Oruç tutacak mısınız?

Ramazan geldi. Bu gece ilk sahurumuzu yapacağız Allah izin verirse. Geçen sene depremden dolayı okula gitmiyorduk. Dershaneye gidiyordum tüm gün. O yüzden orucu çok rahat tutabiliyordum. Şimdi hem okul hem dershane. Bilmiyorum çok zorlanacağım ama yapacak bir şey yok. Her gün tutmak istiyorum da olmasa bile en az 15 gün tutmak istiyorum. Siz de tutacak mısınız? Amaç sohbet olsun diye açtım. Teravih namazına herkes bu akşam mı gider, yoksa yarın mı gider? O konu da kafamda soru işareti bıraktı da.

Diyabet var tutamıyorum :)

Hocam sizi İslam dininden alıkoyan nedir?

Çok din konularına girmeyi seven birisi değilim ama kısaca söylemem gerekirse, erkeği üstün görmesi ve kadını daha aşağıya çekmesi. Mesela kadınlar kapanmak zorunda ama erkeklerin böyle bir zorunluluğu yok. Sonra çok eşlilik vs. bana saçma geliyor o yüzden inanmıyorum. Zaten ailemde Müslüman değil. Ama Müslüman olsaydım kararıma saygı duyarlardı.

Çok din konularına girmeyi seven birisi değilim ama kısaca söylemem gerekirse, erkeği üstün görmesi ve kadını daha aşağıya çekmesi. Mesela kadınlar kapanmak zorunda ama erkeklerin böyle bir zorunluluğu yok. Sonra çok eşlilik vs. bana saçma geliyor o yüzden inanmıyorum. Zaten ailemde Müslüman değil. Ama Müslüman olsaydım kararıma saygı duyarlardı.
Erkeğe daha çok değer vermesi olarak sanırım peygamberlerin erkek olmasını kastediyorsunuz. Şayet peygamberler kadın olsaydı dayanamaz, beddua ederdi. Mesela Hz. Muhammed(s.a.v) efendimiz bir memlekete gidiyor insanları İslam'a davet etmek için, fakat o insanlar peygamber efenfimizi taşlıyorlar. Peybamber efendimiz kanlar içindeyken beddua etmek yerine onlar için bağışlanma diliyor. Onun yerinde bir kadın olsaydı aynı davranışı sergiler miydi? Hem İslam dininden önce kadınlara daha da az değer verilmekteydi, kadınlara k*pek gibi davranılmaktaydı. Bir erkeğin kız çocuğu olduğunda diri diri toprağa gömüyorlardı. İslam dini bunu yasaklamıştır.
Çok eşlilik konusunda da değinelim. Peygamber efendimizin Hz. Hatice(r.a) dışında da eşi vardı. Fakat bunlar düşündüğünüz gibi değil, o kişilerin temel ihtiyaçları gereksinimleri içindir. Yani keyfi olarak evlenmek diye birşey yok ortada. O kişilerin bakımını üstlenmek için evlenmek var.

İnsanlara dinin ne, namazın var mı, oruç tutuyor musun? ” gibi Allah'ın soracağı soruları sormayacaksınız! İnsanlara aç mısın, ne ihtiyacın var, bir sorunun var mı? Gibi kulun kula soracağı soruları soracaksınız.

Fatih Sultan Mehmet han hazretleri.

Boş yapmışsın.

Geri
Yukarı