, en az risk ve en çok kazanç gördüğün seçeneğe giderdin. O dönemde yatırımcılar için bu kişi Nolan oldu hem de daha önce süper kahraman filmi ya da bir seri çekmemiş olduğu halde tercih edildi. 150 milyon dolar bütçe "şans" vermek için birine emanet edilmez. Kabiliyet ile şansın Türkiye dışında bu kadar çok karıştırıldığı bir ülke daha görmedim.
Bahsetmek istediğim zaten firmaların şans vermemesi. Büyük şirketlerin ve serilerin yüzünden özgün yapımlar yok olmuyor mu? Sanat filmleri neden gülünç bütçelerle çekiliyor sizce?
Ayrıca tekil filmlerin evrenlerini yaratmanın seri filmlerdeki bağlantılı evrene göre daha zor olduğunu düşünüyorum. Bir evren yaratıp onun kurallarını bir sürü filmde aynı işletmek farklı şey, her filmin evreni için farklı mekanikler oluşturacak yaratıcılığa sahip olmak başka bir şey. İlkinde iyi bir evren yaratıp bunun suyunu çıkarıyorsun, diğerinde sürekli risk alıp yeniden bir şeyler yapıyorsun ve Nolan bunu batırmadan defalarca yapabilmiş durumda.
Garip gelecek fakat bunu oyunlardan örnek vermek istiyorum. Eğer interaktif oyunlara bakarsanız hiçbirinin devam oyunu gelmemiştir. Çünkü hikaye seçimleri tıpkı bir ağacın dalları gibi. Her bir seçim ve karar için farklı bir devam yapılmak zorunda kalınır. Ayrıca yapılan devamın bir önceki seçim ile çelişmemek zorunda olması lazım.

Bahsetmek istediğim zaten firmaların şans vermemesi.
Ben senin bahsettiğin şeyi anlıyorum ama sen benim dediğim kısmı anlamıyorsun. 150 milyon dolar gibi bütçeler birine rastgele "şans vermek" için ilk defa yapacağı tür bir filmde önüne konulmaz. Bu paralara sahip olanlar risk yönetimini yapmayı bildikleri için o paralara sahipler zaten, en az risk gördüğü seçenek neyse ona verirler ki çoğu zaman ya önceden o türde iş yapıp başarılı olmuş kişiye verilir ya da o türdeki ilk işiyse Nolan gibi yeteneğinden hiçbir şüphe duyulmayan kişiye verilir.

Sanat filmleri neden gülünç bütçelerle çekiliyor sizce?
Sanat filmleri çok daha az kişiye hitap ediyor, çok niş kitleye sahip bir tür için o parayı harcadığında çeyreğini bile çıkaramazsın. Çoğunluğu berbat olan süper kahraman filmleri neden tutuluyor? Vasata hitap ettiği için. Nolan'ın da en yüksek gişe getirisi olan ilk 2 filmi yanlış hatırlamıyorsam Batman filmleri. Bu 2 film dışında Nolan Inception ve Interstellar gibi vasat izleyici grubunun çoğunun düzgün anlayamayacağı filmlerine büyük oranda hitap ettiği ortalama üstü seyirciyi salona çekebilmesiyle bu kadar saygın konuma geldi. Ortalama süper kahraman ya da aksiyon filmi izleyicilerine Inception'ın sonunda ne oldu diye sorsan, Interstellar'daki astrofizikle ilgili sorular sorsan ya da Tenet'in zaman kavramını açıklamasını istesen düzgün cevap verebilir mi? Sanat filmi kadar niş olmasa da bu adam farklı türde ortalama üstü daha az sayıda film seyircisine hitap ederek bu başarıyı yakaladı.

Ayrıca yapılan devamın bir önceki seçim ile çelişmemek zorunda olması lazım.
Bu kuralın da artık pek umursanmadığını görüyoruz. Transformers ve Star Wars serisini hatırlatırım. :D Önceki senaryonun sürekli çöpe atılıp yeni bir tanesinin uydurulmasını da geçtim artık anakronik sapma olmayan seriye denk gelmek bile zor. Çoğu seri filmde önceki anlatılanların çizgisinden çıkıldığı ortada, eskiden buna dikkat edildiği dönemde hikayenin devamını getirmek zordu dediğin gibi. Şimdi filmin adından dolayı nasılsa seyirciye ne versen izliyor diyorlar.

Kadrosundan ve yönetmeninden dolayı arkadaşımla beraber gideceğiz. Umarım hayal kırıklığı yaşamayız. Bazen şaka da olsa Barbie ile kıyaslıyoruz ama ciddi olursak bu kıyaslama çok saçma olur. Umarım filmi izleyenler memnun kalır.

Yeni konular

Geri
Yukarı