Oruç Tutacak mısınız?

Oruç Tutacak mısın?

• Evet

• Hayır

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Gayet farkındayım, çünkü sorunuz mantıksız.
Fakat size din düşmanı falan demeye çalışmıyorum, böyle bir düşünceye kapılmayın sakın, ortada böyle bir durum yok. Meseleyi çok büyütmüşsünüz. Olay sizin veya diğer üyelerin oruç tutup tutmaması falan değil. Sadece sorunun bana saçma gelmesi, tüm mesele bundan ibaret.

Size tek söylemek istediğim şey ilk sorunuzun mantıksızlığı. Başka bir şey falan ima etmeye çalışmadım. Mesajlar vermeye çalıştığımı falan sanıyorsunuz herhalde. Yok böyle şeyler, olay da büyümesin, konu da kapanmasın. 🙂

Evet. "Neden bu soruyu sordunuz?" diyerek konu sahibine yönelttiğim soruyu mantık dışı görmeniz gayet doğal. Sizin düşünceniz nasıl olsa. Hayırlı sabahlar.

Ee de birader faydaları var adam faydaları diye konu açmamış. Bildiğin milletin ibadeti ile dalga geçiyor. Faydaları diye konu açsa haklı diyeceğim.

Zararlarını bilgilendirmek istemiş demek ki. Altına da bir arkadaş yazmış faydalarını.

Dindar biri konu açsa orucun faydaları ile ilgili ses çıkarmazdınız ama değil mi? Bir de altına "zararlarını neden yazmadınız? Bildiğiniz dininizi övüyorsunuz!" yazsa bir arkadaş, linç ederdiniz. Sizin mantıkla da böyle işliyor bu olay. :)

Zararlarını bilgilendirmek istemiş demek ki. Altına da bir arkadaş yazmış faydalarını.

Dindar biri konu açsa orucun faydaları ile ilgili ses çıkarmazdınız ama değil mi? Bir de altına "zararlarını neden yazmadınız? Bildiğiniz dininizi övüyorsunuz!" yazsa bir arkadaş, linç ederdiniz. Sizin mantıkla da böyle işliyor bu olay. :)

Birader ne anlatıyorsun sen boş boş. Milletin ibadetini bile dile doluyorsunuz ya pes. Zararlar diye yazdığı şeyler bile boş. Ben oruç tutuyor diye vücudu zarar gören insan görmedim. Ben de kaç yıldır oruç tutuyorum zararı dokunmadı.

Hocam konuyu okudunuz mu? Şaka gibi, bilimden uzak, yalan yanlış bilgi saçmış ortaya. Mikail Fidan görse ve eski zamanlardaki tavrı olsa perma yerdi herhalde arkadaş.

Allah'ın cahili işte. Neymiş susuzluk böbreklere zarar verirmiş sanki 24 saat susuz kalıyor arkadaş.

He bu arada imzam ile savunduğum şeyin çeliştiğini düşünenler olacak. Şöyle izah edeyim; insanlara "oruç tutuyor musun? namaz kılıyor musun?" gibi sorular sorup insanları cevabına göre sınıflandırmak yanlıştır. Fakat ben konu sahibinin sadece meraktan, öylesine konuyu açtığına inandım. Eğer amacı farklıysa @aydos haklısınız.

Birader ne anlatıyorsun sen boş boş. Milletin ibadetini bile dile doluyorsunuz ya pes. Zararlar diye yazdığı şeyler bile boş. Ben oruç tutuyor diye vücudu zarar gören insan görmedim. Ben de kaç yıldır oruç tutuyorum zararı dokunmadı.

Canımın içi tekrar okursan ben zaten büyütülecek bir şey değil bunlar diyorum, bana "kaç yıldır oruç tutuyorum zararı dokunmadı." diyorsun. O kadar saat aç kalmanın vereceği hasar ne kadar olabilir ki zaten?

Hocam konuyu okudunuz mu? Şaka gibi, bilimden uzak, yalan yanlış bilgi saçmış ortaya. Mikail Fidan görse ve eski zamanlardaki tavrı olsa perma yerdi herhalde konuyu açan arkadaş.

Okudum hocam, doğru olsa bile bunlar önemsenmeyecek zararlar. Arkadaş bildiği kadarı ile bilgilendirmek istemiş işte.

He bu arada imzam ile savunduğum şeyin çeliştiğini düşünenler olacak. Şöyle izah edeyim; insanlara "oruç tutuyor musun? Namaz kılıyor musun?" gibi sorular sorup insanları cevabına göre sınıflandırmak yanlıştır. Fakat ben konu sahibinin sadece meraktan, öylesine konuyu açtığına inandım.

Hocam konuyu açan arkadaşın oruçla alakası olmadığı belli. Ne yapacak bunlar oruç tutuyor lanet olsun mu diyecek.
Canımın içi tekrar okursan ben zaten büyütülecek bir şey değil bunlar diyorum, bana "kaç yıldır oruç tutuyorum zararı dokunmadı." diyorsun. O kadar saat aç kalmanın vereceği hasar ne kadar olabilir ki zaten?

Okudum hocam, doğru olsa bile bunlar önemsenmeyecek zararlar. Arkadaş bildiği kadarı ile bilgilendirmek istemiş işte.

Zararlarını söylemek bilgilendirmek ise yararlarını söylemekte bilgilendirmektir. Bir insan bir şeyin yararı olduğu halde zararlarını sadece söylerse art niyetlidir. Ben şimdi fazla kitap okumak zararlıdır göz yorar desem yararlarını hiçe saysam art niyetli olmaz mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı