Ortalama ailenin maaşı ne kadar olmalı?

Reis zaten yaşanmaz demedik. Ama neden daha iyi yaşamak istmeyorsun. Neden 2 ay para biriktirince süper bilgisayar dizmek istemiyorsun. Neden sadece 4-5 ay para biriktirip ev almak istemiyorsun, neden farklı ülkelere bırak ülkeyi şehirlere gitmek istemiyorsun sadece yemek yemekten ibaret değil hayat.
Daha iyi yaşamak tabii ki herkes ister. 4-5 ay para biriktirip ev almak, ortalamanın üstüdür diye düşünüyorum. Seyahat etmek çok zor değil, şu anda üniversite öğrencisi olmama rağmen ve babamdan çoğu zaman tek kuruş bile almadan Türkiye’nin yarısından fazlasını gezdim. Elimde çoğu oyunu oynatacak sistemim de var. Senin dediğinde doğru, birim olarak diğer ülkelere göre fazla para alınıyor. Ama ben ortalama bir aile dediği için bunları yazdım. 🙂

Bunlar en düşük olanlar ben kaliteli ürünler yemekler ev kirası desem 10k yı bulur bu hesap enazından bazı okullar kıyafet falan karşılıyor.
Bilgisayar alsan eba canavarı aylık 100 tl ödesen 2000 tl olsa telefon alsan 1000 tl'ye tabi 1000 tl'ye yok ama aylık onada 100 ödesen 3 kişi telefon hattı felan derken hesap kabarıyor.
Hocam onu geç temel ihtiyaç olan şeyleri zar zor alıyorsun markete gittiğin zaman kaliteli ürünler alsan 1200 TL ile çıkıyorsun. Annen baban asgeri ücret ile çalıştığını düşün 5600TL kazanıyorsun sadece yemek alınca 4400TL kalıyor bunun kıyafetinden kiraya kadar dur işsiz gibi hesaplıcam.
5600TL 4 kişilik bir aile.
1200TL kira
1500TL temel ihtiyaç.
400TL okul masraf.
600TL kıyafet
1500TL ev gider
Toplam 5200TL.
Geriye 400TL kaldı Allah bereket versin.
Bu arada kaliteli kıyafet giymek istese ayakkabı istese zaten 600 tl tek kişiye gider hiç hobi edinmesin makine gibi yaşasın ölsün ne anlamı kaldı?.

Kirada oturmuyorsan 4 kişilik bir ailede 7 veya 8 bin TL bence ama kira girdimi bu 10 bin TL'ye kadar çıkabilir. Bunlar benim tecrübelerim ama birçok faktör etkiliyor mesela gıda da ucuz ürünler tercih edilip masraflar kısılırsa 6 bin TL ile geçinebilirsin. Sınır 6 bin lira aşağısı riskli.

Kirada oturmuyorsan 4 kişilik bir ailede 7 veya 8 bin TL bence ama kira girdimi bu 10 bin TL'ye kadar çıkabilir. Bunlar benim tecrübelerim ama birçok faktör etkiliyor mesela gıda da ucuz ürünler tercih edilip masraflar kısılırsa 6 bin TL ile geçinebilirsin. Sınır 6 bin lira aşağısı riskli.

Ne 6 bini hocam? Her şeyin fiyatı uçmuş. Rahat bir 8 bin TL şart.

Yoksulluk sınırında yaşamak için okumamız üniversite bitirmemiz gerekiyor. Şaka gibi üniversite bitiriyorsun ve yoksulluk sınırına yakın maaş alıyorsun. Boşuna okuyoruz ciddiyim. Yazık, bize üzülüyorum böyle konuları görünce.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı