Orta Çağ standartlarında gruplar kaç kilometre yolu kaç günde alır?

benveflütümle

Hectopat
Makaleler
1
Evet başlıktan muhtemelen "Ne diyor gene bu?" diyebilirsiniz, o yüzden siz demeden sorumu açmak isterim. Şimdi diyelim ki bizim bir D grubumuz var. Bulunduğumuz yerde de Bir A Vadisi ve bir de B Dağı var diyelim. D grubunun A Vadisi'nden B Dağı'na gitmesi lazım. Grup dört adet yayadan oluşuyor. Bu grup günde kaç kilometre yol kat edebilir?

Bununla ilgili bir belgesel falan varsa çok daha yardımcı olur. Atlılar günde kaç kilometre gider? Veya yayalar kaç kilometre gider gibi gibi. Şimdiden teşekkür ederim.

Bence atlılar bir kilometreyi 15 saniyede, yaya grup 7 dakika gibi sürede gidecektir. (Sadece benim fikrim.)
Atların saatte 60-70 kilometre arası gidebildiğini öğrendim. Sizin dediğinize göre bir at dakika da 4 kilometre falan gidiyor. Bu da saatte 240 kilometre ediyor. Yayalar konusunda doğru olabilir tabii.

Atların saatte 60-70 kilometre arası gidebildiğini öğrendim. Sizin dediğinize göre bir at dakika da 4 kilometre falan gidiyor. Bu da saatte 240 kilometre ediyor. Yayalar konusunda doğru olabilir tabii.
Sürekli koşacaksa benim atlar için dediğim bana pek de yanlış gelmemişti. Yaya'yı da kendimden biliyorum.

Bir şöyle bir durum var, sadece dümdüz yürümüyorlar. Etrafta yabani hayvan vs. olma ihtimali yüksek. Bunlarla çatışma da olabilir. Yani yürüyüş hızında gidememe ihtimalleri çok yüksek.

Bir de mevsimsel etkiler de oldukça etkileyici olacaktır. Yazın ve kışın gidilen yol aynı olmayacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı