Oruç tutmak ders çalışmaya engel midir?

Ne biliyorsun mazeret olmadığını, Allah mısın? Yav ben sövmeden çıkayım en iyisi.
Ayette hadiste geçiyor ama açıp okumamak yerine kendi fetvanızı veriyorsunuz. Muazzam.
Oruç tutulmayacak haller bellidir ve üzerine farz olan bir kişinin sınav sebebi ile oruç tutmaması bu hallerden değil.
Bilmiyorsanız konuşmayın. Zorla ağzınızdan laf almıyoruz. Ama insanlar sizin yanlış bilgilerinize göre aksiyon almasın diye doğrusunu belirtiyoruz.

Din böyle. İnanıp inanmamak kişiye kalmış.

Ne biliyorsun mazeret olmadığını, Allah mısın? Yav ben sövmeden çıkayım en iyisi.

@Hank J Wimbleton Dostum sen bildiğini yap. Bu olaylar Allahla senin aranda, hacı, hoca aklına gidersen açlıktan kafanı kaldıramazsın. Garip bir din gerçekten çok garip.

Acaba okuduğumuzu anlayamıyor muyuz? Doğru çıkarımlar yapamıyor muyuz? Arkadaş ne demiş? Ders çalışması gereken önemli bir sınavı olduğundan dolayı oruç tuttuğu için ders çalışamam korkusu yaşıyor? öyle değil mi? Sence bu arkadaşın başka nasıl bir mazereti olabilir? Oruç hangi durumlarda tutulmayacağı açıkça belli.

Sen mazeret sayıldığını nereden biliyorsun kanka? Aynı soruyu sana soralım?
Yav dostum şimdi fıkıh mı tartışalım? Bu din 1400 yıllık din, kurallar ve anlayış biçimi buna göre gelişmedi mi? Hacı, hoca alim dediğin adamlar bu kurandan kılı kırk yararak, günümüze göre anlam, mana çıkarmaya çalışmaktan iflahları kurudu. O zaman da böyle ders, sınav gibi insanların hayatını belirleyecek şeyler olmadığı için fetva haliyle verilmiyordu. E bunların konusu geçmiyor diye, sınav günü oruç tutmamanın hükmü yokmuş harammış. Yav bu nasıl mantık? @Ella Freya arkadaş yazmış işte seferi gibi absürt bir konu var ortada bunu şuan nasıl açıklayacağız. Hangi fetvanın hangi hadis ve ayetin arkasına sığınacağız. Bu hükümler verilirken arabamı vardı. Yav yazık bu gençlerin aklıyla oynayıp zulüm etmeyin yazıktır ya. Bu dini zorlaştıran bir kaç geri kafalı dinci, bir de onu takip eden güruh. Bırakın adam tutarsa tutsun tutmazsa tutmasın Allaha verir hesabını. Kraldan çok kralcısının ben buna tavım.

Yav dostum şimdi fıkıh mı tartışalım? Bu din 1400 yıllık din, kurallar ve anlayış biçimi buna göre gelişmedi mi? Hacı, hoca alim dediğin adamlar bu kurandan kılı kırk yararak, günümüze göre anlam, mana çıkarmaya çalışmaktan iflahları kurudu. O zaman da böyle ders, sınav gibi insanların hayatını belirleyecek şeyler olmadığı için fetva haliyle verilmiyordu. E bunların konusu geçmiyor diye, sınav günü oruç tutmamanın hükmü yokmuş harammış. Yav bu nasıl mantık? @Ella Freya arkadaş yazmış işte seferi gibi absürt bir konu var ortada bunu şuan nasıl açıklayacağız. Hangi fetvanın hangi hadis ve ayetin arkasına sığınacağız. Bu hükümler verilirken arabamı vardı. Yav yazık bu gençlerin aklıyla oynayıp zulüm etmeyin yazıktır ya. Bu dini zorlaştıran bir kaç geri kafalı dinci, bir de onu takip eden güruh. Bırakın adam tutarsa tutsun tutmazsa tutmasın Allaha verir hesabını. Kraldan çok kralcısının ben buna tavım.

En temelde ibadet Allah rızası için yapılmıyor mu? E bu temele dayandırırsak Allahın rızası senin dünyalık sınavın üç kuruşluk okulundan daha mı kıymetli? Açıkcası bilgi sahibi olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca ne o dönem ki sınavı neyden bahsediyorsun? insanlar savaş'a giriyormuş? :D yani kıyaslayacaksan git bu durumla kıyasla. :D

Yav dostum şimdi fıkıh mı tartışalım? Bu din 1400 yıllık din, kurallar ve anlayış biçimi buna göre gelişmedi mi? Hacı, hoca alim dediğin adamlar bu kurandan kılı kırk yararak, günümüze göre anlam, mana çıkarmaya çalışmaktan iflahları kurudu. O zaman da böyle ders, sınav gibi insanların hayatını belirleyecek şeyler olmadığı için fetva haliyle verilmiyordu. E bunların konusu geçmiyor diye, sınav günü oruç tutmamanın hükmü yokmuş harammış. Yav bu nasıl mantık? @Ella Freya arkadaş yazmış işte seferi gibi absürt bir konu var ortada bunu şu an nasıl açıklayacağız. Hangi fetvanın hangi hadis ve ayetin arkasına sığınacağız. Bu hükümler verilirken arabamı vardı. Yav yazık bu gençlerin aklıyla oynayıp zulüm etmeyin yazıktır ya. Bu dini zorlaştıran birkaç geri kafalı dinci, bir de onu takip eden güruh. Bırakın adam tutarsa tutsun tutmazsa tutmasın Allah'a verir hesabını. Kraldan çok kralcısının ben buna tavım.

Zaten mevzu o bro içinden geliyorsa tutar gelmiyorsa tutmaz bu kimi ilgilendirir? Allah'ın insanlara soracağı soruyu biz sormayalım, seferi mevzusuna gelirsek günümüzde araba kavramı olduğu için pek mantıklı değil, o zamanlar için söylenen bir kural olduğunu düşünüyorum.

En temelde ibadet Allah rızası için yapılmıyor mu? E bu temele dayandırırsak Allahın rızası senin dünyalık sınavın üç kuruşluk okulundan daha mı kıymetli? Açıkcası bilgi sahibi olduğunu düşünmüyorum.
Ok 👍
Zaten mevzu o bro içinden geliyorsa tutar gelmiyorsa tutmaz bu kimi ilgilendirir? Allah'ın insanlara soracağı soruyu biz sormayalım, seferi mevzusuna gelirsek günümüzde araba kavramı olduğu için pek mantıklı değil, o zamanlar için söylenen bir kural olduğunu düşünüyorum.
Bir çok işlenişi ve örneği olmayan şeylerin fetvası var, ama hiç birinin allah korkusu yok. Kimse ya yanılıyorsak demiyor. Her dini mezhep kendi içinde Allahçılık oynayıp fetva yağdırıyorlar gerçekten garip. Din ve inanç işleri Allahla kul arasındadır deyip geçmiyor kimse.

Millet oruçlu oruçlu inşaatta sabahtan akşama kadar kazma sallıyor gidiyor askerde nöbet tutuyor sen gelmişsin ne diyorsun ?
Üni sinavında 20 K içi sıralama yapmadıysan böyle boş beleş savunma yapma.
-
Bakın ben müslümanım. Zamanı geldiğinde ibadetimi yaparım ama buraya bilimsel olmayan yada herhangi bir dayanağı olmadan fikrinizi belirtiyorsanız, başkalarının fikirine saygı duyun. Yada hiçbir şey yazmayın.

Eğer normalde ramazan ayında oruç tutuyorsan, yani oruç tutmaya alışkınsan etkileyeceğini sanmam.

Geri
Yukarı