Optik mouse mi, lazer mouse mi?

Antonio Montana

Kilopat
Yer
El Fureidis
Logitech G403 Prodigy kullanıyorum, baş parmağımı koyduğum yeri aşındığı için Logitech destek ile iletişime geçtim bana yeni bir mouse göndereceklerini söylediler. G403 Prodigy lazer sensörlü ama G403 Hero optik sensörlü hangisini istemeliyim?

Lazer fareler yere yansıttığı lazer ile algılar, optik fareler ise temel olarak altındaki LED'den (genelde kırmızı olur) çıkan ışığın yansımasını algılayarak çalışır. Lazer fareler çoğu yüzeyde çalışıyor ama yüzey pürüzsüz olmazsa takılmalar yapabiliyor. Gerçi günümüz modellerinde pek böyle bir durum yok. Optik fareler ise mousepad olmadan çok iyi performans vermiyor. Ben olsam lazer alırdım.

Yeni çıkan popüler mouselarda optik sensörler kullanılıyor ben olsaydım optik sensörlü bir mouse tercih ederdim.

G403 lazer sensörlü değil, optik sensörlü (PWM3366) dür. Lazer sensör optik sensörlere benzede de tarama hızlandırması içerir. Günümüz farelerinin neredeyse tamamı optik sensör kullanıyor. Rekabetçi oyuncuların neredeyse tamamı da. Bunun nedeni fare hızlandırma içermediği için elinizin hareketini daha kesin doğrulukta aktarıyor.
Bazı oyuncular hızlandırmayı tercih edebiliyor ama bu oyuncuların sayısı yok denecek kadar az.

Ek olarak Hero sensör ile PWM 3366 arasında neredeyse hiçbir fark yok. Hero esasında 3366'in kablosuz farelere yönelik daha az enerji tüketen versiyonu diye düşünebilirsiniz?
HERO açılımı High Efficiency Rated Optical

G403 lazer sensörlü değil, optik sensörlü (PWM3366) dür. Lazer sensör optik sensörlere benzede de tarama hızlandırması içerir. Günümüz farelerinin neredeyse tamamı optik sensör kullanıyor. Rekabetçi oyuncuların neredeyse tamamı da. Bunun nedeni fare hızlandırma içermediği için elinizin hareketini daha kesin doğrulukta aktarıyor.
Bazı oyuncular hızlandırmayı tercih edebiliyor ama bu oyuncuların sayısı yok denecek kadar az.
Sence nasıl alınmaya değer mi?

Sence nasıl alınmaya değer mi?
G703'ün de iki versiyonu mevcuttu. 3366 ile hero sensör arasında batarya açısından oldukça büyük bir fark vardı. Ama G403'ün batarya sorunu olmadığı için ve Prodigy ile Hero arasında donanımsal açıdan sensör dışında hiçbir fark olmadığını düşünebilirsiniz. Yani aralarında hiçbir fark yok. Hero çok az daha hafif olabilir 3-5g gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı