Orijinal Minecraft'ın halk arasında Premium Minecraft olarak geçmesi

Bence popülerliğinin aşırı fazla olması. Ayrıca sunucuların crack versiyonlar ile girilebilir olanların var olması diyebiliriz bence. Zaten oynayanların çoğu 18 yaşından küçük çocuklar. Hele bir kısmı 10 yaşından küçük. Çocuk nereden araştırıp anlayacak "Aaaa bu oyun ücretliymiş aslında" diye. Öğrense bile "Ben de onlara girmem, girebildiklerimde oynarım" gibi şeyler düşünür bence.

Ne düşündüğüm konusunda ise tabii ki yanlış. Ama sonuçta herkes insan merak ediyor. Diyelim ki deneme versiyonunu oynadı hoşuna gitti. Crack aramaya başlayacak. Mesela bence bundan 2 3 yıl sonra Cyberpunk 2077 almaya parası yetmeyenler tabii ki gidip crack arayacak. Ya da kim şimdiye kadar crack oyun indirmedi :D Ayrıca günümüzde dolar veya euro kurunu düşündüğümüzde onlar için 10 - 15 euro arasındaydı birkaç sene önce. Değişip değişmediğini bilmiyorum ama günümüzde 100 liranın üzerinde bir para. Kim ödeyebilir bunu yayıncılar falan hariç? Ayrıca oyunun da fazla karıştığını düşünmüyorum bu konuya. Sonuçta yüzlerce, binlerce crack sunucu varken hiçbir şey yapmamaları falan. Ayrıca minecraft'ın nasıl bir oyun olduğunu biliyoruz. İnsanların gidip 100 lira vermektense crack indirmeleri veya internetten ucuz ya da bedava premium almaları çokta garip değil bence.
Zaten "20 yıllık oyun olduğu için satışı olmaması umurumda değil yine de korsan alacaksın kardeşim" diyenler de illaki bir yerlerden isteyerek ya da istemeyerek crack oyun indirmiş olmalılar. Dost Kayaoğlu bile önceki 5 sene içinde crackli oyun indirdiğini söyledi.

Aslına bakarsan birçok oyun da aynı şekilde crack olarak kullanılıyor. Ama dünyanın en çok satan oyunları arasında olmak, hatta yanlış değilsem Tetris'i de geçerek dünyanın en çok satan oyunu olmuştu, bunu getiriyor beraberinde. Çoğu kişi de "zaten oynuyoruz ne gerek var" deyip satın almadığı için öyle normalleşmiş bir durum. Ama dediğin gibi, normal de legal de değil.

Fiyatı akıl alır ya da kabul edilebilir bir fiyat değil, indirimi de yok. Korsan desteklemek ne kadar doğru bilmiyorum ama korsan oynadığım nadir oyunlardan biri. 216 lira veremem ben öyle bir oyuna.

Merhaba arkadaşlar. Bu durum uzun zamandır var fakat konusunu şimdi açabiliyorum.
Minecraft, ücretli bir oyundur ve ücretsiz oynanmasını sağlayan her türlü yöntem korsana girmektedir ve yasa dışı olduğu gibi aynı zamanda da suçtur. Ancak nedense korsan (yasa dışı) Minecraft halk arasında normal ("premiumsuz") Minecraft, orijinal Minecraft ise halk arasında Premium Minecraft olarak geçiyor. Kesin bir şekilde ücretli olan oyun sanki ücretsizmiş de büyük sunuculara girmek için satın alınması gerekiyormuş gibi yanlış bir algı var.

Bu algının sebebi nedir ve bu algı hakkında ne düşünüyorsunuz?

4-5 senelik olay konuyu biraz geç açmışsınız.

Şu çalıntı hesapları 5 kuruşa satanlar sayesinde bu ama Microsoft engelledi bunu artık Mojang hesabını microsofta bağlamak zorundasın.

Merhabalar benim bir Minecraft hesabım var ama bana Microsoft hesabınızı bağlayın gibi bir uyarı çıkmadı ben bağlamak zorunda mıyım?

Yeni konular

Geri
Yukarı