Osmanlı'nın Anadolu'ya bir faydasının dokunmaması

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kimin cahil olduğu belli. Araplar ve Farslarla Osmanlıyı karıştırıyorsun :D O dediklerini yapanlar ve tarihe isimlerini yazanlar hep Arap ya da Farstı. Hayatında bilim tarihi okumadın tabi. :)
Sence bilim insanının ne asıllı olduğu önemli mi ? Sen demiyor muydun soy önemli değil diye. Benim anlattığım o dönemdeki destek verilen bilim insanları. Fatih de dahil pek çok padişahın vesilesiyle bir sürü bilim insanı yetişmişitir İstanbul'da

Sence bilim insanının ne asıllı olduğu önemli mi ? Sen demiyor muydun soy önemli değil diye. Benim anlattığım o dönemdeki destek verilen bilim insanları. Fatih de dahil pek çok padişahın vesilesiyle bir sürü bilim insanı yetişmişitir İstanbul'da

Yahu ne Osmanlısı. Cebir geliştirildiğinde Osmanlı mı vardı. Dünya bilim tarihinin kabaca 3 dönemi vardır; Antik yunan->arap fars->batı. Bunların hiçbirinde Osmanlının etkisi, rolü katkısı, en azından tarihe geçecek kadar olmamıştır.

Halktan fazla ağır vergi de alınmazdı ayrıca. Bununla alakalı kaynak belirtmeniz gerekiyor.

Cahilliğin der susarım. Osmanlı ilk dönemlerde (Fatih'e kadar olan dönemde) idare alanı küçüktü. [...]
Yalnız hocam müslüman bilim insanı çalışmaları genelde Abbasi&Selçuklu dönemine geliyor. Osmanlıda yok muydu vardı tabi ama burada sizin argümanınızı destekleyecek seviyede değil.

Yalnız hocam müslüman bilim insanı çalışmaları genelde Abbasi&Selçuklu dönemine geliyor. Osmanlıda yok muydu vardı tabi ama burada sizin argümanınızı destekleyecek seviyede değil.

Diyorum ya cahil diyor kendi zırcahil. Dediği dönem 8. ve 13.YY arası. :D Osmanlı dönemi ise Batının bayrağı aldığı zamana denk geliyor.

Diyorum ya cahil diyor kendi zırcahil. Dediği dönem 8. ve 13.YY arası. :D
Barbaros Hayrettini bile Akdenizden dışarı salmayan, Avrupanın peşinden Amerikaya göndermeyen Osmanlı. Barbaros'u Amerikaya yollasaydı iyi bir donanma ile Osmanlı; Amerika İç Savaşı İspanyollar ile Türkler arasında olurdu.

Tam da şu makaleye göz gezdirmiştim bugün.
Celali isyanları neden çıktı zannediyorsunuz? Mesela neden Avşarlar isyan etti? Osmanlı Anadoluyu sadece asker ve vergi merkezi olarak görmüştür. Genç Osman hariç adamlar Türk kadınlarla bile evlenmemişler. Saray erbabı zaten devşirme.
Atatürkün sözü var. Buyrun: "Orduya ilk katıldığım günlerde, bir Arap binbaşısının 'Kavm-i Necip evladına sen nasıl kötü muamele yaparsın' diye tokatladığı bir Anadolu çocuğunun iki damla göz yaşında Türklük şuuruna erdim. Onda gördüm ve kuvvetle duydum. Ondan sonra Türklük benim derin kaynağım, en derin övünç membaım oldu. Benim hayatta yegane fahrim, servetim, Türklükten başka bir şey değildir."

Celali isyanları dediğiniz isyanlar halkı bölmeye yönelik, aşiretlerin isyanıydı. Bu isyanlar halkı bile bıktırdı, tepki çektirdi. Çünkü Celaliler, halkın malını zorla gasp ediyor ve kötü işler yapıyordu.
EhusgwQWAAcmAlH

Diyorum ya cahil diyor kendi zırcahil. Dediği dönem 8. ve 13.YY arası. :D Osmanlı dönemi ise Batının bayrağı aldığı zamana denk geliyor.
Her ne olursa olsun tarihten silindi, medeniyete katkı yapmadı denilecek kadar abartılmamalı. Evet Osmanlı daha çok buluşlarını savaş yönünde genişletmiş olsa da tarihten iz bırakmadan silinmemiştir.

Her devrin iyi ve kötü bir zamanı vardır. Osman bey Orhan bey sadece bunların anadoluya yaptığı şeyler tartışılamaz bile. Yıldırım Beyazıd, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman bu adamlar imparatorluğu fazlasıyla büyütmüştür( ayrıca Yıldırım Beyazıd Timur gibi mükemmel bir komutanla mücadele etmiştir), siyasi yetenekleride mükemmeldir, ayrıca adaletli ve hoşgörülü bir şekilde hükmetmişlerdir. Mesela Fatih Sultan Mehmet bir cami inşa ettiriyor şuanki dönemde mimar diye isimlendirilen(o dönemki adını bilmiyorum) bir kişinin malzemeden çaldığına dair asılsız bir haber duyuyor ve sinirle adamın elini kestiriyor sonra bu adam eli olmadığından iş yapamıyor beş parasız kalıyor ve dışarı düşüyor. Sonra birgün bir kişiden Fatih Sultan Mehmet i kadıya bildirebileceğini öğreniyor sonra gidiyor kadıya 2. Mehmet in yaptığı adaletsizliği söylüyor kadı Fatih'i çağırıyor olay tartılıyor düşünülüyor sonrasında Fatih in elinin kesilmesi hükmediliyor. Fatih elini uzatıyor cellat tam baltayı Fatih in eline vuracak mimar adam davadan çekiliyor. Bu sefer kadı Fatih e para cezası veriyor ve Fatih cezası olan parayı ödüyor. Sadece bu örnekte bile koskoca padişahın bile dava edilebildiğini görüyoruz.
Osmanlının Anadolu siyasi birliğini ne zaman tamamladığından haberin var mı?

Celali isyanları dediğiniz isyanlar halkı bölmeye yönelik, aşiretlerin isyanıydı. Bu isyanlar halkı bile bıktırdı, tepki çektirdi. Çünkü Celaliler, halkın malını zorla gasp ediyor ve kötü işler yapıyordu.
EhusgwQWAAcmAlH
Lütfen okuyalım...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı