Oppo A74 İncelemesi, Fiyatına göre yerli bir canavar mı?

Herkese merhaba. Bugünkü konum Oppo A74 olacak, hazırsanız uzatmadan başlayalım.

1. Özelliklere genel bakış.
2. Diğer özellikler için kaynak.
3. Dış görünüşe genel bakış.
4. Performansa genel bakış.
5. Kişisel yorumlar.
6. Bitiş.

Delikli Ekran AMOLED FHD + Ekran Ekran İçi Parmak İzi ile Kilit Açma 3.0

Fiziksel özellikler: / Teknik özellikler:

2400X1080 çözünürlük. / GPU Modeli: Qualcomm® Adreno™ GPU 610 at 950MHz.
409 PPI piksel yoğunluğu. / CPU Hızı: 2GHz'e kadar.
600 nit en yüksek parlaklık. / CPU Çekirdekleri: Sekiz çekirdek.
6.43 inç ekran. / CPU: Qualcomm® Snapdragon™ 662.
%90,8 ekran / gövde oranı.
1.60 mm kenarlık genişliğ.

Diğer tüm özellikleri detaylı bir şekilde görmek için: Tüm Özellikler (Bu incelemede teknik açıdan sizi çok sıkmak istemiyorum.)

Dış görünüşü değerlendirerek incelemeye başlayalım.

1628269802237.png

- Telefon, 2 renk seçeneği ile bize sunuluyor. Prizma Siyahı ve Gece Mavisi. Renkler gerçekten çok şık duruyor. Benim elimdeki model Prizma Siyahı, fikrimce gerçekten çok hoş olmuş.
- Neredeyse çerçevesiz diyebileceğimiz ekran, çok net ve güzel bir görünüm sunuyor. Telefonu kullanırken kaliteyi hissediyorsunuz. Ayrıca Amoled ekran ile, ekrana gömülü parmak izi özelliğinden faydalanabiliyoruz.
- Fiziksel tuş barındırmayan A74, bize gayet konforlu bir deneyim sağlıyor.
- Ön kamera, ekranın tam da sol üstünde bir pürüz gibi gözüküyor olsa da, gözünüz alışıyor ve sanki oradan kayboluyormuş gibi geliyor. Oyunlar ve programlara göre kameranın görünürlüğü değişiyor, el ile de ayarlayabiliyorsunuz.
- Arka tarafa gelecek olursak, telefon öndeki zarif ve şık tasarımını arkada da sürdürmeyi başarıyor. Kameralar bir bütün halinde sade ve şık duruyor.
- Sağda güç, solda ses açma ve kısma tuşları bulunuyor. Normalde biraz üstte olmasına alıştığım bu tuşlar, A74'te neredeyse ortada. Kullanımı rahat.

Performans yönü ile de bizi üzmeyecek A74'ün, derinlerine iniyoruz. Performansa genel bakış:

1628270306452.png

- Telefonun işlemcisi olan SD662, müdavimlere nazaran biraz güçsüz kalıyor. Fakat ben PUBG Mobile vs. oynamak istiyorum, iyi fotoğraflar çekeceğim ve ucuz olsun diyorsanız, gerçekten size göre bir telefon olabilir. Gerçi kime göre ucuz, orası tartışılır..
- Ön ve arka kameralarda 1080P 30FPS videolar çekmeye imkan tanıyor. Fakat 60FPS olmaması, bir puan kırmama neden oluyor bu kısımda.
- Telefonun işletim sistemi ColorOS 11, gerçekten harika. Hiç eksiklik yok denebilir. Sade, zarif, kullanışlı..
- 4GB RAM'i olan A74, ayarlardan bize 1/2/3GB RAM ekleme fırsatı sunuyor. Bunu yeterli depolama alanı olduğunda yapabiliyoruz, güzel bir özellik.
- 128GB hafızası olan telefon, size birçok fotoğraf, oyun, video vs. depolama fırsatı sunuyor.
- Bataryası ve şarj süreleriyle beni çok şaşırtan A74, 30 dakikada %50+ şarj olabileceğini iddia ediyor, ve gerçekten de bunu yapıyor! 5000mAh/19.35Wh bir batarya ile bizlere sunulan telefonun pil performansı oldukça iyi.
- Oyun oynarken bize oldukça kolaylık ve performans sağlayan Oyun Alanı uygulaması ile, oyun oynarken performansı Dengeli, Güç Tasarrufu ve Performans modları ile değiştirme imkanımız oluyor. Ayrıca buradan bildirimleri ve aramaları kapatabiliyoruz. Gelen mesajlar ve bildirimleri kayar biçimde ekrana getirmemizi de sağlamakla beraber çok sevdiğim bir uygulama oluyor kendileri.

Kişisel yorumlarım:

- Birçok incelemede işlemcisi güçsüz vs. yorumlar ile karşılaşsam da, bence telefona yeterli gelmiş. Artan fiyatlar yüzünden ederinin bir tık üstünde de olsa fikrimce alınabilecekler listesine eklenebilecek bir telefon.
- 30FPS videolar çekmesi büyük bir dezavantaj A74 için.
- Telefon kolay kullanımı ile gerçekten beni içine çekti.

Sonuç olarak, orta segmentte gerçekten güzel bir tercih olabilir A74. Alınabilecek bir telefon olduğunu düşünüyorum. İncelememi okuduğunuz için teşekkürler. Buradan, daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Genel puanlamam: 7/10

Son düzenleme:
Hocam aynı telefona sahibim ama sizin kadar beğenemedim telefonu şahsen.Bence 3500TL verip bu telefonu almak yerine Realme 7 veya Poco X3 NFC almak daha mantıklı gibi.

Hocam aynı telefona sahibim ama sizin kadar beğenemedim telefonu şahsen.Bence 3500TL verip bu telefonu almak yerine Realme 7 veya Poco X3 NFC almak daha mantıklı gibi.
Poco X3 zaten daha iyi bir telefon. Ayrıca, fiyatının da ederinin biraz üstünde olduğunu söyledim. Herkesin kendi tercihleridir. Yorumunuz için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı