Ortalama yakıt tüketimi nasıl düşürülür?

Dışarısı -15 derece üstü değilse aracı aynı şekilde kullanarak ısıtmanız yakıt tüketimini azaltır. Rolantide araç daha fazla yakar. Aracı çalıştırdıktan sonra 30sn rolantide çalıştıktan sonra kullanırsanız bu tüketim düşer.

En düşük -2 derece falan oluyor bura da sabahları. Sabahları da motor kendini yağlasın diye kemerimi takıp, camı silesiye kadar rölantide bekliyor araç.

Araba 2009 model ve 3500 devir üstünü doğru düzgün görmedi ancak şu son 1 aydır arabayı bir tık zorluyorum. Haftada 2 - 3 gün sürüyorum ve o da en fazla 40 dakika falan. Bu süre zarfında arabayı istop ettiğimde 0.1 yakıt tüketimi artıyor her seferinde.
40dk'da dizel bir araç soğuk bir şehirde tam manasıyla ısınmaz. Isınmadığı içinde tüketim artar. uzun süreli kullanımlarda tüketim düşebilir. Ve sürekli dur kalk varsa bu yakıt değerleri normaldir.

Yukarıda anlattığım gibi vitesi boşa atmak hem tehlikelidir hem de yakıt tüketimini azaltmaz. Onun yerine gaza çok az basarak yokuş aşağı hızını stabil tutabilir ve daha az yakıt harcar.

Zaten tavsiye etmiyorum yazdım. Tehlikeli olduğunu biliyorum iyi bir sürücü değilse ani tepki veremeyebilir. Ama boşa atıp hafif frenleyerek yokuş aşağı hızı sabit tutup yine yakıt tüketimi azaltılabilir.

Yukarıda anlattığım gibi vitesi boşa atmak hem tehlikelidir hem de yakıt tüketimini azaltmaz. Onun yerine gaza çok az basarak yokuş aşağı hızını stabil tutabilir ve daha az yakıt harcar.

Birden gaza basıp hızlanma işini fazla yapıyorum. 1.500 devirde giderken birden gaza basıp 3000'lere çıktığım oluyor.

Birden gaza basıp hızlanma işini fazla yapıyorum. 1.500 devirde giderken birden gaza basıp 3000'lere çıktığım oluyor.
Onun yerine motor devri 2500dd geldiği zaman bir yüksek vitese çıkıp hızlanırsanız yakıt tüketiminiz azalabilir.

40dk'da dizel bir araç soğuk bir şehirde tam manasıyla ısınmaz. Isınmadığı içinde tüketim artar. uzun süreli kullanımlarda tüketim düşebilir. Ve sürekli dur kalk varsa bu yakıt değerleri normaldir.
Ortalama benim kullanımıma göre 15 dakikada falan 80'dereceye geliyor motor. 1 diş artasıya kadar 2000 deviri geçmiyorum araçla. 1 dişten sonra ( sanırım 60 dereceye tekabül ediyor. ) 3000 devirleri görmeye başlıyorum.
271501443_617932019480429_8220005105910134682_n.jpg

Aracın kadranı bu şekilde. Hararet göstergesi tam ortaya geldiğinde 80 derece oluyor. Yani bu fotoğraf 80 derece.

Yüksek devir fazla yaktırır. Örneğin 1'den 2'ye attığınız zaman devir 1000 altına düşmüyorsa tamamdır. Bu ekonomik kullanım için uygundur. Sizin sürüş karakteriniz dinamik bir sürüş ise bu şekilde tassarruf sağlayamazsınız. Fakat şehir içinde uzun süre kullanıyorsanız düz bir yolda 10-15 dk yüksek devir ve hızlarda kullanmanız tavsiye edilir.

Onun yerine motor devri 2500dd geldiği zaman bir yüksek vitese çıkıp hızlanırsanız yakıt tüketiminiz azalabilir.

Araba genel olarak sizin dediğiniz gibi kullanılıyor ve 1 hafta boyunca yakıt ortalamasında bir değişim olmuyor ancak ben 15 dakika biraz zorlayarak kullandığımda direk 0.1 artıyor. Arttırması bu kadar kolayken düşürmesi çok zor.
Yakıtı iyi bence bende 2011 accent era dizel otomatik var 7.9 yakıyorum şehir içi :/

Bende şehir içi 7.9 yakıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı