Oruç sağlık için yararlı mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Spidertliman

Hectopat
Yer
Sivas
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, sizlere bir soru yöneltmek istiyorum. Oruç denen ibadet, biyolojik olarak yararlı mı ve herhangi bir zararı var mı? Son zamanlarda düzenli beslenerek formumu korumaya çalışıyorum, az yiyorum; sağlıklı olmaya çalışıyorum.

Bir ay boyunca oruç tutmak bana fayda mı sağlar zarar mı? Ailemden dolayı tutmak durumunda kalacağım muhtemelen. Yaralıysa en azından kendime yararlı bir şey yaptığım bilincinde olarak yaparım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir gün boyunca neredeyse 18 saat kadar vücudu aç ve sussuz bırakıp bir anda yükleme yapıyorsun kanka kendin karar ver.
Bazı yerlerde bu sürede vücudun dinlendiği, kendini toparladığı gibi şeyler görmüştüm ve oruç tutan kişiler de bunu savunuyor ama bana bilimsel şeyler lazım ki ben hiç mantıklı bulmuyorum 1 ay boyunca öyle yaşamayı.

Bazı yerlerde bu sürede vücudun dinlendiği, kendini toparladığı gibi şeyler görmüştüm ve oruç tutan kişiler de bunu savunuyor ama bana bilimsel şeyler lazım ki ben hiç mantıklı bulmuyorum 1 ay boyunca öyle yaşamayı.

Dünyadaki en değerli doktorların makalelerini paylaştığı tıbbi akademik site. İngilizce olarak kendin araştırabilirsin çünkü ben konuştuğum zaman genelde popüler kültür ateisti olarak yorumlanıyorum.

Dünyadaki en değerli doktorların makalelerini paylaştığı tıbbi akademik site. İngilizce olarak kendin araştırabilirsin çünkü ben konuştuğum zaman genelde popüler kültür ateisti olarak yorumlanıyorum.
Daha önce görmemiştim bu siteyi, nasıl bir arama yapmam gerekli?

Son düzenleme:

17 18 saat aç kalıp bir anda yemek yemenin tam olarak nasıl bir faydası var anlamadım bilimsel olarak da değil yani mantık yürütsene biraz 18 saat aç kalıyorsun bir anda yemek yiyorsun ve sana yararlımı oluyor bu, komik.

@Spidertliman İslamiyet'teki orucu bilmiyorum ancak "Intermittent Fasting/Aralıklı Oruç" yani su içtiğimiz, uyku düzenin bozulmadığı/uykunun yarım kalmadığı/kesilmediği ve 1 ay değil bütün ömür yapılan 24 saatlik günün sadece 8 saatlik bir bölümünde yemek yeme kalan 16 saatlik bölümde aç kalma diyeti oldukça faydalı diye biliyorum.

@Spidertliman Islamiyet'teki orucu bilmiyorum ancak "Intermittent Fasting/Aralıklı Oruç" yani su içtiğimiz, uyku düzenin bozulmadığı/uykunun yarım kalmadığı/kesilmediği ve 1 ay değil bütün ömür yapılan 24 saatlik günün sadece 8 saatlik bir bölümünde yemek yeme kalan 16 saatlik bölümde aç kalma diyeti oldukça faydalı diye biliyorum.

İslamdakinde gecenin göründe yemek yiyorsun saat 7-8'e kadar hiçbir şey yemiyorsun.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı