Osmanlı tarihini öğrenmeye nereden başlanmalı?

Swollen

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Şu anda tarihe acayip merak sardım. Atatürk ile ilgili düşüncelerim için tek taraflı bakmamaya karar verdim. Hangi kitaptan, videodan, Film'den başlamalıyım?

Makale veya tarihi hocalardan yardım al bence. Başlaman gereken yerse kesinlikle Hun'lar. Türklerin kurduğu devletleri anlamana yardımcı olacaktır. Çinliler ile aralarında geçen olaylar milliyetçi duygularını kabartacaktır.

Şu anda tarihe acayip merak sardım. Atatürk ile ilgili düşüncelerim için tek taraflı bakmamaya karar verdim. Hangi kitaptan, videodan, Film'den başlamalıyım?

Bak sana söylüyorum sakın ama sakın muhteşem yüzyıl ve muhteşem yüzyıl kösem izleme tarihi öyle kötü ve saçma sapan anlatıyor ki Rise of empires ottoman izle Fatih Sultan Mehmet'i anlatıyor tarihçiler ile birlikte İstanbul'un fethi ve vlad drakula.

Makale veya tarihi hocalardan yardım al bence. Başlaman gereken yerse kesinlikle Hun'lar. Türklerin kurdupu devletleri anlamana yardımcı olacaktır. Çinliler ile aralarında geçen olaylar milliyetçi duygularını kabartacaktır.

Hakkında bilgim tarih dersinden ogrendiğim dışında 0. o yüzden bir temel oluşturmak istiyorum.

Bak sana söylüyorum sakın ama sakın muhteşem yüzyıl ve muhteşem yüzyıl kösem izleme tarihi öyle kötü anlatıyor ki Rise of empires ottoman izle Fatih Sultan Mehmet'i anlatıyor tarihçiler ile birlikte İstanbul'un fethi ve vlad drakula.

Peki bakacağım. Dizi sanırım.

Kadir mısıroğlu, yavuz bahadıroğlu, iskender pala güzel kaynaklar sunar kesinlikle faydalan.

Kadir mısıroğlu'nun anlattığı çok doğru şeyler vardır. Ama bazı demeçleri aşırı yanlıştır. Halkı aydınlattığı kadar cehalete de sürüklemiştir. Ömrünün sonlarına doğru verdiği demeçleri hiç doğru bulmuyorum. Ama gençlik zamanında verdiği bilgilerden faydalanmak gerek kesinlikle.

Osmanlı tarihini en iyi Halil İnalcık'ın kitaplarından ogrenebilirsin. Yabancı tarihçilerden okumak istersen Johann Wilhelm Zinkeisen ve Nicolae Iorga'dan okuyabilirsin. Bu tarihçiler değerlendirmelerini objektif ve bilimsel bir şekilde yapmaktadır.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı