Oris Telekom Nasıldır?

Shinrai

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
An itibari ile Netspeed kullanıyorum. Yaşadığım bazı sorunlar ve daha yüksek hız alabileceğim için 100Mbit Oris Telekom tarifesine geçmeyi düşündüm. Bunu yapmadan önce daha önce Oris Telekom kullanan veya kullanmakta olan kullanıcılardan bilgi almak istedim. Ne gibi sorunlar ile karşılaştınız? Müşteri ve Teknik Hizmet Nasıl?

Çözüm
Baştan söyleyeyim sana ilk başta aktivasyon ücretimiz var diye bir durum söylemiyorlar. Zaten kullandığın süre boyunca sana böyle bir bedel ödetilmiyor ama çıktıktan sorna işin rengi değişiyor. İstersen 2 yıl kullan çıktığın anca 50 TL aktivasyon ücreti faturalandırırlar. Sitesinde fiyatların az olduğuna bakma sana taahhüt olmadığı için bir ay sonra bile yıl başına kadar fiyat garantili dediği tarifede zam yapar baka kalırsın. Daha önce al sat sistemi ile hizmet veriyorlardı, Telekom ne yaparsa etkileniyorlardı. İP TV kısıtlamaları, İndirme kısıtlamaları, akşamları pingler ve hız düşmeleri. Her neyse şu an VAE sistemine geçtiler ama sunucularla araları iyi değil. Oyunlarda ve hız testinde ping yüksek çıkıyor. Oris Telekom asla önermeyeceğim İSS'ler arasında ilk sırada.
Valla çoğu sitenin altyapı sorgulamasında alabileceğim hız 13MB iken bunda maks. hız 50, tahmini 35 çıktı şaşırdım. Acaba altyapım mı yenilendi dedim siteler üzerinden tekrar sorgu yaptım yine aynı. Yarın bir arıcam kendilerini merak ettim açıkcası.

Valla çoğu sitenin altyapı sorgulamasında alabileceğim hız 13MB iken bunda maks. hız 50, tahmini 35 çıktı şaşırdım. Acaba altyapım mı yenilendi dedim siteler üzerinden tekrar sorgu yaptım yine aynı. Yarın bir arıcam kendilerini merak ettim açıkcası.
Bu şekilde VDSL var diyerek ADSL bağladıkları 4 kişi daha tanıyorum. 😃 O sitelerindeki sorgu ekranında sıkıntı var veya kasıtlı.

Valla türknet var müstakil 2 katlı evde oturuyorum mahallede binalarda 35MB destekliyor ama benim internetim telefon direğinden geldiği için 16MB destekliyor bende altyapı sorgulama yaptığımda sadece oristelekom sitesinde.Tahmini hız 35MB en yüksek hız 50MB gösteriyor sanırım dedikleri gibi bu firma sahtekar bence herkese aynı hız gösteriyor bilerek birde çoğu yorumlarda 20 gün boyunca interneti bağlamadıkları internet bağlantı sonrası düşük hız internet kopması gibi konular gördüm.

Oris Telekom ile dolan ilk 1 ay sonucumu yazabilirim sanırım.
50mbit sınırsız paketini aldım. Altyapı olarak 35/50 dediler. Bakır hat olan, dsl kutusuna yakın herkese sanıyorum bunu diyorlar.
Bağlantıyı ilk verdiklerinde hızım 10/0,6 ve ping değerim 47 idi. Bir sorun var dedim ve aradım. "Hat otursun" yanıtını aldım. Sanki güveçte et pişiriyoruz :D
Tamam dedim ve 2 hafta bekledim. Ancak durum değişmedi. Bu hafta başında cinnet geçirdim ve tekrar aradım. Bana VDSL değil ADSL bağladıklarını, bu durumu modem ara yüzümde görebildiğimi belirttim. Kamuda online toplantılar yapan birisiyim. Dolayısıyla o bağlantı değerleriyle bu durum imkansız. Durumu kısaca onlara da anlattım. Düzeltmezlerse ay bitmeden ayrılacağımı belirttim. 2 saat sonra teknik servisleri beni aradı, bir bağlantı hatası yapmışız, VDSL yerine size ADSL portu açmışız dedi ve bu konuşmanın ardından 20 dakika sonra internetim düzeldi. Şimdi gün içerisinde değişken olmakla beraber 30 - 50 mbit arası indirme, 3-4 mbit arası da yükleme hızı alıyorum. Ping değerim 18-22 arası değişiyor (oturduğum evin kabloları mükemmel değil). Kopma yaşamadım. Sorunsuz HD yayın izliyorum.

Müşteri temsilcileri önce Cayma hakkımın süresinin kurulum işleminden sonra başladığını öne sürdü. Sonra sözleşmenin ellerine ulaştığı tarihten itaren başladığını söyledi. Dört farklı müşteri temsilcisi ile konuştum. Hepsinin ses kaydı var. Üstüne E-Posta mesajları var. Cayma hakkımı kullanmak istediğimde Bir ay ücretsiz ve iki ay %50 indirim vereceklerini söylediler. Bunların ses kaydını aldım. Benim üzerime olmayan bir telefon hattı üzerinden internet hizmeti almak istemiştim. Kurulum işleminde yaşanan gecikmenin bu yüzden yaşandığını söylediler. Bu görüşmeden bir gün sonra kurulum işleminin yapıldığına dair bir mesaj aldım. Giriş bilgileri yazmıyordu. Müşteri hizmetlerinin mesai saati geçtiği için bu iş haftasonundan sonraya kaldı. Pazartesi tekrar görüşeceğim. Firma amatörlüğü yüzünden çok sorun yaşadım. Eğer sözlerini tutmazlarsa, Tüketici Hakem Heyetine başvuracağım. Elimde yeterince kanıt var.
Yaşananlardan sonra Stabil bir hizmet alırsam, kullanmaya devam ederim. Sorun yaşamam halinde hakkımı THH aracılığı ile alırım. @vaJkean @Cleante

Müşteri temsilcileri önce Cayma hakkımın süresinin kurulum işleminden sonra başladığını öne sürdü. Sonra sözleşmenin ellerine ulaştığı tarihten itaren başladığını söyledi. Dört farklı müşteri temsilcisi ile konuştum. Hepsinin ses kaydı var. Üstüne E-Posta mesajları var. Cayma hakkımı kullanmak istediğimde Bir ay ücretsiz ve iki ay %50 indirim vereceklerini söylediler. Bunların ses kaydını aldım. Benim üzerime olmayan bir telefon hattı üzerinden internet hizmeti almak istemiştim. Kurulum işleminde yaşanan gecikmenin bu yüzden yaşandığını söylediler. Bu görüşmeden bir gün sonra kurulum işleminin yapıldığına dair bir mesaj aldım. Giriş bilgileri yazmıyordu. Müşteri hizmetlerinin mesai saati geçtiği için bu iş haftasonundan sonraya kaldı. Pazartesi tekrar görüşeceğim. Firma amatörlüğü yüzünden çok sorun yaşadım. Eğer sözlerini tutmazlarsa, Tüketici Hakem Heyetine başvuracağım. Elimde yeterince kanıt var.
Yaşananlardan sonra Stabil bir hizmet alırsam, kullanmaya devam ederim. Sorun yaşamam halinde hakkımı THH aracılığı ile alırım. @vaJkean @Cleante

Başka birine kayıtlı hat üzerinden kendi adına internet almak zaten hata. Firmanın söyledikleri doğru.
Genelde indirim yapıyorlar bu konuda sıkıntı yaşatmıyor firma. Zaten butik hizmet veriyor. Agresif takılıp kısa sürede 500 bin abonem olsun diye bir hedefleri yok. Butik hizmet daima iyidir. Zamanında ilk Turknet kullananlardan biriyim ve bugüne kıyasla kalitenin düştüğünü farkedebiliyorum.

MH'da sıkıntılar oluyor evet ama sosyal medyadan ulaşılabilir. Bu konuda biraz Turknet gibiler...

Senin internetin aktif olmuş... Arayıp modem bilgilerini iste bence. :)

Son düzenleme:
Kurulum öncesi bazı sorunlar yaşansa bile işlem tamamlandıktan sonra Stabil bir hizmet alıyorum. Firma iki tarafında hatasından kaynaklanan sorunu telafi etmek için kampanya aracılığı ile özür diledi. Amatör Teknik ekibe rağmen VDSL2 50 - 100Mbit İnternet hizmeti almayı düşünen kullanıcılara tavsiye edebilirim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı