Ortalama yakıt tüketimi nasıl düşürülür?

Klima dediğim soğuk ta sıcak ta klimadır :) yakıt tüketimi ondan kaynaklıdır. Araçların yakıt tüketim değerlerinin altına inmek zordur devir 1000 ile 1800 arası kullanırsanız uada vites artırıken 1000DEVIrin altına inmemesi yeterlidir.
AC tuşu devreye girmezse kompresörün mıknatıslı kaynağına elektrik gelmediğinden motora yük binmez. Kalorifer motor suyunun kalorifer peteğine dolmasıyla havayı ısıtır. Yanlış bilgi vermeyin.

Aracım Ford connect 1.8 110 PS glx modeli. Son 2 aydır 7.1'den 7.9'a kadar arttı bu değer. Babam haftanın 7 günü arabayı kullanıyor ve yakıt tüketimi sürekli aynı kalıyor. Ben biraz dolaşmak için aldığımda arabayı ( yaklaşık 30 dakika kadar. ) Bu değer her seferinde 0.1 artıyor. Fazla devirde çevirtmiyorum arabaya ancak bu kadar hızlı yükselmesi bana garip geldi. Nasıl düşürebilirim bu değeri? Şimdiden teşekkür ederim. İyi akşamlar.
Yakıtı iyi bence bende 2011 accent era dizel otomatik var 7.9 yakıyorum şehir içi :/

Tam tersi yakıt tüketimini arttırır ve sürüş güvenliğini azaltır. Frene bastığında aracın dengesi bozulur. Fren sistemi araç vitesteyken yavaşlamaya göre tasarlanmıştır.

Yakıt tüketimini azaltmak için motor ısınmadan gaza yüzde 50'den fazla basmayın. Hem aracın motorunun ömrünü kısaltır hem de yakıt tüketimini çok fazla arttırır. Hızlanırken 1750DD üstündeyse vites düşürmeyin ve gazın dozajını yavaş yavaş arttırın ve 2000dd ve üstüne gelince tam istediğiniz oranda basın. 3 Mümkün oldukça büyük viteste gitmeye çalışın ve aracı 3200dd üzerine çıkartmayın.

Aracı her sabah 3 dakika kadar rölantide bekletiyorum. Aracı çalıştırmadan önce buji kızdırma ışıklarının sönmesini bekliyorum ve aracın sıcaklık ibresi 1 diş artıncaya kadar 2000 deviri geçmiyorum.

Aracım Ford connect 1.8 110 PS glx modeli. Son 2 aydır 7.1'den 7.9'a kadar arttı bu değer. Babam haftanın 7 günü arabayı kullanıyor ve yakıt tüketimi sürekli aynı kalıyor. Ben biraz dolaşmak için aldığımda arabayı ( yaklaşık 30 dakika kadar. ) Bu değer her seferinde 0.1 artıyor. Fazla devirde çevirtmiyorum arabaya ancak bu kadar hızlı yükselmesi bana garip geldi. Nasıl düşürebilirim bu değeri? Şimdiden teşekkür ederim. İyi akşamlar.

Fazla yapabileceğin bir şey yok. Ama şunları tavsiye edebilirim;
Arabayı kaldırırken yavaş kaldır durdururken yavaş durdur, ani gaz basımlarından kaçın, arabanın en iyi gittiği devri bul ve hep o devirde sürmeye çalış. Yokuş aşağı yerlerde boşa atabilirsin ama pek tavsiye etmem. Yokuş yukarı çıkmadan arabaya ivme kazandır kolay çıkacağın için devir artmaz yakıt tüketimi azalır.

Aracı her sabah 3 dakika kadar rölantide bekletiyorum. Aracı çalıştırmadan önce buji kızdırma ışıklarının sönmesini bekliyorum ve aracın sıcaklık ibresi 1 diş artıncaya kadar 2000 deviri geçmiyorum.
Dışarısı -15 derece üstü değilse aracı aynı şekilde kullanarak ısıtmanız yakıt tüketimini azaltır. Rolantide araç daha fazla yakar. Aracı çalıştırdıktan sonra 30sn rolantide çalıştıktan sonra kullanırsanız bu tüketim düşer.

Tam tersi yakıt tüketimini arttırır ve sürüş güvenliğini azaltır. Frene bastığında aracın dengesi bozulur. Fren sistemi araç vitesteyken yavaşlamaya göre tasarlanmıştır.

Yakıt tüketimini azaltmak için motor ısınmadan gaza yüzde 50'den fazla basmayın. Hem aracın motorunun ömrünü kısaltır hem de yakıt tüketimini çok fazla arttırır. Hızlanırken 1750DD üstündeyse vites düşürmeyin ve gazın dozajını yavaş yavaş arttırın ve 2000dd ve üstüne gelince tam istediğiniz oranda basın. 3 Mümkün oldukça büyük viteste gitmeye çalışın ve aracı 3200dd üzerine çıkartmayın.

Araba 2009 model ve 3500 devir üstünü doğru düzgün görmedi ancak şu son 1 aydır arabayı bir tık zorluyorum. Haftada 2 - 3 gün sürüyorum ve o da en fazla 40 dakika falan. Bu süre zarfında arabayı stop ettiğimde 0.1 yakıt tüketimi artıyor her seferinde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fazla yapabileceğin bir şey yok. Ama şunları tavsiye edebilirim;
Arabayı kaldırırken yavaş kaldır durdururken yavaş durdur, ani gaz basımlarından kaçın, arabanın en iyi gittiği devri bul ve hep o devirde sürmeye çalış. Yokuş aşağı yerlerde boşa atabilirsin. Yokuş yukarı çıkmadan arabaya ivme kazandır kolay çıkacağın için devir artmaz yakıt tüketimi azalır.
Yukarıda anlattığım gibi vitesi boşa atmak hem tehlikelidir hem de yakıt tüketimini azaltmaz. Onun yerine gaza çok az basarak yokuş aşağı hızını stabil tutabilir ve daha az yakıt harcar.

Yeni konular

Geri
Yukarı