Osmanlı'nın ikinci Viyana'da kaybetmesinin sebebi nelerdir?

Ordunun topları getirmemesi, Viyana'nın surlarının sağlam olması, güçlü devletlerin Avusturya'ya yardım etmesi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ordunun topları getirmemesi, Viyana'nın surlarının sağlam olması, güçlü devletlerin Avusturya'ya yardım etmesi.

Hocam en büyük yardım Polonya'dan geliyor zaten Polonya o dönemlerde aynı dördüncü Murad Osmanlı'si gibiydi o dönem sobieski Polonya'yı kısa süreliğine tekrardan güçlü ülke yaptı ama o ölünce Polonya tekrardan güçsüz olmaya başladı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güçlü topların getirilmemesi,
Avusturya'ya Avrupa devletlerinin yardımları,
Osmanlı ordusunun uzayan kuşatmadan dolayı erzaklarının tükenmesi, (Düşman topraklarında neticede kimse sana erzak vermek istemez, Merzifonlu da askerlere yağmayı yasaklıyor, bunun dışında merkez noktandan da uzaklaştıkça uzayan nakliye süresi de etken oluyor.)
Viyana'nın dönemine göre büyük ve güçlü surlara sahip olması,
Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın askerlere yağmayı yasaklaması sonucu askerlerin isteksizliği,
Kırım Hanı Giray Han'ın Leh'leri durduramaması,(Bazı kaynaklarda bilerek durdurmadı diye bahsedilir.),
Osmanlı ordusunun hazırlıkları düzgün yapmaması sebeplerini sayabiliriz.

Bana sorarsan aralarındaki en mantıklı sebep Kırım Hanı Giray Han'ın Lehleri durdurmaması derim ben de. Lehistan Kralı Sobieski'nin 120 bin kişilik ordusu neticede Viyana'ya desteğe geliyor.

Son düzenleme:
Tarih bilgim zayıftır ama yabancılar bu sonuçtaki en büyük payı Polonya-Litvanya ordusuna(Polish-Lithuanian Commonwealth) veriyor. Bizden yana kusur da özetle o güçlü surlara karşı kuşatmaya tam hazırlıklı olmamamız denebilir.

Osmanlı'nın ikinci Viyana kuşatması'nda başarısız olmasının pek çok sebebi vardı. Bunlar arasında stratejik hatalar, kötü planlama, casusluk, ikmal sorunları ve savaş yorgunluğu yer alıyordu. Ayrıca, Osmanlı ordusunun iç çekişmeleri ve liderlik sorunları da etkili oldu. Viyana'yı savunan Avusturya, lehistan ve kutsal ittifak güçlerinin direnişi de Osmanlı'yı geriletti. Ayrıca, Avrupa devletlerinin müttefikleri ve yardımı da Osmanlı'nın işini zorlaştırdı. Bu nedenlerle, Osmanlı'nın Viyana kuşatması'nda başarısız olması, Osmanlı imparatorluğu'nun Avrupa'daki gücünün azaldığını gösterdi ve Avrupa'daki genişleme hedeflerini engelledi. Uzun lafın kısası Osmanlı'nın ikinci Viyana kuşatması'nda başarısız olmasının temel sebebi, stratejik hatalar, kötü planlama, casusluk ve ikmal sorunları gibi iç ve dış faktörlerin birleşmesiydi. Bu faktörlerin etkisiyle Osmanlı ordusu, Viyana'yı savunan güçler karşısında zorlu bir mücadele vermek zorunda kaldı ve sonunda başarısız oldu.

Güçlü topların getirilmemesi,
Avusturya'ya Avrupa devletlerinin yardımları,
Osmanlı ordusunun uzayan kuşatmadan dolayı erzaklarının tükenmesi,
Viyana'nın dönemine göre büyük ve güçlü surlara sahip olması,
Merzifonlu kara Mustafa paşa'nın askerlere yağmayı yasaklaması sonucu askerlerin isteksizliği,
Kırım hanı giray Han'ın Leh'leri durduramaması,(bazı kaynaklarda bilerek durdurmadı diye bahsedilir.),
Osmanlı ordusunun hazırlıkları düzgün yapmaması sebeplerini sayabiliriz.

Bana sorarsan aralarındaki en mantıklı sebep Kırım hanı giray Han'ın lehleri durdurmaması derim ben de. Lehistan kralı Sobieski'nin 120 bin kişilik ordusu neticede Viyana'ya desteğe geliyor.

Verdiğiniz sebepler, Osmanlı'nın ikinci Viyana kuşatması'ndaki başarısızlığının altında yatan temel nedenler arasında kesinlikle belirleyici oldu. Güçlü topların eksikliği, Avusturya'ya yapılan yardımlar, erzak sıkıntısı, Viyana'nın sağlam surları, askerlerin motivasyonunu etkileyen kararlar ve Kırım hanı giray Han'ın durumu, Osmanlı'nın Viyana'yı alamamasının en önemli faktörleriydi. Bu faktörlerin bir araya gelmesi, Osmanlı'nın büyük bir fırsatı kaçırmasına ve Viyana'nın geri alınamamasına yol açtı.

Padişah oraya gideseye kadar mevsim değişiyor uzun yol bir de tüm güçlü devletler Avusturya yanında.

Biz Viyanayı fethetmek için kuşatmadık asıl amacımız Viyanayı kuşatıp gözlerini korkutup bizlerle anlaşma imzalamaktı böylece daha kolayca kazanacaktık ama olmadı ayrıca hem mevsim hemde topların çok geç gelmesi yüzünden kaybettik.

Bana göre tek sebebi sadece Kırım hanı ve Sobieski izlediği savaş taktikleri.
Kuşatmanın başarısız olmasının sebebi Kırım Hanının yardıma gelmemesi vs değildir. Kırım Hanı Polonyalıları tutmak için büyük bir gayret göstermiş ancak Merzifonlunun onu ciddiye almaması sebebiyle müdahale edememiştir. Ayrıca Osmanlı Devleti o dönem savaş teknolojisi açısından geriydi. Almanların geliştirdiği Piyadelerin Kare şeklinde dizildiği savaş taktiği sayesinde Osmanlı Orduları Almanlar karşısında Taaruz gücünü kaybetmiş kendine olan Özgüvenini kaybetmiştir. 3. sebep olarakta Merzifonlunun orduyu toplamak yerine az bir kuvvetle Sobieskinin karşısına çıkması,çevredeki mühim kaleleri fethetmeden direk Viyanay kuşatması olarak sayabiliriz. Merzifonlunun elinde o dönem için Muazzam büyüklükte bir ordu vardı. Eper bu orduyla Yukarı Macaristan üzerindeki hakimiyetini sağlamlaştırıp Viyana çevresindeki kaleleri fethetseydi Almanlarla karlı bir barış antlaşması yapılabilir, Tüm Macaristan üzerinde Osmanlı hakimiyeti sağlanabilirdi. 4.Olarak Merzifonlunun Önemli Paşaları Dinlemeyip kendisine küstürmesi olarak sayılabilir.

Biz Viyanayı fethetmek için kuşatmadık asıl amacımız Viyanayı kuşatıp gözlerini korkutup bizlerle anlaşma imzalamaktı böylece daha kolayca kazanacaktık ama olmadı ayrıca hem mevsim hemde topların çok geç gelmesi yüzünden kaybettik.
Eğer niyetimiz karlı bir antlaşma imzalamak olsaydı Köprülü Fazıl Ahmed Paşanın 1664 yılında yaptığı gibi Viyana çevresindeki kaleleri fetheder Viyana etrafında dolaşırdık.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı