Osmanlı tarihi veya padişahlarıyla ile ilgili enteresan bilgi söyler misiniz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

BenCihad

Kilopat
Daha fazla  
Osmanlı tarihi veya padişahlarıyla ile ilgili enteresan bilgi. İnternetten baktığımda pek ilginç bir şey bulamadım, sizin bildiğiniz var mı?

Oh evet, derste havalı görünmek iyi birşey, ben de yaşadım. Belki zamanı geçmiştir ama olsun söyleyeyim: II. Murat, II. Mehmet ve I. Mustafa, ikişer kez tahta çıkmıştır

IV. Murat osmanlı sultanları arasında fiziksel kuvvetiyle ünlüdür, iri ve güçlü yapılı olan padişah 60 kilogramlık gürzü tek eliyle ustaca kullanabildiği söylenir. Bir gece uyurken onu öldürmek için odasına gren 4 cellatı gürzüyle parçalamıştır. IV. Murat ayrıca 50 kilogramlık yayı da ustalıkla kullandığı söylenir. Hindstan'dan gelen bir elçi heyet IV. Murat'a çok sağlam ve her darbeye karşı dayanıklı bir kalkan hediye etmiştr. Kalkanın sağlamlığını denemek isteyen padişah adamlarına kalkanı bir yere asmalarını söyler, kalkan asıldıktan sonra bu kalkana ok atışları yapmış bu kalkanı defalarca delmiştr. IV. Murat'ın gürzü ve yayı şu an topkapı sarayı'nda sergilenmektedir.

1402 Ankara Savaşı Yıldırım Bayezid ile Timur arasında geçmiştir ve bu savaşta Timur'un ordusunda filler bulunmaktadır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı