Osmanlı'nın Anadolu'ya bir faydasının dokunmaması

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ne fark eder sonuçta:

Açık ve net. Kendinizle çelişiyorsunuz.

Osmanlı'nın yıkılma nedenlerinden biri de batıya ayak uyduramamasıdır. 18. yüzyılda yapılan batılılaşma gerekli idi. Bu arada ben kurşun sıkmadan biten savaşta görmedim sen gördün mü?

Osmanlı'nın yıkılma nedenlerinden biri de batıya ayak uyduramamasıdır. 18. yüzyılda yapılan batılılaşma gerekli idi. Bu arada ben kurşun sıkmadan biten savaşta görmedim sen gördün mü?
Ne diyorsun anlamıyorum. Ne oldu keşke yunan galip gelseydi diyenlerden falan mısın?

Osmanlı ne kadar batılılaşabildi ?

Bugüne kadar birçok kısa bilim tarihi-kısa sanat tarihi-kısa dünya tarihi kitabı okudum. Yani bir sürü cildi olmayan tek tek 300-400 sayfalık kitaplar, hiçbirinde ne Osmanlının ne Türklerin adı geçiyordu. Ne yazık ki daha sonra okuduğum ciltli uzun bilim tarihi ve sanat tarihi kaynaklarında da neredeyse hiç geçmiyordu. Neredeyse dedim çünkü uzun ve detaylı olanlarda sovyetlerde azeri bilimciler vardı.
Fatih'ten sonra padişahlar bilim insanlarına destek olmamışlar doğrudur. Bundan önceki dönemde ise hem buluşların kime ait olduğu tartışmalı olduğundan hem de var olan buluşa eklemeler yapılması dolayısıyla isimleri tarih kitaplarında geçmiyor. Fakat yine söylediğim gibi Osmanlı dönemi geçmişte ve kısmen de olsa günümüzde Dünya üzerinde ses uyandırmıştır. Ve yeryüzünden silindi diye bir söylem söz konusu olamaz.

Anlamazsın zaten. Sen 1881'den başla tarihe, daha fazla cevap yazıp sana prim vermeye gerek yok.
Mesaj sayın artsın diye mesaj yazma bana da tarih öğretmeye kalkma tarih bilgimin kırıntısında boğulursun.

Fatih'ten sonra padişahlar bilim insanlarına destek olmamışlar doğrudur. Bundan önceki dönemde ise hem buluşların kime ait olduğu tartışmalı olduğundan hem de var olan buluşa eklemeler yapılması dolayısıyla isimleri tarih kitaplarında geçmiyor. Fakat yine söylediğim gibi Osmanlı dönemi geçmişte ve kısmen de olsa günümüzde Dünya üzerinde ses uyandırmıştır. Ve yeryüzünden silindi diye bir söylem söz konusu olamaz.
Osmanlı yeryüzünden silindi. Ama tarihten silinemez. Fransa kralı Kanuninin karşısına bile çıkamadı.

Kuyruk acım yok fikrimi söyledim duyarsın duymazsın bileceğin iş başkaları ile konuş.

Tamam İlber Ortaylı.
En azından biz batı ile savaştık deyip gün sonunda ülkeye batı ihtilâli sokmamış. Bu senin lafın diyorum ki hangi ihtilaleden rahatsız oldun onu merak ettim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı